Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Iba jeden rok (Gayle Formanová)

On je pouličný herec, ona študentka s vášňou pre Shakespeara. Jeden deň dokázal zmeniť ich životy na nepoznanie, ale cesty oboch sa po chvíli rozchádzajú. V druhej časti je príbeh vyrozprávaný z pohľadu Willema, mladíka, ktorý sa preberie z bezvedomia s myšlienkou, že vo svete naňho čaká dievča - Lulu, ako ju sám nazýva. Aj keď ju nedokáže poriadne zaradiť, vie, že ju potrebuje opäť stretnúť.

Gayle Formanová je jedna z najobľúbenejších autoriek kníh pre mládež a hrdo sa priznávam, že medzi jej fanúšikov patrím aj ja. Emotívny a krásne jednoduchý príbeh, okorenený myšlienkami veľkého dramatika, mi ešte dlhú chvíľu utkvel v pamäti. Iba jeden deň teda môžem s čistou hlavou zaradiť medzi TOPky roka 2013. Niet pochýb o tom, že som sa na pokračovanie nesmierne tešil. Gayle Formanová opäť dokázala napísať vynikajúci príbeh - a aj keď sa môže zdať, že sú tieto knihy skoro rovnaké, Iba jeden rok bol úplne inou šálkou kávy než jeho predchodca.

"Mohla byť kdekoľvek. Nemusela byť nikde. A najhoršie zo všetkého bolo, že možno bola rovno predo mnou a ja som ju nespoznal."

Už prvý diel autorka rozdelila do dvoch obsahovo nevyrovnaných častí. Zatiaľ čo v tej prvej Formanová popisovala chvíle, ktoré strávili hlavní predstavitelia spolu, v tej druhej (nazvanej rovnako ako 2. diel série) sa Allyson pasovala so svetom bez Willema. Niektorým sa tieto pasáže mohli zdať o úroveň menej záživné, a preto aj do pokračovania treba vstupovať s istým rizikom. Myslím si, že autorka sa s príbehom popasovala statočne. Willem podnikne cestu naprieč celým svetom s nádejou, že dievča zo snov nájde. Páčilo sa mi, že autorka z knihy nevytvorila len klasickú zápletku s romantickým podtónom. Dejovú líniu opäť obohatila o poznanie nových kultúr, zvyklostí a všetky tieto aspekty robia Formanovej diela výnimočnými. 

"Čosi mi vravelo, že ak na niečom záleží, nemalo by to ísť hladko." 

Keby som mal obe časti porovnať, o niečo viac sa mi páčil Iba jeden deň. Je to aj tým, že som pred druhým dielom už dopredu vedel, ako sa dejová línia skončí a bol s príbehom už čiastočne oboznámený. Odhliadnuc od toho, čítanie som si veľmi užíval. Formanová píše veľmi zaujímavým a dobre čítateľným štýlom a keď sa už do knihy raz začítate, nepustíte ju z rúk - aj keď je to asi najväčšie klišé, ktoré možno v recenzii na knihu napísať. Teraz však hovorím z vlastnej skúsenosti, pretože v nádeji, že si knižku poobede iba rozčítam a nechám ju na neskôr, kedy budem mať viac času, som toto čítanie musel predĺžiť až do neskorých hodín, pokým som sa neprelistoval na samotný koniec. Je pravda, že som možno očakával trochu iný charakter konca, no či je podľa vašich predstáv, budete musieť zistiť sami. 

"Niekedy neviete, že po niečom túžite, kým to nestratíte. A niekedy si myslíte, že po niečom túžite, ale nechápete, že v skutočnosti to už máte."

Iba jeden rok je solídnym pokračovaním vynikajúcej série pre mládež. Aj keď sa táto séria končí, som si istý, že Formanová vyprodukuje ešte nejedno kvalitné dielo, z ktorého mi opäť spadne sánka. Rozhodne odporúčam!!

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar. 
Knihu si môžete zakúpiť napríklad na tejto adrese.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš