Preskočiť na hlavný obsah

L.J.Smith – Stefanove denníky 2: Túžba po krvi (recenzia)


Druhá časť série Stefanove denníky, spracovanej podľa seriálovej adaptácie sa práve dostáva na pulty našich kníhkupectiev. 

Stefan a Damon sú teraz upíri a musia sa vyrovnať následkami svojho osudu. Mystic Fall´s už nie je pre nich bezpečným miestom. Aby unikli lovcom upírov, rozhodli sa uniknúť do New Orleans. Damon stále smúti nad stratou Katherine, ale New Orleans ponúka množstvo neodolateľných pokušení. Stefan sa zamiluje do dievčaťa a jeho vôľa odolať túžbe po krvi je vystavená ťažkej skúške. Stretne skupinu upírov, ktorí ho naučia, ako prežiť a nezabíjať pri tom ľudí. Damon ide vlastnou cestou, čo mu však prinesie problémy. Zajme ho sadistický lovec upírov. Stefan vie, že musí svojho brata zachrániť. Bude musieť obetovať svoju novú lásku, aby pomohol Damonovi?

Knižka sa začína pochmúrnou atmosférou - pohrebom Stefanovho a Damonovho otca. Úvodnej reči sa ujal Jonathan Gilbert, ktorý, spolu s otcom bratov Salvatorových, z celého srdca nenávidel vampírov. Spolu vynašli kompas, ktorého strelka odhalila každého upíra. Už v prvom okamihu zbadal „démonov" (ako bratov nazýval) a vyhlásil na nich lov. Bratom neostávalo nič iné, ako opustiť mesto. Nasadnú na vlak a odcestujú do úplne nového mesta - New Orleans. Tu sa začína nová etapa ich života. Obaja musia zabudnúť na Katherine a žiť ďalej. Avšak jedného dňa sa Damon za nevysvetliteľných okolností niekam vytratí a Stefan, ako jeho silnejší brat, sa vydáva na pátranie po svojom bratovi. Ocitne sa v tajomnom mäsiarstve, v ktorom stretne skupinu upírov. Stefan spoznáva krásnu a príťažlivú Callie, do ktorej sa postupom času zamiluje. Ako plynie čas, obaja sa ku sebe dostávajú čoraz bližšie. Stefan zistí, že Damon bol zajatý na neznáme účely. Postupne zisťuje, že ho zajal otec Callie, ktorý sa snaží na Damonovi zarobiť. Organizuje súboje zvierat proti upírovi - Damonovi.

Niečo sa zmenilo. Možno je to otázka veku, možno konečne dospievam a stávam sa zrelým upírom. Možno sa mením pod vplyvom Lexi. Alebo musím dozrieť, pretože mám pred sebou výzvu, hrozí mi smrť a viem, že nemôžem mrhať energiou na zabíjanie zo športu. Nech už je príčina akákoľvek, výsledok je rovnaký. Vôňa krvi je všade, no už necítim potrebu loviť len tak. Lov ma rozptyľuje. Hlad treba utíšiť, ale musím to spraviť rýchlo a nezdržiavať sa pri tom potešením.

Knižka končí otvorene, nadväzuje na ňu tretia časť série. Odrazu sa rola obracia - Damon sa stáva tým silnejším a Stefan sa navždy zaviaže, že už nebude piť ľudskú krv. Kniha sa odohráva len pár dní od konca prvej časti a celá kniha trvá sotva tri týždne. Autorkin štýl sa z prvej časti výrazne nezmenil, avšak niektoré momenty ma vôbec nezaujali a pár strán som prevracal len z povinnosti. Niektoré dialógy boli veľmi dobré, iné mi zas pripadali úplne absurdne. Autorka miestami používa veľmi zložité súvetia, ktoré si musíte viackrát prečítať, aby ste ich správne pochopili. Mám pocit, že druhá kniha obsahuje o niečo viac útržkov z denníku ako tá prvá. Myslím si, že prvá časť bola o niečo lepšia.

Moje hodnotenie:
hodnotenie

Na koniec by som chcel poďakovať vydavateľstvu Fragment za recenzný výtlačok.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit