Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Kráľovná Tearlingu (Erika Johansenová)

Kráľovná Tearlingu, všetkými vychvaľovaná novinka z produkcie vydavateľstva YOLi, konečne uzrela svetlo sveta. Ako si poradí neskúsená Kelsea s kráľovstvom, na ktorého trón má zasadnúť? Stačí jedna chyba a všetko bude stratené. Až teraz sa ukáže, komu môže Kelsea skutočne dôverovať.

Už samotný slogan tohto príbehu so sebou nesie slovné spojenie "dobrodružný príbeh". Keďže som v poslednej dobe čítal úplne iné knihy, bol som na Kráľovnú Tearlingu zvedavý. Veľmi zvedavý. Jednak ma zaujala obálka, ktorá vyzerá vynikajúco, a taktiež aj chvály a ohlasy čitateľov, vďaka ktorým som si chcel knihu prečítať čo najskôr. Erika Johansenová totiž prichádza s nie úplne obyčajným príbehom a už anotácia napovedá, že z Kráľovny Tearlingu sa môže stať nový fenomén. Môže, no nemusí. Hoci má tento príbeh nesmierne veľký potenciál, ktorého sa chopili aj filmové spoločnosti, myslím si, že bolo dielo až príliš preceňované a síce som si čítanie užil, očakával som o kúsok viac.

"Všetky kráľovstvá napokon zaniknú.
Myslím, že je lepšie zomrieť s čistým štítom."

Hoci dodnes neviem prečo, už od prvej chvíle mi tento príbeh v niečom pripomínal Odkaz dračích jazdcov. Pravdepodobne to bude hlavná hrdinka Kelsea, ktorá je postavená pred množstvo rozhodnutí, ktoré ovplyvnia životy všetkých ostatných charakterov. Kelseu som si ako hlavnú postavu obľúbil, avšak nebol jej venovaný taký priestor, aký by som očakával. Akoby autorka nedokázala dať na papier všetky námety a myšlienky, ktoré chce svojim čitateľom odovzdať. Rozhodne sa nesnažím povedať, že sa mi kniha nepáčila, no pri čítaní som narazil na množstvo pasáží, v ktorých sa ukázalo, že sa autorka ešte potrebuje rozpísať, aby boli jej knihy dokonalé. Kráľovná Tearlingu je ale trilógiou, takže určite to netreba vzdávať hneď po prvej časti.

Čo som na tomto románe ocenil, bola autorkina predstavivosť. Síce dejová línia, ktorá bola občas poriadne zamotaná, sem-tam stagnovala, to, ako Johansenová dokázala vykresliť postavy a jednotlivé situácie, bolo naozaj ohromujúce. Jej potenciál totiž spočíva najmä v opisoch. Akcia, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou dobrodružného príbehu, zas tvorila len minimálnu časť knihy. Viac svižnejších scén by dozaista odstránilo hluché miesta, na ktoré ste mohli v príbehu naraziť. Treba len dúfať, že sa v pokračovaní autorka poučí z vlastných chýb a popracuje na nedostatkoch, ktoré spravia z priemerného čítania výnimočný príbeh.

"Existujú len dve možnosti. Buď do týždňa zomrieš, alebo sa z teba stane najobávanejšia kráľovná v dejinách tohto kráľovstva. Nie je stredná cesta."

Ako som už spomínal, ide o dobrodružný príbeh, pri ktorom neraz použijete svoju predstavivosť a fantáziu. Práve preto sa veľmi teším na filmové spracovanie v hlavnej úlohe s Emmou Watson. Hoci som nebol z Kráľovny Tearlingu nadšený, potešil som sa, že sa ku mne táto kniha dostala.  Je pravdou, že autorka na seba ešte musí popracovať, jej nasledujúce dielo (ktoré mimochodom vyjde v júni tohto roka) však môže byť o poznanie kvalitnejšie. Nechajme sa prekvapiť! Minimálne ja si pokračovanie určite prečítam.

