Preskočiť na hlavný obsah

Christopher Paolini – Brisingr

Prísahy... skúšky oddanosti... vzbura vrcholí... Len pred niekoľkými mesiacmi Eragon prvý raz vyslovil slovo brisingr, čo v starodávnom jazyku znamená oheň. Odvtedy sa naučil čarovať pomocou slov a musel bojovať celým svojím srdcom. Po obrovskej bitke na Horiacich pláňach proti Galbatorixovým vojakom len o vlások unikol smrti. Tým sa však dobrodružstvá Eragona a jeho dračice Zafiry neskočily, lebo mladý Jazdec je viazaný mnohými sľubmi, ktoré možno nebude môcť splniť. Eragon prisahal bratancovi Roranovi, že mu pomôže zachrániť jeho milovanú Katarinu z rúk kráľa Galbatorixa. Svoju oddanosť sľúbil aj iným. Vardeni zúfalo potrebujú jeho schopnosti a silu takisto ako elfovia a trpaslíci. Keď sa vzbúrencov zmocní nepokoj a zo všetkých strán hrozí nebezpečenstvo, Eragon sa musí rozhodnúť - a jeho rozhodnutia ho poženú cez celé Kráľovstvo a ešte ďalej a môžu viesť k veľkej obeti. Eragon predstavuje najväčšiu nádej na vyslobodenie krajiny spod krutej vlády. 

Christopher Paolini začal písať svoju fantasy sériu už v detstve. Jeho štýl sa postupne vyvíjal a zlepšoval, knižky obohatil o zložené súvetia a príbeh prepracoval. Spomínam si na moment, keď som dočítal Eragona. Moje pocity boli zmiešané. Môže napísať tak mladý spisovateľ ságu, ktorá zaujme čitateľov po celom svete a stane sa okamžitým bestsellerom? Paolini áno. Pri druhej časti som už prekvapený nebol. No vedel som, že Paolini je pán spisovateľ, ktorý si zaslúži obdiv. Ale tretí diel... Tak ten ma dojal. Skvelé, aj napriek chybám, ktoré vysvetlím nižšie. 

Knižke nechýba akcia, dobrodružstvo a v neposlednom rade emócie, na ktoré sme už pri tejto sérii zvyknutý (a tiež Zafirin nežný humor, viď ukážka). Už len jedna časť. Len jedna časť a príbeh sa uzavrie. Eragon už nie je malým chlapcom, tak, ako Zafira nie je mláďaťom. Obaja dospeli. Dospeli vďaka sebe navzájom. Paolini príbeh doplnil aj o ďalšie desiatky postáv. Myslím si však, že niektoré nové charaktery boli zbytočné a občas sa aj poriadne odklonil od hlavného motívu celej série. Niekoľko desiatok strán by som teda s radosťou vyškrtal. Na druhej strane – príbeh má veľmi veľa scén, ktoré autor dokonale prepracoval a patria medzi moje najobľúbenejšie z celej série. Posledná tretina knižky bola famózna. Premyslená a ešte dlho nezabudnuteľná. Autor tak príbeh posunul ďaleko nad ostatné časti.

Daj mi nejakú hádanku, aby som nezaspala. 
Dobre, povedal po chvíli. Som červený, modrý a žltý a mám všetky ostatné farby dúhy. Som dlhý aj krátky, tučný aj chudý a často odpočívam stočený. Pohltím stovku oviec a stále som hladný. Čo som? 
Drak, samozrejme, odpovedala bez váhania.
Nie, vlnený koberec. 
Pche!   

Musím sa pristaviť nad slovenským prekladom, ktorý ma pri čítaní často vyrušoval. Knižku prekladali dve prekladateľky, ktoré ma sklamali, pretože kniha mala množstvo preklepov. Na konci knihy (druhej dotlače Brisingra) nájdu čitatelia štvrtú kapitolu štvrtej časti ODJ, teda Inheritance. Kapitola je krátka a ponúka jedno veľké odhalenie, ktoré ma, musím sa priznať, poriadne prekvapilo. Ešte dlho som odhalenie vstrebával a len krútil hlavou. Ako som spomínal, koniec knihy má zásluhu na mojom hodnotení. Myslím, že tento diel bol i napriek niektorým pasážam najlepším a najprepracovanejším z celej série. Určite ho všetkým odporúčam. 

Štvrtá časť – Inheritance – vychádza 30.marca. Na koniec by som chcel poďakovať vydavateľstvu FRAGMENT za poskytnutie recenzného výtlačku. Knižku si môžete kúpiť TU.

Komentáre

  1. Pekná recenzia! Čítala som prvé tri diely už niekoľko ráz a všimla som si možno dejovú chybu. A tak by som sa chcela v tom utvrdiť či si myslím správne. V prvej časti Eragon sa písalo, že ak zomrie Dračí jazdec, zomrie aj jeho drak. V Brisingr však bolo naznačené, že to tak nie je. Je to len taký postreh; mne by taká chyba neprekážala. Aj tak je to fantastická séria a nedopustím na ňu!

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď v rukách držíte bohatstvo | Harry Potter fotočlánok

Pred pár dňami som vás informoval o tom, ako vydavateľstvo Ikar plánuje tretie vydanie Harryho Pottera - tentokrát v brožovanej väzbe s novými obálkami . Knihy uzreli svetlo sveta pred necelým týždňom a ja som sa postaral o to, aby som sa stal majiteľom prvých dvoch častí čo najskôr. Práve preto už dnes zdobia moju knižnicu a vždy keď okolo nej prechádzam, nemôžem sa vynadívať na ich obálky . Darmo, táto edícia sa grafikom naozaj podarila a zaujímavo vyzerá aj slovenské vydanie . Síce by som v takúto neskorú hodinu nemal, pripravil som pre vás obálkovú slintačku. Tak teda, dobrú chuť ! :-)           Určite väčšinu z vás poteší, že knihy sú pomerne kvalitné paperbacky , ktoré sa pri čítaní nelámu (pevne dúfam, že bude ich kvalita rovnaká aj pri štvrtej a piatej časti). Už teraz sa teším, kedy si na tieto knihy nájdem časť a budem mať možnosť si ich opäť prečítať - a tým pádom prežiť celé dobrodružstvo ešte raz. Kto sa ku mne pridá? :-) Leto je dosť dlhé, takže

Keď si knihomoľ volí svoju budúcnosť

Veľmi dobre si spomínam na svoj prvý deň v škôlke . Na to, keď som uplakaný vychádzal z tej hrôzostrašnej budovy , v ktorej na mňa pani učiteľka kričala, aby som neplakal. A taktiež aj na to, ako som sa bál, no môj strach bol úplne zbytočný. Akoby to bolo pred mesiacom, keď som prvýkrát vstúpil do triedy a našiel si na lavici knižku, na ktorej názov si už nespomínam. Akoby všetky tie roky driny ubehli ako voda - a dnes stojím pred veľkým rozhodnutím . Čím budem v budúcnosti? Avšak taký je život - dennodenne sa musíme rozhodovať o svojom nasledujúcom kroku , o tom, či najprv vynesieme smeti, ktoré už doslova kričia "Vynes ma!" alebo ostaneme ešte chvíľu ležať pred obľúbeným seriálom . Celý život je o rozhodnutiach, no voľba vysokej školy a svojej budúcnosti niečím tak ľahkým určite nie je. A keďže nechcem, aby bol tento blog iba o recenziách a ukážkach z kníh, rozhodol som sa porozprávať vám niečo z môjho skutočného života . Možno si poviete - čo bláznim, veď som le