Preskočiť na hlavný obsah

Christopher Paolini - Eldest


Šíri sa temnota... rinčia meče... vládne zlo. Eragon so svojou dračicou Zafirou práve zachránili vzbúrencov pred skazou, ktorú im za pomoci zlovoľných síl prichystal kráľ Galbatorix, krutý vládca Kráľovstva. Teraz musí Eragon odcestovať do elfského mesta Ellesméry, aby tam podstúpil výcvik v čarovaní a bojovom umení, ktoré sú pre Dračieho jazdca životne dôležité. Čaká ho napínavá cesta, na ktorej bude spoznávať úžasné miesta a ľudí. Každý deň prináša nové dobrodružstvá. Eragona však prenasledujú chaos a zrada a on nevie, komu môže dôverovať. Medzitým musí jeho bratanec Roran vybojovať svoju vlastnú bitku doma v Carvahalle - bitku, ktorá dostáva Eragona do ešte väčšieho nebezpečenstva. Zadusí nakoniec kráľova temná ruka všetok vzdor? Možno jej neunikne ani sám Eragon... Druhá časť tetralógie Odkaz Dračích jazdcov. 

Eragon dospel. Už nie je pätnásťročný chlapec. Vyrástol z neho muž, ktorý je múdrejší. Skúsenejší. A reálnejší. Dospel vďaka dračici. Dračici menom Zafira. Konečne sa dokáže pozerať na svet uvedomelejšie a skutočnejšie. Štýl Paoliniho sa tiež výrazne zmenil. Knižka je odbremenená od siahodlhých opisov, príbeh je obohatený o nové postavy a taktiež píše knihu vo viacerých dejových líniách (Eragon, Roran, Nasuada). Už to nie je kostrbatý príbeh plný opisov. Knižke pridal viac napätia s dobrodružstvom, dojímavých scén a v neposlednom rade viac Zafirinho humoru.

Druhá kniha sa začína len tri dni od konca tej prvej. Eragon odchádza v spoločnosti Zafiry do Ellesméry, kde bude pripravený na tvrdý boj, a kde si doplní vedomosti o starodávnom jazyku, ktorý ho naučil Brom. Absolvujú tak náročné putovanie plné napätia, radosti ale aj plaču. Mojou obľúbenou postavou (ešte z prvého dielu) je Zafira. Jej humor a vtipné poznámky sú nezabudnuteľné. Musím sa však priznať, že som si celkom obľúbil aj Rorana, ktorému venuje Paolini oveľa viac pozornosti, ako v prvej knihe. Jeho príbeh sa zamotáva a speje k nepredvídateľnému koncu. Spoznávame ho tak oveľa lepšie. Detailnejšie si všimneme jeho silné ale aj slabé stránky. A taktiež reakciu na niečo, čo sa nikdy nemalo stať. Avšak... stalo sa.

Dej sa (prevažne) odohráva v Ellesmére, úplne novej krajine. Tajuplnej, temnej a zvrátenej. Krajine elfov. Eragon odchádza od svojich najbližších a je odsúdený sám na seba. Žiadny Roran, Katrina. Nasuada. Len on a Zafira. Spoznáva nový svet s novými ľuďmi. Ako aj prvá časť, aj táto mala svoje svetlé, ale aj horšie časti. Niekedy dej plynul rýchlo dopredu, inokedy sa zas pomaly vliekol. Pomaly, pomalšie, ... a naraz sa znovu rozbehol.  A posledných 50 strán bolo výborných, prepracovaných až nakoniec čitateľa čakal koniec, ktorý určite nikto nečakal. Dojímavý a zároveň napätý.

Moje hodnotenie druhej časti bude rovnaké, ako aj tej prvej. Knižka si právom zaslúži 4,5 hviezdičky.

Moje hodnotenie: 

Vydavateľstvo Fragment pripravuje vydanie štvrtej časti Odkazu dračích jazdcov – Inheritance – na 30.marec. Na koniec by som chcel poďakovať vydavateľstvu FRAGMENT za poskytnutie recenzného výtlačku na spracovanie. Knižku si môžete kúpiť TU. Recenziu na Brisingra prinesiem už čoskoro.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď v rukách držíte bohatstvo | Harry Potter fotočlánok

Pred pár dňami som vás informoval o tom, ako vydavateľstvo Ikar plánuje tretie vydanie Harryho Pottera - tentokrát v brožovanej väzbe s novými obálkami . Knihy uzreli svetlo sveta pred necelým týždňom a ja som sa postaral o to, aby som sa stal majiteľom prvých dvoch častí čo najskôr. Práve preto už dnes zdobia moju knižnicu a vždy keď okolo nej prechádzam, nemôžem sa vynadívať na ich obálky . Darmo, táto edícia sa grafikom naozaj podarila a zaujímavo vyzerá aj slovenské vydanie . Síce by som v takúto neskorú hodinu nemal, pripravil som pre vás obálkovú slintačku. Tak teda, dobrú chuť ! :-)           Určite väčšinu z vás poteší, že knihy sú pomerne kvalitné paperbacky , ktoré sa pri čítaní nelámu (pevne dúfam, že bude ich kvalita rovnaká aj pri štvrtej a piatej časti). Už teraz sa teším, kedy si na tieto knihy nájdem časť a budem mať možnosť si ich opäť prečítať - a tým pádom prežiť celé dobrodružstvo ešte raz. Kto sa ku mne pridá? :-) Leto je dosť dlhé, takže

Keď si knihomoľ volí svoju budúcnosť

Veľmi dobre si spomínam na svoj prvý deň v škôlke . Na to, keď som uplakaný vychádzal z tej hrôzostrašnej budovy , v ktorej na mňa pani učiteľka kričala, aby som neplakal. A taktiež aj na to, ako som sa bál, no môj strach bol úplne zbytočný. Akoby to bolo pred mesiacom, keď som prvýkrát vstúpil do triedy a našiel si na lavici knižku, na ktorej názov si už nespomínam. Akoby všetky tie roky driny ubehli ako voda - a dnes stojím pred veľkým rozhodnutím . Čím budem v budúcnosti? Avšak taký je život - dennodenne sa musíme rozhodovať o svojom nasledujúcom kroku , o tom, či najprv vynesieme smeti, ktoré už doslova kričia "Vynes ma!" alebo ostaneme ešte chvíľu ležať pred obľúbeným seriálom . Celý život je o rozhodnutiach, no voľba vysokej školy a svojej budúcnosti niečím tak ľahkým určite nie je. A keďže nechcem, aby bol tento blog iba o recenziách a ukážkach z kníh, rozhodol som sa porozprávať vám niečo z môjho skutočného života . Možno si poviete - čo bláznim, veď som le