Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Radšej nikdy (J.A.Redmerská)

Nehľadali lásku... tá si ich našla sama. Emotívny príbeh dvoch mladíkov, ktorí sa stretnú v autobuse na ceste za zabudnutím. Vzťah medzi nimi sa však čoskoro prehĺbi a dostane do fázy, ktorú ani jeden z nich neočakával.

Edícia svetový bestseller sa snaží označiť také knihy, ktoré by mali byť zaručene dobré. Radšej nikdy ma zaujalo najmä vďaka svojej podarenej obálke a celkom prijateľnej anotácií. Na knižku som sa nesmierne tešil a veľa od nej očakával. J.A. Redmerská všetky moje očakávania splnila a knižku som si od začiatku po koniec užíval, pretože bola písaná veľmi pútavým a jednoduchým štýlom.

"Pozerala sa na mňa s tajomným výrazom, ktorý som nikdy nevidel, a v srdci som pocítil čosi, čo som dovtedy nepoznal."

Hlavnú hrdinku Camryn už nebaví doterajší monotónny život, preto sa vydáva na cestu naprieč Amerikou. V autobuse sa zoznámi s Andrewom, tajomným chalanom so slúchadlami na ušiach. Ani jeho život nie je taký, aký si vysníval, a obaja v tejto ceste vidia niečo, čo ich posunie vpred. Ako už možno tušíte, padnú si do oka, iskra medzi nimi vzbĺkne búrlivým plameňom a z nevinného výletu sa stane cesta, ktorá obom rozžiari ich tmavý život.

"Niekoľko hodín sme vysedávali na stanici a zhovárali sa o hlúpostiach, no aj tak som si užívala každú sekundu rozhovoru."

Radšej nikdy možno zaradiť medzi oddychovky, ktoré priam volajú "Zober si ma so sebou na dovolenku!", a takisto sa môže pridať medzi knihy vhodné pre náročných čitateľov. Spočiatku sa knižka vyvíja ako ľahký a jednoduchý príbeh o dvoch cudzích ľuďoch, ktorí sa navzájom ostrieľajú. Po čase sa autorka osmelí tiež a do príbehu vsunie pasáže, ktoré nie sú deťom prístupné a ktoré bude len málokto očakávať. J.A.Redmerská ich opisuje veľmi svojským spôsobom. Jedno sa však musí autorke nechať, a to je pútavosť toho, čo píše, a krátkymi kapitolami a striedaním pohľadov vás donúti, aby ste Radšej nikdy neodložili z rúk

"Pozoroval som, ako si okolo jej pier razili cestu pramienky vody a ako sa usmiala, vždy keď jej do hrdla dopadla dažďová kvapka. Pozoroval som ju tak sústredene, až som zabudol, že vôbec prší."

Páčilo sa mi, že postava Andrewa nebola ako cez kopirák s Camryn. Obe mali svoj príbeh, pochmúrnu minulosť a obe som si obľúbil. Veľmi. Najmä v prvej polovici som si ku nim vytvoril akési puto, kvôli ktorému som dokázal prehliadnuť aj malé nedostatky v koncepcii príbehu. Stránkami som sa prelúskal veľmi rýchlo, dejová línia plynula bez zádrheľov a hluchých miest sa v knihe vyskytovalo len minimum. Posledných päťdesiat strán si zapamätá asi každý a možno práve koniec Radšej nikdy je dôvodom vysokých hodnotení jednotlivých čitateľov. Klobúk dolu, J.A.Redmerská.

"Po celý čas sme boli spolu, takmer nerozluční, ale teraz... keď vyšiel dverami, cítila som sa, akoby som ho už nemala vidieť."

Radšej nikdy mi vyrazilo dych. Je to príbeh, ktorý sa nehrá na nič veľké a má potenciál stať sa vašou obľúbenou knihou. Štylistikou mi trochu pripomenula Beznádejnú od Colleen Hooverovej, ktorá bola taktiež vynikajúci počin hodný prečítania. K tým mojim TOP sa Radšej nikdy určite zaradí a ani vy neváhajte a prečítajte si ju. Na jeseň sa pripravuje pokračovanie (Radšej vždy), na ktoré sa už neskutočne teším.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem kníhkupectvu Ikarus.sk 
Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese.

Komentáre

  1. Paráááda :) Pekne si to zhrnul, už viem po čom siahnem keď budem mať chuť na oddych a lásku :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ja sa už neviem dočkať pokračovania :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit