Preskočiť na hlavný obsah

L.J.Smith – Temné vízie 1: Zvláštna sila (recenzia)


Na naše pulty sa dostáva horúca novinka od vydavateľstva Fragment - Temné vízie. Podľa recenzii na Amazon.com patrí kniha medzi najlepšie od autorky. Dlhé mesiace sa držala na popredných miestach rebríčka bestsellerov New York Times.

Študentku strednej školy Kaitlyn pre jej nezvyčajné oči a jasnovidecké schopnosti považujú za čarodejnicu. Keďže ľudia sa jej boja, nemá nijakých priateľov. A tak prijme pozvanie do Zetesovho inštitútu, aby začala nový život a študovala s rovesníkmi s podobným neobvyklým nadaním. Kaitlyn tu spozná dvoch príťažlivých spolužiakov - sympatického Roba, ktorý svojou liečivou silou rozdáva len dobro, a tajomného a nebezpečného Gabriela s telepatickými schopnosťami. Študenti postupne odhaľujú, prečo ich do inštitútu priviedli. A Kaitlyn sa musí rozhodnúť, komu veriť... a koho milovať.

Na začiatku čitateľ vkĺzne do napätého deja. Hlavná postava opisuje svoje postavenie v triede a taktiež hovorí, že konečne opustí strednú školu a už nikdy neuvidí svoju triedu, ktorú ma po krk. Vtom, ako blesk z jasného neba, do školy prichádza čudná žena, ktorá Kait navrhne pobyt v inštitúte pre deti s výnimočnými schopnosťami. Kait sa ponuka zo začiatku nepáči. Musela by sa totiž odsťahovať od svojho otca, ktorý sa po strate manželky nemá najlepšie. Tu vidíme istú zhodu dejov americkej autorky - v Upírskych denníkoch, v Tajnom kruhu aj Temných víziách hlavná postava stratila buď jedného alebo oboch rodičov. Nakoniec, keď si uvedomí pre a proti, ponuku prijíma. Už na letisku niečo nesedí. Stretáva tu čudného človeka, ktorého nevidela naposledy. Keď prichádza do inštitútu, je nadšená. V inštitúte sa nachádza niekoľko izieb s jacuzzi, káblovou televíziou, veľkým balkónom a luxusným nábytkom. O chvíľu sa však medzi jej spolubývajúcimi objavuje tajomný Gabriel. V inštitúte sa začínajú diať čudné a nevysvetliteľné veci. Postupne všetci zisťujú hlavnú príčinu ich bytia v inštitúte. A Kait zisťuje aj niečo iné - temné tajomstvo Gabriela. Bol totiž vrah.

Ako všetky série L.J.Smith aj táto je písaná v 3.osobe. Autorkin štýl sa výrazne nezmenil. Keby som mal porovnať ostatné série autorky od tejto, určite by Temné vízie vyhrali. V knihe sa strieda opisný a rozprávací postup, ktorý výborne dopĺňa napätie, ktoré autorka vytvorila. Kniha obsahuje momenty, v ktorých je čitateľ prinútený dychtivo prevracať stránky knihy a vôbec nevie, ako sa situácia vyvinie. Taktiež musím reagovať na obálku, ktorá je vytvorená vydavateľstvom Fragment. A je úžasná. Dark Visons (Temné vízie) vyšli v Amerike v jednej asi 700 stranovej knihe, avšak na Slovensku je kniha rozdelená do troch, takže vydavateľstvo bolo prinútené vytvoriť si vlastný návrh obálky. Autorka píše strhujúco a zaujímavo. Keď sa však spätne vraciam ku niektorým rýchlym a napätým situáciám, nemôžem si nevšimnúť autorkin štýl, ktorý je zrazu iný, a vôbec sa nepodobá autorke. Povedal by som, že napäté situácie a momenty nie sú autorkinou „silnou kávou". Avšak aj napriek tomu je kniha výnimočná a niečím iná. Konečne autorka zvolila novú tematiku, čo sa nedá povedať o jej Upírskych denníkoch, ktoré akoby prešli cez kopirák s Twilight ságou a inými, ďalšími upírskymi ságami.

Knižka končí otvorene. Dozvedeli sme sa veľa odpovedí na otázky, ktoré dej priniesol. Avšak väčšina otázok ostala nezodpovedaná a kľúč k odpovediam nájdeme v druhom a treťom pokračovaní. Na konci vôbec nebola núdza o napätie a autorka tak vytvorila nečakaný a strhujúci koniec... Knižka mala okamihy, pri ktorých sa dej zo strany na stranu stupňoval a vyvrcholenie deja bolo v tomto prípade v posledných dvoch kapitolách. Knižku musím jedine odporúčať. Autorka ma prekvapila novým námetom a strhujúcim štýlom písania. Verím, že ďalšie pokračovanie bude aspoň také dobré ako prvá časť, ba dokonca lepšie.

Moje hodnotenie:

Na koniec tejto recenzie by som chcel poďakovať vydavateľstvu Fragment za recenzné výtlačky noviniek. Ďakujem!

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...

RECENZIA: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

Mnohí ľudia tvrdia, že romantické knihy sú určené len dievčatám v puberte a ženám, ktoré v nich hľadajú útechu po namáhavom dni strávenom v práci. Tvrdia, že takéto knihy prinášajú iba plytký príbeh , ktorý neprichádza s ničím novým. Keď som na internete prvýkrát zahliadol Tisíc chlapčenských bozkov , považoval som túto knihu za obyčajný román pre mladých dospelých, ktorý bude dozaista kópiou desiatok podobných kníh, ktoré za posledné roky vyšli. V tej chvíli som netušil, ako veľmi sa mýlim. Tisíc chlapčenských bozkov totiž v žiadnom prípade nie je kniha iba pre dievčatá v puberte a už vôbec neprináša plytký príbeh, ktorý sa vyskytuje v každom druhom románe v kníhkupectve. Hoci autorka hovorí o láske dvoch mladých ľudí , vo svojom diele sa zamýšľa nad krátkosťou ľudského života a nad tým, aké dôležité je užívať si každý jeden moment . Nikdy neviete, čo vám jedného dňa skríži cestu . Ktoré rozhodnutie váš život od základov zmení. Niektoré veci jednoducho ovplyvniť nemôžeme a práve n...