Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Akadémia temna – Spolok vyvolených (Gabriella Poole)


Darkova akadémia nie je obyčajná škola. Cassie Bellová je sirota, no práve jej sa podarilo získať štipendium na tejto elitnej škole. Aké zlovestné tajomstvá ukrývajú bohatí a krásni Vyvolení, spolok študentov, ktorí fakticky riadia školu? Kto je tajomný cudzinec, ktorý sa v noci potuluje po chodbách? A čo sa skutočne stalo pred rokom, keď tu za záhadných okolností zomrela študentka? Vedieť málo je nebezpečné, no vedieť príliš môže zabiť.

Keby ste dostali štipendium na obľúbenej škole, odolali by ste? Určite by sa väčšina z nás natešene rozbehla a postavila do radu. Cassie však nevie, do čoho ide. Dostávame sa do temnej, Darkovej akadémie plnej tajomstiev a ešte tajomnejších Vyvolených. Vo svete to tak býva – vždy existujú ľudia, ktorí sú nad nami, o level vyššie a ktorí majú svojich podriadených. V tejto knihe sú zobrazení veľmi dobre, bez zbytočných opisov. Po dočítaní knižky som ostal príjemne prekvapený. Aj táto, navonok útla a neznáma kniha, môže v čitateľovi zanechať príjemné pocity a spomienky. Upírska tematika v súčasnej dobe pôsobí otrepane, ale autorka vyrozprávala príbeh po svojom, zaujímavým a pútavým štýlom.

Ako by ste zareagovali, keby sa vám pred nosom týčila miestnosť, do ktorej je vstup zakázaný? Riskli by ste to a vtrhli dnu alebo naopak bojazlivo ostali stáť pred dverami? S Cassie to však dopadlo trochu inak. Ako? Odpoveď nájdete v knižke. Veľká časť knihy sa sústreďuje okolo Cassie, hlavnej hrdinky série, ale naprázdno neostanú ani ostatné postavy. Pri postavách mi vadilo, že zo začiatku pribúdali veľmi rýchlo a na niektorých miestach som sa strácal a nevedel, kto patrí kam. V druhej polovici som problém nemal, s postavami som sa stotožnil a už mi neboli neznáme. Z ďalších postáv ma zaujali už spomínaní Vyvolení, ktorí príbeh ešte poriadne zauzľujú. Nemožno nespomenúť ani Isabellu, Cassinu spolubývajúcu, s ktorou hlavná hrdinka prežíva množstvo času.

Každý z nás určite aspoň raz premýšľal o tom, aké by bolo študovať na čarodejnej univerzite. Akadémia temna patrí spolu s univerzitou, ktorú poznáme z legendárneho Mena vetra, ba Potterovského Rokfortu, medzi miesta, na ktoré by sa niektorí určite (ne) chceli dostať. Aj keď sa opisy akadémie vyskytujú v knihe len zriedkavo, čítanie som si užil.

Knižka je písaná v on-forme v minulom čase. Autorka použila jednoduchý štýl, ktorý zaujme najmä dospievajúcich čitateľov. Občas sa dej vliekol, ale so sklopeným nosom neostanú ani milovníci akcie – na svoje si však prídu až pred koncom. Autorka totiž vysvetľuje priebeh ďalších častí a v mysliach čitateľov sa tak môže črtať stovka ďalších možných zápletiek a rozuzlení. Väčšinou si knihu nevyberám podľa obálky, no na tejto ma zaujala a prinútila prečítať si oficiálnu anotáciu. O mene autorky ani názve série som nikdy pred tým nepočul, takže som vlastne nevedel, do čoho idem. Nakoniec ma príjemne prekvapila a bude patriť medzi obľúbené oddychové čítanie so štipkou napätia a poriadnym dúškom tajomna.


Moje hodnotenie:

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu FRAGMENT.
Knižku si môžete kúpiť TUDátum vydania druhej časti zatiaľ nie je známy.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš