Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Temné vízie 2: Posadnutosť (L.J.Smith)


Skupina stredoškolákov nadaných paranormálnymi schopnosťami musí po odhalení desivých skutočností opustiť Zetesov inštitút, kde ich školili. Ale kam ísť, aby ich pán Zetes nenašiel? A ako jeho aktivity zaraziť? Jedinou nádejou je nájsť biely dom zo spoločného sna. Okrem iných problémov však potrebujú vyriešiť aj vzájomné vzťahy. Gabriel sa zmenil. Kaitlyn to desí, no zároveň priťahuje. Lenže v pätách majú niekoho, kto je ako oni… Druhá časť série od americkej autorky Lisy Jane Smithovej.

Okolo L.J.Smith kolujú po internete všelijaké informácie. Povedzme si na rovinu, jej Upírske denníky sú vo svete viac kritizované ako chválené. Práve jej pôvodná séria Dark Visions bola pre čitateľov niečím konečne novým, žiadaným a séria dokonca bodovala na amerických knižných rebríčkoch. Po prečítaní prvej časti som mal veľmi dobré pocity, a preto som sa tešil aj na tú druhú. Asi som očakával príliš, niečo nemožné.

V prvej časti nás autorka zaviedla do tajomného Zatesovho inštitútu pre študentov so schopnosťami. Jeho vybavenie bolo exkluzívne – priestranné izby, jacuzzi i výdobytky modernej doby. Skoro celá kniha sa teda odohrávala len na jednom mieste, ale autorka sa aj napriek tomu dokázala s príbehom vyhrať, odbremeniť knižku od hluchých miest, aj keď dej niekedy škrípal. V druhej knihe som hluché miesta našiel. A neraz. Autorka niekoľkokrát zmenila prostredie, mohla sa pohrať s opismi a dodať knižke napätie.

Na druhej strane, čitatelia opäť sledujú temnú Gabrielovu stránku. V prvej knihe sme sa dočítali o jeho minulosti. O tom, aký bol, do akej miery sa zmenil. V pokračovaní sa dozvedáme ešte viac a zisťujeme, že nie každý je taký, ako sa na prvý pohľad môže zdať. A pravda býva neraz ťažko uveriteľná... Kaitlyn v spoločnosti ostatných študentov opúšťa Zatesov inštitút a pred pánom Z. uteká čo najďalej. Autorka mohla pána Z. lepšie vykresliť a opísať – určite by som si ho predstavoval zápornejšie, pretože obyčajný muž mi ako záporák vôbec nepríde. Študenti sa vydávajú na spoločnú cestu do neznáma – nikto totiž netuší, kde ich osud zavedie, kde strávia ďalšiu noc a či sa vôbec na ďalší deň v zdraví prebudia. V spŕške dobrodružstva by som očakával viac srdcervúcich scén a akcie, ktorá mi v prvej polovici trochu chýbala.

Autorka zahaľuje príbeh rúškom tajomstva, dodáva mu temnú a dobrodružnú stránku. Počas čítania som sa aj tak nemohol zbaviť pocitu, že ešte nie je úplne vypísaná a jej rozprávanie pôsobí občas na čitateľa absurdne. Od knižky som očakával viac, a preto som veľmi zvedavý, čo prinesie posledná, tretia časť. Príbeh sa postupne uzatvorí a autorka pre svojich čitateľov môže priniesť ešte nejedno prekvapenie... Ak sa vám páčila prvá časť, určite siahnite aj po tomto pokračovaní. Tretia časť by mala vyjsť na jeseň tohto roku.

Moje hodnotenie:

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu FRAGMENT.
Knižku si môžete kúpiť TU.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš