Preskočiť na hlavný obsah

Christopher Paolini - Eldest


Šíri sa temnota... rinčia meče... vládne zlo. Eragon so svojou dračicou Zafirou práve zachránili vzbúrencov pred skazou, ktorú im za pomoci zlovoľných síl prichystal kráľ Galbatorix, krutý vládca Kráľovstva. Teraz musí Eragon odcestovať do elfského mesta Ellesméry, aby tam podstúpil výcvik v čarovaní a bojovom umení, ktoré sú pre Dračieho jazdca životne dôležité. Čaká ho napínavá cesta, na ktorej bude spoznávať úžasné miesta a ľudí. Každý deň prináša nové dobrodružstvá. Eragona však prenasledujú chaos a zrada a on nevie, komu môže dôverovať. Medzitým musí jeho bratanec Roran vybojovať svoju vlastnú bitku doma v Carvahalle - bitku, ktorá dostáva Eragona do ešte väčšieho nebezpečenstva. Zadusí nakoniec kráľova temná ruka všetok vzdor? Možno jej neunikne ani sám Eragon... Druhá časť tetralógie Odkaz Dračích jazdcov. 

Eragon dospel. Už nie je pätnásťročný chlapec. Vyrástol z neho muž, ktorý je múdrejší. Skúsenejší. A reálnejší. Dospel vďaka dračici. Dračici menom Zafira. Konečne sa dokáže pozerať na svet uvedomelejšie a skutočnejšie. Štýl Paoliniho sa tiež výrazne zmenil. Knižka je odbremenená od siahodlhých opisov, príbeh je obohatený o nové postavy a taktiež píše knihu vo viacerých dejových líniách (Eragon, Roran, Nasuada). Už to nie je kostrbatý príbeh plný opisov. Knižke pridal viac napätia s dobrodružstvom, dojímavých scén a v neposlednom rade viac Zafirinho humoru.

Druhá kniha sa začína len tri dni od konca tej prvej. Eragon odchádza v spoločnosti Zafiry do Ellesméry, kde bude pripravený na tvrdý boj, a kde si doplní vedomosti o starodávnom jazyku, ktorý ho naučil Brom. Absolvujú tak náročné putovanie plné napätia, radosti ale aj plaču. Mojou obľúbenou postavou (ešte z prvého dielu) je Zafira. Jej humor a vtipné poznámky sú nezabudnuteľné. Musím sa však priznať, že som si celkom obľúbil aj Rorana, ktorému venuje Paolini oveľa viac pozornosti, ako v prvej knihe. Jeho príbeh sa zamotáva a speje k nepredvídateľnému koncu. Spoznávame ho tak oveľa lepšie. Detailnejšie si všimneme jeho silné ale aj slabé stránky. A taktiež reakciu na niečo, čo sa nikdy nemalo stať. Avšak... stalo sa.

Dej sa (prevažne) odohráva v Ellesmére, úplne novej krajine. Tajuplnej, temnej a zvrátenej. Krajine elfov. Eragon odchádza od svojich najbližších a je odsúdený sám na seba. Žiadny Roran, Katrina. Nasuada. Len on a Zafira. Spoznáva nový svet s novými ľuďmi. Ako aj prvá časť, aj táto mala svoje svetlé, ale aj horšie časti. Niekedy dej plynul rýchlo dopredu, inokedy sa zas pomaly vliekol. Pomaly, pomalšie, ... a naraz sa znovu rozbehol.  A posledných 50 strán bolo výborných, prepracovaných až nakoniec čitateľa čakal koniec, ktorý určite nikto nečakal. Dojímavý a zároveň napätý.

Moje hodnotenie druhej časti bude rovnaké, ako aj tej prvej. Knižka si právom zaslúži 4,5 hviezdičky.

Moje hodnotenie: 

Vydavateľstvo Fragment pripravuje vydanie štvrtej časti Odkazu dračích jazdcov – Inheritance – na 30.marec. Na koniec by som chcel poďakovať vydavateľstvu FRAGMENT za poskytnutie recenzného výtlačku na spracovanie. Knižku si môžete kúpiť TU. Recenziu na Brisingra prinesiem už čoskoro.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit