Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: 21.deň (Kass Morgan)

Zbožňujem sledovanie seriálov a THE 100, teda Prvých 100, patrí medzi moje najobľúbenejšie kúsky. Najmä pre svoju akčnosť a dobrodružstvo, vďaka ktorým sledujem napäto každý jeden diel. 21.deň je druhým pokračovaním knižného spracovania, ktoré - aj keď na to seriálové ani zďaleka nemá - je príjemným večerným čítaním. Veď posúďte sami!

Od pristátia stovky odsúdencov uplynulo už 21 dní. Zatiaľ čo Wells sa pokúša udržať skupinu pohromade, Clarke odhaľuje tajomstvo opustenej planéty a snaží sa pritom pomôcť Bellamymu nájsť jeho sestru. Glass na vesmírnej stanici zas musí podstúpiť neľahkú voľbu medzi osudovou láskou a samotným životom. Ako sa hlavné postavy dokážu vyrovnať so svojimi úlohami? A podarí sa im vôbec prežiť vo svete, ktorý neberie ohľad na slabších? Od 21.dňa som veľa nečakal, keďže už v prvej časti tejto série sme zistili, že seriál knižné spracovanie dozaista neprekoná. A podobne to je aj s pokračovaním. Síce ma zaujalo, neprinútilo ma prežívať príbeh do takej miery, ako by som si to predstavoval.  

Každý fanúšik určitej série sa veľmi poteší, keď sa kniha dočká filmového spracovania. Myslím, že som to spomínal už v predošlej recenzii - a síce, že hlavným problémom tohto príbehu je, že seriálové spracovanie jednotlivé knižky predbehlo. Môj názor by bol určite iný, keby som sa ku tomuto príbehu dostal opačným spôsobom. Nechcem, aby táto recenzia vyznela ako kritika, avšak nápad Kass Morganovej by sa dal spracovať oveľa, oveľa lepšie a dovolím si povedať, že aj vo väčšom rozmere, keďže fantázii sa medze nekladú. Najmä nie pri publikáciách akými sú Prvých 100 či 21.deň, ktoré by som si vedel predstaviť aj v rozsiahlom románe. Na to však autorka potrebuje ešte čas a veľa vydaných kníh. 

"Bolo jedno, že nemá ani potuchy, ako sa stadiaľ dostane. Po
 prvý raz, odkedy prileteli na Zem, necítil nijaký strach."

Podobne ako pri prvej časti, aj 21.deň bol vyrozprávaný z viacerých uhľov pohľadu, ktoré čitateľovi umožnili všestranný záber na celú dejovú líniu. Čo sa týka hlavných postáv, opäť by som privítal ich hlbšiu charakteristiku, keďže seriál to do takej miery neumožňuje. Nedá sa teda povedať, že by som si nejaký charakter obľúbil viac než iný. Aj napriek všetkým negatívam som však nebanoval, že sa ku mne táto knižka dostala. Hoci má množstvo nedostatkov, nájdete v nej miesta, ktoré sa autorke naozaj podarili. Rovnako ako aj koniec Prvých 100, aj v tomto pokračovaní nájdete podobný strhujúci záver. Fanúšikov seriálu to však určite neprekvapí, keďže seriál prináša omnoho zamotanejšiu zápletku a je takpovediac "popredu". 

"Práve zachránila stovky životov - a stovky ďalších
rapídne skrátila. Vrátane tých ich."

Trilógia Prvých 100 síce nepatrí medzi knižné klenoty, no určite si zaslúži, aby ste jej dali aspoň šancu. Pokračovanie nie je výrazne odlišné od prvej časti, takže ak sa vám úvodné dielo páčilo, určite by ste si mali prečítať aj 21.deň. Pre mňa ale prvoradým ostáva seriál, na ktorom som doslova závislý :).
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti ALBATROSMEDIA

Komentáre

  1. Tak toto chcem, chcem, chcem! Skvelá recenzia ;-)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Bohužel jsem nečetla první díl, který mě ovšem hodně lákal. Ani nevím, proč jsem si ho nakonec nekoupila, ale myslím, že tu chybu napravím a rovnou přihodím druhý díl :D Skvělá recenze :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit