Preskočiť na hlavný obsah

L.J.Smith – Stefanove denníky 2: Túžba po krvi (recenzia)


Druhá časť série Stefanove denníky, spracovanej podľa seriálovej adaptácie sa práve dostáva na pulty našich kníhkupectiev. 

Stefan a Damon sú teraz upíri a musia sa vyrovnať následkami svojho osudu. Mystic Fall´s už nie je pre nich bezpečným miestom. Aby unikli lovcom upírov, rozhodli sa uniknúť do New Orleans. Damon stále smúti nad stratou Katherine, ale New Orleans ponúka množstvo neodolateľných pokušení. Stefan sa zamiluje do dievčaťa a jeho vôľa odolať túžbe po krvi je vystavená ťažkej skúške. Stretne skupinu upírov, ktorí ho naučia, ako prežiť a nezabíjať pri tom ľudí. Damon ide vlastnou cestou, čo mu však prinesie problémy. Zajme ho sadistický lovec upírov. Stefan vie, že musí svojho brata zachrániť. Bude musieť obetovať svoju novú lásku, aby pomohol Damonovi?

Knižka sa začína pochmúrnou atmosférou - pohrebom Stefanovho a Damonovho otca. Úvodnej reči sa ujal Jonathan Gilbert, ktorý, spolu s otcom bratov Salvatorových, z celého srdca nenávidel vampírov. Spolu vynašli kompas, ktorého strelka odhalila každého upíra. Už v prvom okamihu zbadal „démonov" (ako bratov nazýval) a vyhlásil na nich lov. Bratom neostávalo nič iné, ako opustiť mesto. Nasadnú na vlak a odcestujú do úplne nového mesta - New Orleans. Tu sa začína nová etapa ich života. Obaja musia zabudnúť na Katherine a žiť ďalej. Avšak jedného dňa sa Damon za nevysvetliteľných okolností niekam vytratí a Stefan, ako jeho silnejší brat, sa vydáva na pátranie po svojom bratovi. Ocitne sa v tajomnom mäsiarstve, v ktorom stretne skupinu upírov. Stefan spoznáva krásnu a príťažlivú Callie, do ktorej sa postupom času zamiluje. Ako plynie čas, obaja sa ku sebe dostávajú čoraz bližšie. Stefan zistí, že Damon bol zajatý na neznáme účely. Postupne zisťuje, že ho zajal otec Callie, ktorý sa snaží na Damonovi zarobiť. Organizuje súboje zvierat proti upírovi - Damonovi.

Niečo sa zmenilo. Možno je to otázka veku, možno konečne dospievam a stávam sa zrelým upírom. Možno sa mením pod vplyvom Lexi. Alebo musím dozrieť, pretože mám pred sebou výzvu, hrozí mi smrť a viem, že nemôžem mrhať energiou na zabíjanie zo športu. Nech už je príčina akákoľvek, výsledok je rovnaký. Vôňa krvi je všade, no už necítim potrebu loviť len tak. Lov ma rozptyľuje. Hlad treba utíšiť, ale musím to spraviť rýchlo a nezdržiavať sa pri tom potešením.

Knižka končí otvorene, nadväzuje na ňu tretia časť série. Odrazu sa rola obracia - Damon sa stáva tým silnejším a Stefan sa navždy zaviaže, že už nebude piť ľudskú krv. Kniha sa odohráva len pár dní od konca prvej časti a celá kniha trvá sotva tri týždne. Autorkin štýl sa z prvej časti výrazne nezmenil, avšak niektoré momenty ma vôbec nezaujali a pár strán som prevracal len z povinnosti. Niektoré dialógy boli veľmi dobré, iné mi zas pripadali úplne absurdne. Autorka miestami používa veľmi zložité súvetia, ktoré si musíte viackrát prečítať, aby ste ich správne pochopili. Mám pocit, že druhá kniha obsahuje o niečo viac útržkov z denníku ako tá prvá. Myslím si, že prvá časť bola o niečo lepšia.

Moje hodnotenie:
hodnotenie

Na koniec by som chcel poďakovať vydavateľstvu Fragment za recenzný výtlačok.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš