štvrtok 30. júna 2016

Mesačná chvastačka za JÚN

Už na začiatku tohto článku musím povedať, že júlová mesačná chvastačka bude iná než tie predošlé. Rád by som sa vám totiž okrem kníh pochválil aj vecami, ktoré sa stali v uplynulom mesiaci. A nebolo ich veru málo. Začnem ale knihami, keďže práve tie sú hlavným cieľom mesačnej chvastačky. Tento mesiac bol u mňa na knihy prekvapivo bohatý. Veď posúďte sami :-).
Do knižnice mi v júni pribudla knižka Hovor!, ktorú som len nedávno dočítal. Musím povedať, že išlo o naozaj zaujímavý počin, ktorý vo mne vyvolal rozporuplné reakcie. Na jednej strane mi prekážali nekončiace sa monológy hlavnej postavy, avšak kniha bola napísaná takým zvláštnym štýlom, že ma jej čítanie v konečnom dôsledku bavilo a knihu som nemohol odložiť. Viac vám ale poviem v samotnej recenzii, ktorú môžete na blogu očakávať už onedlho. Ďalšou v poradí bol krásny box s celou sériou Kroniky Narnie (za ktorý ďakujem vydavateľstvu Slovart). 

Box obsahuje všetkých 7 častí tejto série. Momentálne sa púšťam do druhej v poradí. Box vyšiel v súvislosti s 25. výročím vzniku vydavateľstva - a o samotnom vydavateľstve, ale aj o sérii Narnia vám poviem už budúci mesiac. Poslednou knihou je román, ktorý som si objednal z bookdepository.com - je ním obojstranný Twilight, ktorý vyšiel po desiatich rokoch od vydania prvej knihy. Tentokrát aj so špešl prídavkom: Life and Death. Viem, že kniha vyjde (alebo už vyšla?) aj v českom preklade, ale keďže sa podľa toho, čo viem, slovenské vydanie nepripravuje, rozhodol som sa ju objednať po anglicky. Motivovala ma aj zľavnená cena. Leto je predsa dlhé - prečo sa teda nezdokonaliť v angličtine? Maturitu som zvládol, takže hádam zvládnem aj toto. Musím povedať, že sa už veľmi teším, kedy sa ku tejto knihe dostanem. :-)

Okrem spomínanej maturity ma o týždeň na to čakali prijímacie skúšky na vysokú školu. V utorok 14. júna som sa už o deviatej ráno potil nad testom všeobecných študijných predpokladov Univerzity Komenského. Čakalo ma 50 otázok z rôznych oblastí - či už to bol spoločenský alebo historický prehľad, ale aj logické a jazykové úlohy. Po teste som nemal dobrý pocit, pretože - hoci neboli úlohy náročné - potreboval by som na ich vypĺňanie o trochu viac času. Následne ma čakalo písanie modelovej správy. Mojou témou boli americké prezidentské voľby. Poslednou časťou, po úspešnom absolvovaní obeda, bola kamerová skúška. Tej som sa obával najmenej - niečo už len poviem, no nie? Vyžreboval som si opozičné strany na Slovensku, takže stres zo mňa razom opadol. Okrem spomínanej témy som rozprával aj o sebe, o svojich aktivitách a milovaných knihách, ale taktiež aj o blogu, ktorý so štúdiom žurnalistiky dozaista súvisí. 

Podľa predbežných výsledkov som skončil v poradí desiaty (z celkového počtu 97 uchádzačov) a keďže fakulta berie 65 študentov, mojim pôsobiskom by sa od septembra mala stať Bratislava. Neskutočne ma to teší a už teraz sa vysokej školy neviem dočkať. Azda ma to tak skoro neprejde! :-) A ako ste skončili vy, maturanti? Dúfam, že rovnako dobre ako ja. Nesmiem zabudnúť ani na rozprávky na Bojnickom zámku, ktorých som sa zúčastnil krátko po prijímačkách. Podobne ako aj minulý rok, aj teraz nás videlo viac než 23 tisíc divákov, prevažne tých maličkých, ktorým rozprávky vyčarili na tvári úsmev. A rovnako aj nám hercom. Nie je totiž lepší pocit než urobiť radosť tým najmenším.... A keďže sa nám dnes všetkým oficiálne začínajú prázdniny, prajem vám krásne leto, aby ste si okrem užívania vytúženého voľna našli čas aj na knihy. Ja tak určite urobím, keďže ma čaká niekoľko kúskov, ktorým som sa počas školského roka nemohol venovať. Vidíme sa už onedlho pri júlovom článku. :-) 

4 komentáre:

 1. Tú Narniu ti strašne závidím, asi najviac! To nové vydanie od Slovartu je úplne úžasné a v takýchto momentoch si vždy prajem, aby som mala viac než biednych desať eur v peňaženke. :D Uži si čítanie, ja by som ich asi ani nečítala a len by som sa pozerala na tie krásne obaly. ^^
  Čo sa maturity a prijímačiek týka, šla som tiež na Komenského, ale na odbor prekladateľstvo-tlmočníctvo. Pôvodne to mala byť žurnalistika, no akosi som si to rozmyslela. A tuším sa na Komenského stretneme viacerí blogeri tento rok. :D
  Charlotte.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Gratulujem k prijatiu :) ja som momentálne druháčka na gympli a tiež by som tam chcela ísť no hrozne sa bojím kamerovej skúšky, že si vitiahnem blbú tému :( nevieš mi nejak poradiť ... ako si sa pripravoval ? :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dôležité je sledovať aktuálne dianie a orientovať sa v politických problémoch... Vedieť zloženie vlády, vymenovať všetkých ministrov, mať šajnu o kauzách ako napr. panamské papiere, španielske a americké voľby, brexit, NATO, EU, OSN, OECD, V4, slovenské televízie, tlačové agentúry a ich riaditelia... Odporúčam ti absolvovať prípravný kurz, kde vám toto všetko povedia. :) Treba si už dopredu čítať texty nahlas a výraznejšie artikulovať, skúšať si príspevky na aktuálne témy pred zrkadlom... A samozrejme dokonale ovládať pravopis, ten sa testuje pri písaní modelovej správy (nesmie byť subjektívna). Ale nemusíš sa báť. Tento rok nás bolo len 122 prihlásených, na skúšky prišlo 97 a vzali až 65, no veľa ľudí tam nakoniec ani nepôjde - teda aspoň podľa toho, čo tí naokolo hovorili. Pominulé roky sa hlásilo aj vyše 150 uchádzačov, takže tento rok bola väčšia šanca sa tam dostať. Treba takisto poslať aj tvorbu, ale tá tvorí iba 50 bodov zo 750... :) Blog veľmi neberú do úvahy, zaujímajú ich najmä webové portály, časopisy alebo publikácie v nejakých známejších periodikách... držím ti palce!

   Odstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Vitajte na mojom blogu. Volám sa Dominik Petriska, mám 23 rokov a žijem v Bratislave. Na to, aby ste ma lepšie spoznali, vám postačí začítať sa do mojich článkov... alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.