Knihu si môžete zakúpiť na tejto adrese. Za poskytnutie recenzného e-booku ďakujem vydavateľstvu IKAR. 

Komentáre

 1. U nás vyšla už před delší dobou a já pořád nejsem schopná si ji přečíst, i když to vypadá tak zajímavě. Mám hodně ráda Odkaz dračích jezdců, a jestli je to něco podobného, určitě budu nadšená.. Krásně napsaná recenze :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Možno to bol len môj subjektívny pohľad :) Myslím, že by si si mala knižku aj tak prečítať - ak ťa čo i len zaujala anotácia :) A ďakujem!

   Odstrániť
 2. Skvelá recenzia :) ! Najprv som premýšľala, že si ju prečítam, ale napokon som sa rozhodla pre iné knihy a som aj celkom rada. Áno.. určite si ju niekedy prečítam a film si nenechám ujsť, ale myslím, že teraz vo veľmi blízkej dobe ju čítať nebudem.. :) Keď sa k nej dostanem po dlhšej dobe, tak som zvedavá ako sa bude páčiť mne :D.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Toto ma hneď zaujalo, pripomína mi to knihu Výnimočná, možno témou, prostredím... A Emma Watson ma pritiahne do kina, to je jasné 8D Chcela by som si to prečítať 8)
  Pekná recenzia.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ak ju chce, musí ju najskôr nájsť | recenzia knihy Pobozkali sme Sharu Wheelerovú (Casey McQuiston)

Casey McQuiston má na konte viaceré knihy pre mladých. Asi najväčší úspech v súčasnosti zažíva jej titul Red, White & Royal Blue, ktorý sa na streamovacej službe Amazon Prime pred mesiacom dočkal filmového spracovania. Román Pobozkali sme Sharu Wheelerovú je zatiaľ prvým v poradí, ktorí si v preklade môžu prečítať aj slovenskí čitatelia. Chloe Greenová sa posledné štyri roky vyhýbala klebetným spolužiakom a puritánskemu vedeniu na Kresťanskej akadémii Willowgrove. Má len jediný cieľ – zvíťaziť v zápase o titul premiantky . Nebude to mať jednoduché, pretože jej rivalkou je dokonalá Shara Wheelerová, kráľovná plesu a zároveň riaditeľova dcéra. Mesiac pred maturitou však Shara pobozká Chloe a zmizne . Pri pátraní po odpovediach Chloe zistí, že nie je jediná , koho Shara pobozkala. Je tu aj Smith, futbalový rozohrávač a Sharin miláčik, a tiež Rory, „bad guy“ od susedov, ktorý je do Shary tajne zamilovaný. Trojica nemá nič spoločné až na bozk od nezvestného dievčaťa a záhadných lístočk

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

ADD YOURS: Knižná edícia - august

S knižnou edíciou ADD YOURS , ktorú organizuje Judit z blogu My Alternative World of Books , ste sa na mojom blogu mohli stretnúť už v apríli a máji. Som rád, že Judit opäť pridala nové otázky, keďže vás podobné články zaujali. Tak sa teda pusťme do toho!  Autor s úžasným zmyslom pre humor Povedal by som, že John Green . Živo si spomínam na prvú polovicu Kam zmizla Aljaška . Green dokázal neuveriteľné - a síce vtesnať do jednej knihy nespočetné množstvo humoru a zároveň smútku , ktorý vytvoril vynikajúci kontrast . Poväčšine nečítam humorné knihy, ale myslím, že Johny bude pre túto kategóriu dobrou voľbou!  Autor, ktorý si to u mňa poriadne pokašľal Lauren Oliverová . Autorka Delíria a všetkých tých ospevovaných kníh. Od autorky som prečítal päť diel  a zatiaľ čo Delírium bolo vynikajúce, Pandemónium a Rekviem už o niečo slabšie. Nehovoriac o Kým dopadnem , veľkú bichľu, na ktorú som si šetril ani neviem ako dlho (bolo to dávno, no utkvelo mi to v pamäti) a dosť