Preskočiť na hlavný obsah

Alyson Noel - Krajina tieňov (recenzia)


Ever a Damen prežili spolu množstvo minulých životov, čelili mnohým nebezpečenstvám. Keď je ich dlho očakávaný život takmer na dosah, Damena zasiahne silná kliatba, ktorá môže všetko zničiť. I jediný dotyk rúk či pier môže spôsobiť okamžitú smrť - ponorenie do Krajiny tieňov, domova stratených duší. Ever je odhodlaná Damena zachrániť a pomoc prichádza z neočakávaného zdroja - od surfera Juda. Hoci sa Ever a Jude práve stretli, Jude sa správa veľmi dôverne. Jeho zelenomodré oči, opálená pokožka, nezvyčajné schopnosti a tajomná minulosť Ever priťahujú. Jej láska k Damenovi je skúšaná viac ako kedykoľvek predtým.

Dej tejto časti sa odohráva iba pár dní po skončení druhej knihy. Začiatok knihy ma prekvapil pohodovou a príjemnou atmosférou medzi Ever a Damenom. Zisťujú, čo všetko prináša to, že sa ich DNA nemôžu spojiť. Damenov stav sa viditeľne zlepšil, avšak je presvedčený, že urobil vo svojom živote veľa chýb. Práve preto chce predať svoj dom a všetky ďalšie cennosti. Ever si nájde svoju novú prácu, v ktorej spoznáva záhadného Juda.

Zrazu cítim, ako ma striasa. Dívam sa na neho, na jeho krivé zuby, jazvu pretínajúcu jeho obočie, husté vlasy splstené do dredových pramienkov, na jeho dôverne známe zelenomodré oči - ubezpečujem sa, že je to len niekto, koho som spoznala v minulosti a že nie je taký, ako ja.

Ever mu na začiatku rozpráva jeho minulosť a predpovedá budúcnosť. Tu autorka prostredníctvom Ever dokonale opísala minulosť tejto postavy. Čitateľ tak spoznáva celý Judov príbeh. Táto scéna mala byť istým konkurzom do jej novej práce. Jude je fascinovaný jej talentom a výnimočnými schopnosťami a tak ju okamžite prijíma.

Spomínam si na moment, keď ma Jude nachytal v obchode, ako sa mi rozbúchalo srdce, červenali líca a v žalúdku som cítila zvláštne napätie. V jeden moment som bola úplne v pohode - no a v ďalší rozbitá na sto kusov. A to len preto, lebo som sa pozrela Judovi na jeho zelenomodré oči.

Ever a Damen sa ujmú dvojičiek - Romy a Rayne, ktoré stratili svoje schopnosti. Práve Ever im má pomôcť k ich navráteniu. Všimol som si, ako sa vyvinul autorkin štýl písania. Keď porovnám prvú a tretiu knihu, vidím viditeľný rozdiel. Počas celej knižky vládla pokojná atmosféra a napätie sa objavuje až v posledných kapitolách knihy. Dej v knihe je zaujímavý. Autorka nepoužíva zvláštne cudzie slová ani siahodlhé opisy, ktorými by zmiatla čitateľov. Naopak, kniha sa číta rýchlo a dej je plynulý. Pozastavil by som sa však pri niektorých dialógoch, ktoré pôsobili nereálne. Oficiálna anotácia knihy podľa môjho názoru prezrádza až priveľmi informácii z deja. Medzi Ever a Judom sa vytvára zaujímavý vzťah, ktorý autorka opisuje počas celej knihy. Koniec bol veľmi dojímavý a nepredvídateľný.

Kniha sa mi páčila. Myslím si, že bola najlepšou časťou tejto série. Nepredvídateľný dej, zaujímavý štýl písania a výborný koniec majú zásluhu na mojom hodnotení.

Moje hodnotenie:

Štvrtá kniha zo série Nesmrteľní má názov Dark Flame (Temný plameň) a vo vydavateľstve Slovart vyšla 25.októbra. Na koniec by som chcel poslať veľké ďakujem do vydavateľstva SLOVART, ktoré mi s ochotou poslalo recenzný výtlačok.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš