Preskočiť na hlavný obsah

Mesačná chvastačka za JÚN

Už na začiatku tohto článku musím povedať, že júlová mesačná chvastačka bude iná než tie predošlé. Rád by som sa vám totiž okrem kníh pochválil aj vecami, ktoré sa stali v uplynulom mesiaci. A nebolo ich veru málo. Začnem ale knihami, keďže práve tie sú hlavným cieľom mesačnej chvastačky. Tento mesiac bol u mňa na knihy prekvapivo bohatý. Veď posúďte sami :-).
Do knižnice mi v júni pribudla knižka Hovor!, ktorú som len nedávno dočítal. Musím povedať, že išlo o naozaj zaujímavý počin, ktorý vo mne vyvolal rozporuplné reakcie. Na jednej strane mi prekážali nekončiace sa monológy hlavnej postavy, avšak kniha bola napísaná takým zvláštnym štýlom, že ma jej čítanie v konečnom dôsledku bavilo a knihu som nemohol odložiť. Viac vám ale poviem v samotnej recenzii, ktorú môžete na blogu očakávať už onedlho. Ďalšou v poradí bol krásny box s celou sériou Kroniky Narnie (za ktorý ďakujem vydavateľstvu Slovart). 

Box obsahuje všetkých 7 častí tejto série. Momentálne sa púšťam do druhej v poradí. Box vyšiel v súvislosti s 25. výročím vzniku vydavateľstva - a o samotnom vydavateľstve, ale aj o sérii Narnia vám poviem už budúci mesiac. Poslednou knihou je román, ktorý som si objednal z bookdepository.com - je ním obojstranný Twilight, ktorý vyšiel po desiatich rokoch od vydania prvej knihy. Tentokrát aj so špešl prídavkom: Life and Death. Viem, že kniha vyjde (alebo už vyšla?) aj v českom preklade, ale keďže sa podľa toho, čo viem, slovenské vydanie nepripravuje, rozhodol som sa ju objednať po anglicky. Motivovala ma aj zľavnená cena. Leto je predsa dlhé - prečo sa teda nezdokonaliť v angličtine? Maturitu som zvládol, takže hádam zvládnem aj toto. Musím povedať, že sa už veľmi teším, kedy sa ku tejto knihe dostanem. :-)

Okrem spomínanej maturity ma o týždeň na to čakali prijímacie skúšky na vysokú školu. V utorok 14. júna som sa už o deviatej ráno potil nad testom všeobecných študijných predpokladov Univerzity Komenského. Čakalo ma 50 otázok z rôznych oblastí - či už to bol spoločenský alebo historický prehľad, ale aj logické a jazykové úlohy. Po teste som nemal dobrý pocit, pretože - hoci neboli úlohy náročné - potreboval by som na ich vypĺňanie o trochu viac času. Následne ma čakalo písanie modelovej správy. Mojou témou boli americké prezidentské voľby. Poslednou časťou, po úspešnom absolvovaní obeda, bola kamerová skúška. Tej som sa obával najmenej - niečo už len poviem, no nie? Vyžreboval som si opozičné strany na Slovensku, takže stres zo mňa razom opadol. Okrem spomínanej témy som rozprával aj o sebe, o svojich aktivitách a milovaných knihách, ale taktiež aj o blogu, ktorý so štúdiom žurnalistiky dozaista súvisí. 

Podľa predbežných výsledkov som skončil v poradí desiaty (z celkového počtu 97 uchádzačov) a keďže fakulta berie 65 študentov, mojim pôsobiskom by sa od septembra mala stať Bratislava. Neskutočne ma to teší a už teraz sa vysokej školy neviem dočkať. Azda ma to tak skoro neprejde! :-) A ako ste skončili vy, maturanti? Dúfam, že rovnako dobre ako ja. Nesmiem zabudnúť ani na rozprávky na Bojnickom zámku, ktorých som sa zúčastnil krátko po prijímačkách. Podobne ako aj minulý rok, aj teraz nás videlo viac než 23 tisíc divákov, prevažne tých maličkých, ktorým rozprávky vyčarili na tvári úsmev. A rovnako aj nám hercom. Nie je totiž lepší pocit než urobiť radosť tým najmenším.... A keďže sa nám dnes všetkým oficiálne začínajú prázdniny, prajem vám krásne leto, aby ste si okrem užívania vytúženého voľna našli čas aj na knihy. Ja tak určite urobím, keďže ma čaká niekoľko kúskov, ktorým som sa počas školského roka nemohol venovať. Vidíme sa už onedlho pri júlovom článku. :-) 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže