Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Radšej nikdy (J.A.Redmerská)

Nehľadali lásku... tá si ich našla sama. Emotívny príbeh dvoch mladíkov, ktorí sa stretnú v autobuse na ceste za zabudnutím. Vzťah medzi nimi sa však čoskoro prehĺbi a dostane do fázy, ktorú ani jeden z nich neočakával.

Edícia svetový bestseller sa snaží označiť také knihy, ktoré by mali byť zaručene dobré. Radšej nikdy ma zaujalo najmä vďaka svojej podarenej obálke a celkom prijateľnej anotácií. Na knižku som sa nesmierne tešil a veľa od nej očakával. J.A. Redmerská všetky moje očakávania splnila a knižku som si od začiatku po koniec užíval, pretože bola písaná veľmi pútavým a jednoduchým štýlom.

"Pozerala sa na mňa s tajomným výrazom, ktorý som nikdy nevidel, a v srdci som pocítil čosi, čo som dovtedy nepoznal."

Hlavnú hrdinku Camryn už nebaví doterajší monotónny život, preto sa vydáva na cestu naprieč Amerikou. V autobuse sa zoznámi s Andrewom, tajomným chalanom so slúchadlami na ušiach. Ani jeho život nie je taký, aký si vysníval, a obaja v tejto ceste vidia niečo, čo ich posunie vpred. Ako už možno tušíte, padnú si do oka, iskra medzi nimi vzbĺkne búrlivým plameňom a z nevinného výletu sa stane cesta, ktorá obom rozžiari ich tmavý život.

"Niekoľko hodín sme vysedávali na stanici a zhovárali sa o hlúpostiach, no aj tak som si užívala každú sekundu rozhovoru."

Radšej nikdy možno zaradiť medzi oddychovky, ktoré priam volajú "Zober si ma so sebou na dovolenku!", a takisto sa môže pridať medzi knihy vhodné pre náročných čitateľov. Spočiatku sa knižka vyvíja ako ľahký a jednoduchý príbeh o dvoch cudzích ľuďoch, ktorí sa navzájom ostrieľajú. Po čase sa autorka osmelí tiež a do príbehu vsunie pasáže, ktoré nie sú deťom prístupné a ktoré bude len málokto očakávať. J.A.Redmerská ich opisuje veľmi svojským spôsobom. Jedno sa však musí autorke nechať, a to je pútavosť toho, čo píše, a krátkymi kapitolami a striedaním pohľadov vás donúti, aby ste Radšej nikdy neodložili z rúk

"Pozoroval som, ako si okolo jej pier razili cestu pramienky vody a ako sa usmiala, vždy keď jej do hrdla dopadla dažďová kvapka. Pozoroval som ju tak sústredene, až som zabudol, že vôbec prší."

Páčilo sa mi, že postava Andrewa nebola ako cez kopirák s Camryn. Obe mali svoj príbeh, pochmúrnu minulosť a obe som si obľúbil. Veľmi. Najmä v prvej polovici som si ku nim vytvoril akési puto, kvôli ktorému som dokázal prehliadnuť aj malé nedostatky v koncepcii príbehu. Stránkami som sa prelúskal veľmi rýchlo, dejová línia plynula bez zádrheľov a hluchých miest sa v knihe vyskytovalo len minimum. Posledných päťdesiat strán si zapamätá asi každý a možno práve koniec Radšej nikdy je dôvodom vysokých hodnotení jednotlivých čitateľov. Klobúk dolu, J.A.Redmerská.

"Po celý čas sme boli spolu, takmer nerozluční, ale teraz... keď vyšiel dverami, cítila som sa, akoby som ho už nemala vidieť."

Radšej nikdy mi vyrazilo dych. Je to príbeh, ktorý sa nehrá na nič veľké a má potenciál stať sa vašou obľúbenou knihou. Štylistikou mi trochu pripomenula Beznádejnú od Colleen Hooverovej, ktorá bola taktiež vynikajúci počin hodný prečítania. K tým mojim TOP sa Radšej nikdy určite zaradí a ani vy neváhajte a prečítajte si ju. Na jeseň sa pripravuje pokračovanie (Radšej vždy), na ktoré sa už neskutočne teším.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem kníhkupectvu Ikarus.sk 
Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese.

Komentáre

  1. Paráááda :) Pekne si to zhrnul, už viem po čom siahnem keď budem mať chuť na oddych a lásku :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ja sa už neviem dočkať pokračovania :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš