Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Iba jeden rok (Gayle Formanová)

On je pouličný herec, ona študentka s vášňou pre Shakespeara. Jeden deň dokázal zmeniť ich životy na nepoznanie, ale cesty oboch sa po chvíli rozchádzajú. V druhej časti je príbeh vyrozprávaný z pohľadu Willema, mladíka, ktorý sa preberie z bezvedomia s myšlienkou, že vo svete naňho čaká dievča - Lulu, ako ju sám nazýva. Aj keď ju nedokáže poriadne zaradiť, vie, že ju potrebuje opäť stretnúť.

Gayle Formanová je jedna z najobľúbenejších autoriek kníh pre mládež a hrdo sa priznávam, že medzi jej fanúšikov patrím aj ja. Emotívny a krásne jednoduchý príbeh, okorenený myšlienkami veľkého dramatika, mi ešte dlhú chvíľu utkvel v pamäti. Iba jeden deň teda môžem s čistou hlavou zaradiť medzi TOPky roka 2013. Niet pochýb o tom, že som sa na pokračovanie nesmierne tešil. Gayle Formanová opäť dokázala napísať vynikajúci príbeh - a aj keď sa môže zdať, že sú tieto knihy skoro rovnaké, Iba jeden rok bol úplne inou šálkou kávy než jeho predchodca.

"Mohla byť kdekoľvek. Nemusela byť nikde. A najhoršie zo všetkého bolo, že možno bola rovno predo mnou a ja som ju nespoznal."

Už prvý diel autorka rozdelila do dvoch obsahovo nevyrovnaných častí. Zatiaľ čo v tej prvej Formanová popisovala chvíle, ktoré strávili hlavní predstavitelia spolu, v tej druhej (nazvanej rovnako ako 2. diel série) sa Allyson pasovala so svetom bez Willema. Niektorým sa tieto pasáže mohli zdať o úroveň menej záživné, a preto aj do pokračovania treba vstupovať s istým rizikom. Myslím si, že autorka sa s príbehom popasovala statočne. Willem podnikne cestu naprieč celým svetom s nádejou, že dievča zo snov nájde. Páčilo sa mi, že autorka z knihy nevytvorila len klasickú zápletku s romantickým podtónom. Dejovú líniu opäť obohatila o poznanie nových kultúr, zvyklostí a všetky tieto aspekty robia Formanovej diela výnimočnými. 

"Čosi mi vravelo, že ak na niečom záleží, nemalo by to ísť hladko." 

Keby som mal obe časti porovnať, o niečo viac sa mi páčil Iba jeden deň. Je to aj tým, že som pred druhým dielom už dopredu vedel, ako sa dejová línia skončí a bol s príbehom už čiastočne oboznámený. Odhliadnuc od toho, čítanie som si veľmi užíval. Formanová píše veľmi zaujímavým a dobre čítateľným štýlom a keď sa už do knihy raz začítate, nepustíte ju z rúk - aj keď je to asi najväčšie klišé, ktoré možno v recenzii na knihu napísať. Teraz však hovorím z vlastnej skúsenosti, pretože v nádeji, že si knižku poobede iba rozčítam a nechám ju na neskôr, kedy budem mať viac času, som toto čítanie musel predĺžiť až do neskorých hodín, pokým som sa neprelistoval na samotný koniec. Je pravda, že som možno očakával trochu iný charakter konca, no či je podľa vašich predstáv, budete musieť zistiť sami. 

"Niekedy neviete, že po niečom túžite, kým to nestratíte. A niekedy si myslíte, že po niečom túžite, ale nechápete, že v skutočnosti to už máte."

Iba jeden rok je solídnym pokračovaním vynikajúcej série pre mládež. Aj keď sa táto séria končí, som si istý, že Formanová vyprodukuje ešte nejedno kvalitné dielo, z ktorého mi opäť spadne sánka. Rozhodne odporúčam!!

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar. 
Knihu si môžete zakúpiť napríklad na tejto adrese.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit