Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Prekliate mesto (Lisa McMann)

Cryer's Cross je mestečko, kde sa takmer nič nedeje... až do chvíle, keď sa bez stopy stratí jedna študentka miestnej školy. Kendall Fletcherová sa s ňou príliš nepoznala, ale keď zmizne aj jej najlepší kamarát Niko a Kendall začne počuť jeho hlas, má strach, či náhodou nezošalela. V mestečku Cryer's Cross sa deje niečo neprirodzené a Kendall musí odhaliť dlho skrývané tajomstvá jeho obyvateľov...

Lisu McMannovú mladí čitatelia poznajú najmä vďaka trilógii V zajatí snov, ktorá vychádzala v preklade pominulé roky. Táto séria však nie je ani zďaleka autorkinou jedinou a práve Prekliate mesto vyšlo krátko po uvedení finálnej časti V zajatí snov. Séria sa mi veľmi páčila, a preto som bol zvedavý aj na ďalší autorkin počin, no - pravdupovediac - po vydarenej trilógii som ostal trochu sklamaný. Prekliate mesto patrí medzi také knihy - jednohubky, ktoré vám buď sadnú alebo nie, ale nemožno od nich očakávať bezchybné dielo.

"Dotkni sa ma. Vysloboď moju dušu."

Kniha je písaná veľmi zvláštnym štýlom, pretože okrem hlavnej dejovej linky je príbeh prepletený aj čudesnými odkazmi, ktoré pochádzajú odnikiaľ a ktoré by mali pravdepodobne robiť knihu tajomnejšou, no mňa skôr zmiatli. Prekliate miesto má myšlienku a určite nám autorka plánovala vyrozprávať zaujímavý príbeh, ale myslím si, že ho podala veľmi svojským štýlom. Mal som pocit, že kniha by potrebovala ešte niekoľko práce, aby sa aspoň sčasti vyrovnala konkurencii. Na druhej strane, jedná sa o oddychovku, ktorá rozhodne nie je zložitým čítaním a ak máte chuť na niečo jednoduché, so štipkou nadprirodzena, Prekliate mesto sa vám môže páčiť.

"Hovoríme k tebe spoločným hlasom, ktorý chceš počuť. 
Chýba ti. Chceš ho zachrániť."

Určite si väčšina čitateľov všimne, že prvá polovica bola o dosť pokojnejšia než tá druhá, kde autorka nabrala odvahu a príbeh poriadne zamiešala. Najmä posledné strany sa mi páčili a trochu napravili môj dojem na celú knižku. Lisa McMann má svoj osobitný štýl, ktorý nemá rád opisy - a pri Prekliatom meste tomu nie je inak. Snaží sa príbeh spraviť čo najdynamickejším a odbremeniť ho od nežiaducich elementov, no nie vždy sa jej to podarí. Náročnejší čitatelia môžu zápletku považovať za absurdnú, ale som si istý, že si nájde aj svojich priaznivcov.

"Dýchame, trpíme a prenasledujeme ďalšiu dušu, 
ktorú vymeníme za jedného z nás."

Prekliate mesto je knižka, ktorú zhltnete za jedno popoludnie a jej hlavným pozitívom je, že sa hodí jednak na upršané večery, voľnú chvíľku či oddych na dovolenke. Pri jej čítaní nemusíte rozmýšľať, pretože sa jedná o jednoduchú zápletku, od ktorej však nemožno očakávať veľké divy alebo príbeh, od ktorého sa nebudete môcť odtrhnúť. Ak hľadáte niečo kvalitnejšie, určite by ste mali siahnuť po už spomínanej autorkinej sérii V zajatí snov, ktorá zožala omnoho viac úspechu a taktiež vyšla vo Vydavateľstve Fragment.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Vydavateľstvu Fragment. Knihu si môžete kúpiť TU

Komentáre

  1. Veľmi pekne diplomaticky podané. Obavám sa, že ja nebudem taká krotká v mojej recenzii. :D Ale súhlasím, záverečné strany túto katastrofu dosť zachránili. Škoda, že sa v takom duchu neniesla celá kniha.

    Pekná recenzia. :))

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Pekná recenzia. Musím priznať, že mne autorkin štýl písania zo začiatku dosť prekážal, ale neskôr som si naň zvykla. Čo sa týka hlavnej hrdinky, tak kvôli tým neustále opakujúcim činnostiam v škole mi miestami liezla na nervy. Pozitívne beriem, že dielo sa veľmi ľahko číta a vďaka nápisom na lavici i udržuje čitateľa v miernom napätí. I tak si myslím, že v Zajatí snov je lepšia kniha :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš

Rozdiel medzi spravodlivosťou a pomstou je len v tom, kto príbeh rozpráva | recenzia knihy Pavučina klamstiev (Julie Clark)

Julie Clark vo svete literatúry debutovala románom The Ones We Choose, ktorý vyšiel ešte v roku 2018. Pavučina klamstiev (The Lies I Tell) je v poradí jej tretia kniha a zároveň prvá, ktorá vychádza aj v slovenskom preklade. Jej anotácia mi už na prvý pohľad pripomínala príbeh Jedna nevinná lož, ktorý som tento rok čítal a ktorý si ma veľmi získal. Rozhodol som sa teda dať šancu aj Pavučine klamstiev a s odstupom času musím povedať, že to bolo skvelé rozhodnutie. Meg Williamsová . Maggie Littletonová. Melody Wildová. Rôzne mená, tá istá osoba – v závislosti od mesta a vytýčeného cieľa. Je to podvodníčka, ktorá vymaže svoje skutočné ja , aby sa stala tým, kým potrebuje. Raz študentkou vysokej školy, potom životnou koučkou alebo realitnou agentkou. A potom je tu Kat Robertsová . Už desať rokov čaká na návrat ženy, ktorá jej život prevrátila naruby. A keď sa jej dočká, je odhodlaná ukázať jej pravú tvár . No ako sa obe ženy postupne zbližujú, Katine dlhoročné predstavy o Meg sa začínajú