Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko (Jonathan Safran Foer)

Deväťročný Oskar Schell je nádejný vynálezca, hráč na tamburínu, šperkár a pacifista, zbiera fotografie a píše listy vedcom. Jeho otec zahynie 11. septembra 2001 počas teroristického útoku na World Trade Center v New Yorku. Oskar nájde v otcových veciach kľúč s nápisom „Black“, a tak si zaumieni pozhovárať sa s každým v meste, koho priezvisko znie rovnako. Dobrodružné hľadanie vedie chlapca cez celý New York, do nie tak dávnej minulosti, a zároveň sa stáva aj cestou jeho dospievania. 

Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko patrí medzi beletriu pre dospelých. Autor pre svoj príbeh zvolil za hlavnú postavu iba deväťročného hlavného hrdinu, mimoriadne nadaného Oskara. Oskar je výnimočný. Možno je malý vzrastom, no i napriek tomu sa zaujíma o viaceré vedné odbory, píše listy veľkým vedcom a jeho vzorom je vlastný otec. Verte, niektoré jeho myšlienky by sa neobjavili ani v hlavách podaktorých dospelákov. Vďaka pozitívnym ohlasom zo strany čitateľov, chlapčenskému hrdinovi a filmovému spracovaniu som od knižky očakával veľa. Jonathan Safran Foer zvolil pre svoju knižku na mňa až príliš zložitý štýl. Pôvodný námet bol vynikajúci, ale počas čítania som sa v spŕške inotajov strácal. 

Každé dieťa miluje svojich rodičov. No láska Oskara ku svojmu otcovi je ešte silnejšia než láska jeho rovesníkov. Oskar mal so svojim otcom výnimočný vzťah. Dokázali sa hodiny hrať, zabávať, ba učiť fyziku s pastelkami. Prežili spolu tie najlepšie roky. Otec, ktorý skoro v každom článku New York Times našiel nepresnú informáciu, chybu alebo zavádzajúci údaj (a tým bol pre svojho syna hrdinom), zomiera pri nešťastnej tragédii na "dvojičky". Oskar sa vydáva na dobrodružnú, nebezpečnú a miestami až nesplniteľnú cestu za pravdou. 

Hlavný príbeh skoro v každej kapitole dopĺňajú listy a ilustrácie. Práve listy tvoria veľkú časť knižky. Občas som sa v nich stratil, pretože autor prelínal viaceré generácie Oskarovej rodiny a viackrát ma siahodlhé opisy od čítania odradzovali. Na druhej strane, knižka obsahovala veľa pekných myšlienok a celkovo som si užíval skôr scény z pohľadu Oskara (najmä prvé stránky knižky, na ktorých nám autor Oskara ešte len predstavuje). Foer so svojim dielom experimentoval, vložil doň desiatky prázdnych strán a spomínané inotaje tvoria podstatnú časť diela. 

Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko zaujme skôr dospelých čitateľov. Popri čítaní vám umožní premýšľať a emotívne prežívať autorovo poňatie tragédie z 11.septembra, ktorá otriasla ľuďmi na celom svete. Ja som však od knižky očakával niečo viac a celú koncepciu príbehu si predstavoval inak. Ku knižke bol v roku 2011 natočený rovnomenný film v hlavnej úlohe s Thomasom Hornom a Tomom Hanksom. 

Hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu SLOVART. 
Knižku si môžete kúpiť TU.

Komentáre

 1. No tak toto vyzerá ako niečo čo sami bude páčiť. Ďakujem za typ.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ;) Potom som zvedavý na názor ;) Od autora existuje ešte Tree of Codes... :)

   Odstrániť
 2. Neznie to zle, ale ani ako úplne môj štýl.^^

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ak budeš mať čas, vyskúšaj :) môj šálok kávy to síce nebol, ale nebolo to zas ani niečo zlé :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš