Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Rezistencia (Veronica Roth)


Jedno rozhodnutie ťa môže zničiť. 

Jedno rozhodnutie ťa môže zmeniť alebo zničiť. Každé rozhodnutie má však svoje dôsledky a po napätí, ktoré vzniklo medzi frakciami, sa Tris Priorová snaží zachrániť seba a tých, ktorých miluje. Zápasí s ničivými otázkami o smútku a odpustení, identite a oddanosti, politike a láske. Iniciačná ceremónia Neohrozenosti mala byť pre Tris dňom osláv a radosti, no skončila sa krvavými bojmi.

V mysliach a dušiach frakcií sa rozhostil nepokoj, napätie každým dňom narastá. Tris stojí pred výzvou. Aby pomohla sebe a ostatným, musí naplno rozvinúť svoju divergenciu, aj keď nevie, čo všetko tým môže stratiť.

Veronica Roth je autorkou najlepšej knihy roka 2011 podľa stránky goodreads - Divergencie.  Čo prinesie jej druhé pokračovanie, ktoré sľubuje oveľa viac akcie a bitiek než predošlá časť? Rezistencia pritom začína presne tam, kde sa Divergencia skončila. Spomínate si ešte na zvrat z konca prvej časti? Ak vás prekvapil, koniec Rezistencie vás prinúti nedýchať. Doslova. 

Napätie a spory medzi frakciami narastajú a už na pohľad je isté, že svet nesmeruje k zdarnému koncu. Aby toho nebolo málo, stupňuje sa aj tlak medzi hlavnými postavami - Tris a Tobiasom. Keďže počas celej knihy medzi sebou nevedeli nájsť spoločný kompromis a na vine bola Tris, práve ona môže niektorým čitateľom mierne vadiť a liezť na nervy. Ja som si ich spoločné chvíle užíval a Tris mi nevadila, keďže som sa doslova zažral do štýlu autorky (ktorá je pritom tak mladá a Divergencia bol jej knižný debut) a knihu si nesmierne obľúbil. A verte, obľúbite si ju aj vy. 

Rezistencia je riešením. Podarí sa byť Tris rezistentnou? Podarí sa jej pochopiť niečo, čomu vôbec nerozumie? A v neposlednom rade, podarí sa jej spoločne s Tobiasom zachrániť zvyšky Neohrozenosti a Sebazaprenia, teda toho, čo ostalo po rozpade zvyšných dvoch frakcii? Celkovo je Rezistencia o niečo akčnejšia a viac nasýtená bojom než prvá časť, no to bol u mňa bod k dobru. Stále sa v nej niečo deje, nezdržuje vás hluchými miestami a koniec vám opäť vyrazí dych. 

Kapitolou samou o sebe je preklad knihy, ktorý je podobne ako pri prvej knihe jednoducho vynikajúci. Elena Guričanová odviedla kus roboty a i vďaka nej si knižku ešte väčšmi užijete. Azda ani nemusím spomínať 3D výzor knihy, ktorý - rovnako ako Divergencia - obsahuje postriebrený, vygravírovaný názov. Ak ste čítali Divergenciu, rozhodne siahnite aj po Rezistencii. A my, ktorí sme už Rezistenciu čítali, môžeme len čakať na jar 2014, kedy by mala vyjsť v slovenskom preklade tretia časť (ktorú autorka práve dopísala). Som si však istý, že čakanie bude opodstatnené a prinesie strhujúci a dokonalý záver série. 

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart
Rezistenciu si môžete kúpiť TU

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...

RECENZIA: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

Mnohí ľudia tvrdia, že romantické knihy sú určené len dievčatám v puberte a ženám, ktoré v nich hľadajú útechu po namáhavom dni strávenom v práci. Tvrdia, že takéto knihy prinášajú iba plytký príbeh , ktorý neprichádza s ničím novým. Keď som na internete prvýkrát zahliadol Tisíc chlapčenských bozkov , považoval som túto knihu za obyčajný román pre mladých dospelých, ktorý bude dozaista kópiou desiatok podobných kníh, ktoré za posledné roky vyšli. V tej chvíli som netušil, ako veľmi sa mýlim. Tisíc chlapčenských bozkov totiž v žiadnom prípade nie je kniha iba pre dievčatá v puberte a už vôbec neprináša plytký príbeh, ktorý sa vyskytuje v každom druhom románe v kníhkupectve. Hoci autorka hovorí o láske dvoch mladých ľudí , vo svojom diele sa zamýšľa nad krátkosťou ľudského života a nad tým, aké dôležité je užívať si každý jeden moment . Nikdy neviete, čo vám jedného dňa skríži cestu . Ktoré rozhodnutie váš život od základov zmení. Niektoré veci jednoducho ovplyvniť nemôžeme a práve n...