Preskočiť na hlavný obsah

Mesačná chvastačka za jún

Usporadúva Judit

Tak... školský rok ubehol ako voda. A teraz to nemyslím obrazne, naozaj sa cítim, akoby som tam - vystrašený a plný očakávania - na školskom dvore gymnázia stál na začiatku septembra a čakal na to, čo príde. A zrazu je tu 29.jún, včerajšie vysvedčenia a kopec ďalších papierov, no najmä spomienok, kamarátstiev a možno aj vedomostí... No je to tak, život ide veľmi rýchlo a aj keď som sem neprišiel trúchliť, dojemný úvod som si neodpustil.

Jún ľahký nebol. Aj keď som očakával, že skapatý budem až do samého konca, len pred zošitmi a knihami, nebolo tomu tak. Síce som si napísal pár písomiek, ale všetko som - už to môžem povedať - zvládol hravo (keď sa už tento článok nazýva chvastačka - so samými jednotkami a pamätným listom za vynikajúce výsledky). A keď prišiel vytúžený fajront, užil si aj ten kopec kníh, ktorý sa mi opäť nazhromaždil. 

Ale späť ku knihám. Pribudlo ich naozaj veľa - deväť. A pohľad na ne vyzerá asi takto:


Medzi prvými sa v mojej knižnici objavili kúsky z vydavateľstva Fortuna Libri. Jednou z nich je aj Oheň, ktorý som pred chvíľou recenzoval na blogu. Ďalšími je Drvič, ktorého budem možno recenzovať tiež a Návrat z temnoty, od ktorého som... narovinu čakal viac. No ďalšie knihy mi to určite vynahradili - konečne som sa dokopal ku kúpe Ohnivej a Iskrivej a doplnil si tak celú sériu. Farebne to v poličke vyzerá úžasne a už nejaký ten piatok ich častokrát jedným očkom obdivujem. 

Ďalšími sú knihy z Vydavateľstva Fragment. Jedna sklamala, druhá naopak príjemne potešila. Tou lepšou bolo rozhodne trináste (naozaj, dobre vidíte) pokračovanie Upírskych denníkov. A aj keď je to číslo zdrvujúce, kniha stála za prečítanie. Tou horšou boli Ľadové oči, ktoré ma po celkom vydarenej prvej časti tejto edície dosť sklamali. Ako som aj na goodreads písal, oceňoval som, že kniha bola tak krátka a zhltol som ju pri cca. hodinu a pol trvajúcom chillovaní na balkóne. Lebo ak by bola dlhšia, pravdepodobne by som uja psychopata, ktorý v nej figuroval, vlastnoručne zakilloval. Na recenziu sa už dlhšie odvažujem, nastane tak dnes alebo zajtra.

Predposlednou je Rekviem od COOBOO. Záver série kvalitný, ako ste si mohli prečítať aj v mojej recenzii. No a poslednou je trochu iný súdok. Môj úlovok z burzy kníh, ktorý organizovala naša angličtinárka, mi prišiel ešte pred prázdninami (ako som ticho dúfal), čiže si ju budem môcť užiť v lete. Konkrétne ide o Forbidden Friends, ktorá je síce určená pre 10+, ale o to viac sa mi bude ako prvá kniha v angličtine čítať lepšie, keď nebude náročná. A možno vďaka nej a sérii ďalších začnem plynulo čítať aj v cudzom jazyku. 


To je odo mňa na dnes všetko. Vidíme sa opäť o mesiac, no pravdepodobne s menšou nádielkou. Alebo až o dva v dvojmesačnej letnej chvastačne. Enjoy the summer!

Komentáre

 1. Stále žiarlim na tú Ohnivú a Iskrivú...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Páni, 9 kníh... všetky vyzerajú super

  Aj ja už konečne chcem mať recenzné výtlačky! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ach s tým úvodom sa dosť stotožňujem, nemôžem uveriť, že mám prvý ročník už za sebou a tak úspešne.:O Akurát som nedostala listinu, ale knihu.:D
  A super prírastky.^^"

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to gratulujem :))
   Veru, všetko ubieha akosi prirýchlo.

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš