Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Medzi nebom a zemou 1 & 2 (S. Kade)

Alona Dareová zahynie pod kolesami auto-busu. Zostane trčať v krajine živých a márne sa obzerá po jasnom bielom svetle, ktoré by ju odnieslo na lepšie miesto. Ukáže sa, že jediný človek, ktorý jej môže pomôcť, je spolužiak a úplný lúzer Will Killian. Dokáže táto dvojica prekonať vzájomnú nevraživosť a pomôcť si?

Trilógia Medzi nebom a zemou v origináli vyšla už v roku 2010. Ak by som mal prvé dva diely v kocke charakterizovať, označil by som ich ako oddychové čítanie, ktoré sa od ostatných líši najmä humorom. Od kníh nemožno očakávať zázraky, no ako oddychovka na leto, dovolenky alebo chvíle voľna sú tieto knihy ako stvorené.

"Nielenže mám nazlosteného sprievodcu zo záhrobia, navyše je pomstychtivý a pozná všetky slávne pesničky z muzikálov. Čím ďalej tým lepšie."

Alona je stredoškoláčka, mladá baba, ktorá patrí medzi roztlieskavačky a "celebrity" svojej školy. Stretávame sa teda s prototypom americkej baby, ktorá miluje žúrky, svoju partiu dievčat a čo sa týka chalanov, mohla by si obtočiť okolo každého prstu desať. Túto idylu však prekazí autobus, ktorý Alonu pripraví o život - aspoň taký, akým žila dodnes. Celkovo sú charaktery v Stratenej duši a podobne aj v Kráľovne duchov veľmi jednoduché. Na svoje si určite prídu mladší a dospievajúci čitatelia, ktorí ocenia humorný a zábavný príbeh dvoch mladíkov, ktorý je okorenený fantasy prvkami.

"Neplakal som, ani náhodou. To bolo tým svetlom.
Alebo mi niečo spadlo do oka. Áno, to je ono."

Keby som mal obe časti porovnať, viac sa mi páčil prvý diel. Mal som pocit, že sa v ňom stalo o čosi viac. Naopak prvá polovica druhej knihy bola o poznanie pomalšia a udialo sa v nej menej, no spoznali sme nové postavy, ktoré môžu zamiešať príbeh v záverečnej knihe. Zložitosť a významné zvraty od príbehu nemožno očakávať, no myslím si, že cieľovému publiku chýbať nebudú. Obidve knižky sú rozsahovo pomerne krátke a ako to už pri podobných knihách z Vydavateľstva Fragment býva, "zmáknete" ich za veľmi krátky čas. Aj napriek maličkému rozsahu sa v nich našli hluché miesta, ale tie sa nenáročným čitateľom pri počte humorných scén podarí prehliadnuť.

Séria Medzi nebom a zemou je ako stvorená pre tých, ktorí hľadajú čítanie pre mladšieho súrodenca, ktorý podľahol mánii anjelov, duchov a mládežníckych príbehov. Príbeh si môžu užiť aj starší, no nájdu v ňom niekoľko nedostatkov, na ktorých musí Stacey Kade ešte popracovať. Či sa jej to podarí, zistíme už na jeseň, kedy vyjde v slovenskom preklade finále tejto série.

Za poskytnutie recenzných výtlačkov ďakujem Vydavateľstvu Fragment. Knihy v sérii Medzi nebom a zemou si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš