Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Nespútaná (Cynthia Handová)


Strhujúca záverečná časť série o anjeloch
Posledných pár rokov v sebe skrývalo viac prekvapení, než mohla Clara Gardnerová, ktorej v žilách koluje anjelská krv, vôbec niekedy očakávať – od závratných výšin, do ktorých ju vyniesla prvá láska, až po mučivé chvíle spojené so stratou blízkej osoby. Jedinou vecou, ktorú už dlhšie nemohla popierať, bol fakt, že jej nikdy nebolo súdené viesť normálny život. Odkedy prišla na to, akú významnú úlohu zohráva medzi ostatnými anjelskými bytosťami, bola Clara odhodlaná ochraňovať Tuckera Averyho pred zlom, ktoré ju prenasleduje… Aj za tú cenu, že im to obom zlomí srdce. Clara sa rozhodne opustiť mesto a zamieri späť do Kalifornie – a to isté urobí aj Christian Prescott, neodolateľný chlapec z vízie, ktorá podnietila celú túto cestu. Padlý anjel, ktorý na Claru zaútočil, sleduje každý jej pohyb. A nie je jediný… S blížiacim sa bojom proti Čiernym krídlam je Clare čoraz jasnejšie, že musí splniť svoj údel. Ale nezaobíde sa to bez obetí a zrady. Clara si musí raz a navždy vybrať svoj osud.

Najlepšia z najlepšej
Nadpozemská, prvá časť série Cynthie Handovej o anjeloch, je považovaná za najlepšiu anjelskú sériu.  Svet, v ktorom sa hlavné postavy pohybujú, síce nie je nový a anjelská tematika je spomínaná vo viacerých sériach, no autorka použila svoju predstavivosť a celý príbeh je podaný veľmi čitateľným a odviazaným štýlom. Čo sa týka poslednej časti, Nespútaná sa mi z celej série páčila najväčšmi - spočiatku sa mohlo zdať, že finále sa rozbieha veľmi ležérne, no Cynthia dokázala neuveriteľne rýchlo zvrátiť situáciu a v druhej polovici by ste nenašli miesto, v ktorom nebola akcia. Autorka ma teda vo finále série nesmierne prekvapila.

Jeden alebo druhý?
S finále prichádza aj dôležitá voľba hlavnej hrdinky. V predošlých dieloch pôsobila veľmi neisto - teda aspoň čo sa týka svojho nastávajúceho. V treťom diele tomu až do posledných pár strán nebude inak (aj keď to bolo viac-menej jasné, no nikdy neviete, či dievča /ako to ony zvyknú robiť/ neotočí o stoosemdesiat stupňov svoj pohľad na vec) - a síce to bude voči tomu druhému nefér, Clara sa nakoniec konečne rozhodne. Nemôžem povedať, že by došlo k nejakému výraznému vývoju hlavných postáv - Clara je stále rovnaká Clara, nerozhodné dievča, ktoré osud zavedie ešte bohviekam, Tucker lámačom dievčenských sŕdc a Christian dobrákom, ktorý občas ostáva nepochopený.

Akcia, akcia a ďalšia akcia 
Ako som už spomínal, zo začiatku na mňa kniha pôsobila ako ideálna oddychovka pre letné čítanie. To v podstate Nespútaná aj je, no ani som sa nenazdal a v príbehu nastal zvrat a boj - a to taký, aký si autorka nechala až do poslednej knihy. Poriadne ma šokovala a ja som sa len nestíhal diviť, čo sa dialo pred mojimi očami. Ku koncu sa však situácia upokojí a vás bude čakať emotívny epilóg. Celkovo teda hodnotím vývoj deja kladne - príbeh sa plynulo dostal ku svojmu koncu bez hluchých miest, s vyrovnaným množstvom opisov a akcie.

Tri, dva jeden... štart!
Čo dodať na záver? Nespútaná ma ako finále nesmierne prekvapila. Určite by ste mali po nej siahnuť ak sa vám páčili predošlé časti - alebo ak máte radi anjelov a všetky tieto záležitosti. Myslím, že neoľutujete. Odo mňa dostáva 4 a pol hviezdičky. Na záver by som chcel poďakovať spoločnosti ALBATROSMEDIA za poskytnutie recenzného výtlačku. Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese.  

Komentáre

  1. Veľmi sa na knihu teším, mám túto sériu rada :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď v rukách držíte bohatstvo | Harry Potter fotočlánok

Pred pár dňami som vás informoval o tom, ako vydavateľstvo Ikar plánuje tretie vydanie Harryho Pottera - tentokrát v brožovanej väzbe s novými obálkami . Knihy uzreli svetlo sveta pred necelým týždňom a ja som sa postaral o to, aby som sa stal majiteľom prvých dvoch častí čo najskôr. Práve preto už dnes zdobia moju knižnicu a vždy keď okolo nej prechádzam, nemôžem sa vynadívať na ich obálky . Darmo, táto edícia sa grafikom naozaj podarila a zaujímavo vyzerá aj slovenské vydanie . Síce by som v takúto neskorú hodinu nemal, pripravil som pre vás obálkovú slintačku. Tak teda, dobrú chuť ! :-)           Určite väčšinu z vás poteší, že knihy sú pomerne kvalitné paperbacky , ktoré sa pri čítaní nelámu (pevne dúfam, že bude ich kvalita rovnaká aj pri štvrtej a piatej časti). Už teraz sa teším, kedy si na tieto knihy nájdem časť a budem mať možnosť si ich opäť prečítať - a tým pádom prežiť celé dobrodružstvo ešte raz. Kto sa ku mne pridá? :-) Leto je dosť dlhé, takže

Keď si knihomoľ volí svoju budúcnosť

Veľmi dobre si spomínam na svoj prvý deň v škôlke . Na to, keď som uplakaný vychádzal z tej hrôzostrašnej budovy , v ktorej na mňa pani učiteľka kričala, aby som neplakal. A taktiež aj na to, ako som sa bál, no môj strach bol úplne zbytočný. Akoby to bolo pred mesiacom, keď som prvýkrát vstúpil do triedy a našiel si na lavici knižku, na ktorej názov si už nespomínam. Akoby všetky tie roky driny ubehli ako voda - a dnes stojím pred veľkým rozhodnutím . Čím budem v budúcnosti? Avšak taký je život - dennodenne sa musíme rozhodovať o svojom nasledujúcom kroku , o tom, či najprv vynesieme smeti, ktoré už doslova kričia "Vynes ma!" alebo ostaneme ešte chvíľu ležať pred obľúbeným seriálom . Celý život je o rozhodnutiach, no voľba vysokej školy a svojej budúcnosti niečím tak ľahkým určite nie je. A keďže nechcem, aby bol tento blog iba o recenziách a ukážkach z kníh, rozhodol som sa porozprávať vám niečo z môjho skutočného života . Možno si poviete - čo bláznim, veď som le