Preskočiť na hlavný obsah

Christopher Paolini – Brisingr

Prísahy... skúšky oddanosti... vzbura vrcholí... Len pred niekoľkými mesiacmi Eragon prvý raz vyslovil slovo brisingr, čo v starodávnom jazyku znamená oheň. Odvtedy sa naučil čarovať pomocou slov a musel bojovať celým svojím srdcom. Po obrovskej bitke na Horiacich pláňach proti Galbatorixovým vojakom len o vlások unikol smrti. Tým sa však dobrodružstvá Eragona a jeho dračice Zafiry neskočily, lebo mladý Jazdec je viazaný mnohými sľubmi, ktoré možno nebude môcť splniť. Eragon prisahal bratancovi Roranovi, že mu pomôže zachrániť jeho milovanú Katarinu z rúk kráľa Galbatorixa. Svoju oddanosť sľúbil aj iným. Vardeni zúfalo potrebujú jeho schopnosti a silu takisto ako elfovia a trpaslíci. Keď sa vzbúrencov zmocní nepokoj a zo všetkých strán hrozí nebezpečenstvo, Eragon sa musí rozhodnúť - a jeho rozhodnutia ho poženú cez celé Kráľovstvo a ešte ďalej a môžu viesť k veľkej obeti. Eragon predstavuje najväčšiu nádej na vyslobodenie krajiny spod krutej vlády. 

Christopher Paolini začal písať svoju fantasy sériu už v detstve. Jeho štýl sa postupne vyvíjal a zlepšoval, knižky obohatil o zložené súvetia a príbeh prepracoval. Spomínam si na moment, keď som dočítal Eragona. Moje pocity boli zmiešané. Môže napísať tak mladý spisovateľ ságu, ktorá zaujme čitateľov po celom svete a stane sa okamžitým bestsellerom? Paolini áno. Pri druhej časti som už prekvapený nebol. No vedel som, že Paolini je pán spisovateľ, ktorý si zaslúži obdiv. Ale tretí diel... Tak ten ma dojal. Skvelé, aj napriek chybám, ktoré vysvetlím nižšie. 

Knižke nechýba akcia, dobrodružstvo a v neposlednom rade emócie, na ktoré sme už pri tejto sérii zvyknutý (a tiež Zafirin nežný humor, viď ukážka). Už len jedna časť. Len jedna časť a príbeh sa uzavrie. Eragon už nie je malým chlapcom, tak, ako Zafira nie je mláďaťom. Obaja dospeli. Dospeli vďaka sebe navzájom. Paolini príbeh doplnil aj o ďalšie desiatky postáv. Myslím si však, že niektoré nové charaktery boli zbytočné a občas sa aj poriadne odklonil od hlavného motívu celej série. Niekoľko desiatok strán by som teda s radosťou vyškrtal. Na druhej strane – príbeh má veľmi veľa scén, ktoré autor dokonale prepracoval a patria medzi moje najobľúbenejšie z celej série. Posledná tretina knižky bola famózna. Premyslená a ešte dlho nezabudnuteľná. Autor tak príbeh posunul ďaleko nad ostatné časti.

Daj mi nejakú hádanku, aby som nezaspala. 
Dobre, povedal po chvíli. Som červený, modrý a žltý a mám všetky ostatné farby dúhy. Som dlhý aj krátky, tučný aj chudý a často odpočívam stočený. Pohltím stovku oviec a stále som hladný. Čo som? 
Drak, samozrejme, odpovedala bez váhania.
Nie, vlnený koberec. 
Pche!   

Musím sa pristaviť nad slovenským prekladom, ktorý ma pri čítaní často vyrušoval. Knižku prekladali dve prekladateľky, ktoré ma sklamali, pretože kniha mala množstvo preklepov. Na konci knihy (druhej dotlače Brisingra) nájdu čitatelia štvrtú kapitolu štvrtej časti ODJ, teda Inheritance. Kapitola je krátka a ponúka jedno veľké odhalenie, ktoré ma, musím sa priznať, poriadne prekvapilo. Ešte dlho som odhalenie vstrebával a len krútil hlavou. Ako som spomínal, koniec knihy má zásluhu na mojom hodnotení. Myslím, že tento diel bol i napriek niektorým pasážam najlepším a najprepracovanejším z celej série. Určite ho všetkým odporúčam. 

Štvrtá časť – Inheritance – vychádza 30.marca. Na koniec by som chcel poďakovať vydavateľstvu FRAGMENT za poskytnutie recenzného výtlačku. Knižku si môžete kúpiť TU.

Komentáre

  1. Pekná recenzia! Čítala som prvé tri diely už niekoľko ráz a všimla som si možno dejovú chybu. A tak by som sa chcela v tom utvrdiť či si myslím správne. V prvej časti Eragon sa písalo, že ak zomrie Dračí jazdec, zomrie aj jeho drak. V Brisingr však bolo naznačené, že to tak nie je. Je to len taký postreh; mne by taká chyba neprekážala. Aj tak je to fantastická séria a nedopustím na ňu!

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Naučte sa rozoznať klamára | recenzia knihy Ako prekuknúť druhých ľudí (Joe Navarro)

Predstavte si, že sedíte uprostred kaviarne. Muž dva stoly pred vami je na pracovnom stretnutí a často sa pozerá do zeme . Takisto nervózne klopká nohou o stoličku. Žena pri stole oproti má ruky vbok, zachováva si odmeraný postoj, avšak z jej tváre stekajú kvapky potu. To je len stotina neverbálnych prejavov , s ktorými sa každodenne stretávame. Nie každý ale rozumie ich pravému významu . Keď som sa dozvedel, že vo vydavateľstve Grada nedávno vyšla v slovenčine príručka, ako "prekuknúť druhých ľudí", neváhal som nad jej prečítaním. Autorom knihy je uznávaný Joe Navarro , ktorý niekoľko rokov pracoval pre FBI. Ako tvrdí vo svojej príručke, väčšina ľudí sa celý život díva, ale v skutočnosti nevidí . Mnohé neverbálne prejavy totiž nie sú úplne jasné a laik by si ich mohol vyjadriť len veľmi nepresne alebo skreslene .  Práve jeho kniha má bežným smrteľníkom pomôcť rozoznať jednotlivé neverbálne prejavy. Nesnaží sa označiť niekoho za klamára. Ako Navarro tvrdí, schopnosť roz