Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko (Jonathan Safran Foer)

Deväťročný Oskar Schell je nádejný vynálezca, hráč na tamburínu, šperkár a pacifista, zbiera fotografie a píše listy vedcom. Jeho otec zahynie 11. septembra 2001 počas teroristického útoku na World Trade Center v New Yorku. Oskar nájde v otcových veciach kľúč s nápisom „Black“, a tak si zaumieni pozhovárať sa s každým v meste, koho priezvisko znie rovnako. Dobrodružné hľadanie vedie chlapca cez celý New York, do nie tak dávnej minulosti, a zároveň sa stáva aj cestou jeho dospievania. 

Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko patrí medzi beletriu pre dospelých. Autor pre svoj príbeh zvolil za hlavnú postavu iba deväťročného hlavného hrdinu, mimoriadne nadaného Oskara. Oskar je výnimočný. Možno je malý vzrastom, no i napriek tomu sa zaujíma o viaceré vedné odbory, píše listy veľkým vedcom a jeho vzorom je vlastný otec. Verte, niektoré jeho myšlienky by sa neobjavili ani v hlavách podaktorých dospelákov. Vďaka pozitívnym ohlasom zo strany čitateľov, chlapčenskému hrdinovi a filmovému spracovaniu som od knižky očakával veľa. Jonathan Safran Foer zvolil pre svoju knižku na mňa až príliš zložitý štýl. Pôvodný námet bol vynikajúci, ale počas čítania som sa v spŕške inotajov strácal. 

Každé dieťa miluje svojich rodičov. No láska Oskara ku svojmu otcovi je ešte silnejšia než láska jeho rovesníkov. Oskar mal so svojim otcom výnimočný vzťah. Dokázali sa hodiny hrať, zabávať, ba učiť fyziku s pastelkami. Prežili spolu tie najlepšie roky. Otec, ktorý skoro v každom článku New York Times našiel nepresnú informáciu, chybu alebo zavádzajúci údaj (a tým bol pre svojho syna hrdinom), zomiera pri nešťastnej tragédii na "dvojičky". Oskar sa vydáva na dobrodružnú, nebezpečnú a miestami až nesplniteľnú cestu za pravdou. 

Hlavný príbeh skoro v každej kapitole dopĺňajú listy a ilustrácie. Práve listy tvoria veľkú časť knižky. Občas som sa v nich stratil, pretože autor prelínal viaceré generácie Oskarovej rodiny a viackrát ma siahodlhé opisy od čítania odradzovali. Na druhej strane, knižka obsahovala veľa pekných myšlienok a celkovo som si užíval skôr scény z pohľadu Oskara (najmä prvé stránky knižky, na ktorých nám autor Oskara ešte len predstavuje). Foer so svojim dielom experimentoval, vložil doň desiatky prázdnych strán a spomínané inotaje tvoria podstatnú časť diela. 

Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko zaujme skôr dospelých čitateľov. Popri čítaní vám umožní premýšľať a emotívne prežívať autorovo poňatie tragédie z 11.septembra, ktorá otriasla ľuďmi na celom svete. Ja som však od knižky očakával niečo viac a celú koncepciu príbehu si predstavoval inak. Ku knižke bol v roku 2011 natočený rovnomenný film v hlavnej úlohe s Thomasom Hornom a Tomom Hanksom. 

Hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu SLOVART. 
Knižku si môžete kúpiť TU.

Komentáre

 1. No tak toto vyzerá ako niečo čo sami bude páčiť. Ďakujem za typ.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ;) Potom som zvedavý na názor ;) Od autora existuje ešte Tree of Codes... :)

   Odstrániť
 2. Neznie to zle, ale ani ako úplne môj štýl.^^

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ak budeš mať čas, vyskúšaj :) môj šálok kávy to síce nebol, ale nebolo to zas ani niečo zlé :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit