Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Nádherná svadba (Jamie McGuireová)

Síce bol príbeh Abby a Travisa publikovaný pred niekoľkými rokmi, v srdciach fanúšikov ostal dodnes. Len prednedávnom vyšla novela ku knihám Krásna katastrofa a Chodiaca katastrofa, ktorá rozhodne nesmie chýbať na poličke každého fanúšika McGuireovej tvorby. Čo si o nej myslím ja? 

Anotácia Nádhernej svadby sľubuje, že po dočítaní danej novely už čitatelia nikdy nebudú vnímať hlavných protagonistov série Krásna katastrofa ako predtým. Avšak čo môže tak radikálne zmeniť mienku čitateľov o Abby a Travisovi? A čo sa skrýva za urýchlenou svadbou v Las Vegas? Keďže som fanúšikom spomínanej série, nemohol som si nechať ujsť ani Nádhernú svadbu. Predošlé dve knihy som autorke zhltol aj s navijakom a jej štylistika sa mi zapáčila už na prvých stranách. V Chodiacej katastrofe, ktorá rozpráva ten istý príbeh z Travisovho pohľadu, som si navyše ešte väčšmi obľúbil hlavného hrdinu. A hoci daná kniha nepriniesla skoro nič nové, dokázal som to autorke odpustiť. 

Čo sa týka Nádhernej svadby, môj názor sa už trochu líši. Síce je spomínaný príbeh dynamický a dobre čitateľný, nemyslím si, že bolo nutné vydať ho ako samostatnú knihu. Stovka strán teda mohla byť pridaná k jednému z predošlých románov. Treba však povedať, že aj napriek malému množstvu strán dokázala autorka vytvoriť zaujímavý doplnok k sérii, ktorý naozaj zmení váš pohľad na hlavných hrdinov. Netreba ale očakávať nič svetoborné - pretože útla knižka určite neprekoná svoje dve predchodkyne. 

"Životné tragédie nás niekedy menia, ale niektoré veci zostávajú rovnaké."

Veľkou prednosťou autorky je vykreslenie postáv, ktoré sa vám dozaista vryjú pod kožu. Vie im dodať hĺbku a realistický základ - tak, aby čitatelia prežívali príbeh spolu s nimi. Krásna katastrofa vo svete spôsobila pomerne veľký rozruch, a preto sa nie je čomu čudovať, že sa McGuireová drží svojej série ako kliešť - a neustále prináša nové príbehy. Dôkazom je aj Sladké zabudnutie, ktoré vyjde v slovenčine už o malú chvíľku, a tentokrát bude zamerané na Travisovho brata a jeho priateľku Cami. Som naozaj veľmi zvedavý, čo daný príbeh prinesie - a verím, že bude aspoň sčasti taký dobrý, ako predošlé autorkine publikácie. 

Ak mám Nádhernú svadbu objektívne zhodnotiť, musím povedať, že som očakával trochu viac. Hoci ma čítanie bavilo a autorka sa pridržiavala štylistiky, ktorými boli napísané predošlé knihy, predsa len mohla príbehu dodať zopár stránok navyše. Ak sa však chcete opäť vrátiť do sveta Abby a Travisa a vnímať atmosféru ich (takmer) dokonalého vzťahu, určite by ste si nemali nechať ujsť ani Nádhernú svadbu. Myslím, že jej prečítanie ľutovať nebudete. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem e-shopu PreŠkoly.sk 
Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď v rukách držíte bohatstvo | Harry Potter fotočlánok

Pred pár dňami som vás informoval o tom, ako vydavateľstvo Ikar plánuje tretie vydanie Harryho Pottera - tentokrát v brožovanej väzbe s novými obálkami . Knihy uzreli svetlo sveta pred necelým týždňom a ja som sa postaral o to, aby som sa stal majiteľom prvých dvoch častí čo najskôr. Práve preto už dnes zdobia moju knižnicu a vždy keď okolo nej prechádzam, nemôžem sa vynadívať na ich obálky . Darmo, táto edícia sa grafikom naozaj podarila a zaujímavo vyzerá aj slovenské vydanie . Síce by som v takúto neskorú hodinu nemal, pripravil som pre vás obálkovú slintačku. Tak teda, dobrú chuť ! :-)           Určite väčšinu z vás poteší, že knihy sú pomerne kvalitné paperbacky , ktoré sa pri čítaní nelámu (pevne dúfam, že bude ich kvalita rovnaká aj pri štvrtej a piatej časti). Už teraz sa teším, kedy si na tieto knihy nájdem časť a budem mať možnosť si ich opäť prečítať - a tým pádom prežiť celé dobrodružstvo ešte raz. Kto sa ku mne pridá? :-) Leto je dosť dlhé, takže

Keď si knihomoľ volí svoju budúcnosť

Veľmi dobre si spomínam na svoj prvý deň v škôlke . Na to, keď som uplakaný vychádzal z tej hrôzostrašnej budovy , v ktorej na mňa pani učiteľka kričala, aby som neplakal. A taktiež aj na to, ako som sa bál, no môj strach bol úplne zbytočný. Akoby to bolo pred mesiacom, keď som prvýkrát vstúpil do triedy a našiel si na lavici knižku, na ktorej názov si už nespomínam. Akoby všetky tie roky driny ubehli ako voda - a dnes stojím pred veľkým rozhodnutím . Čím budem v budúcnosti? Avšak taký je život - dennodenne sa musíme rozhodovať o svojom nasledujúcom kroku , o tom, či najprv vynesieme smeti, ktoré už doslova kričia "Vynes ma!" alebo ostaneme ešte chvíľu ležať pred obľúbeným seriálom . Celý život je o rozhodnutiach, no voľba vysokej školy a svojej budúcnosti niečím tak ľahkým určite nie je. A keďže nechcem, aby bol tento blog iba o recenziách a ukážkach z kníh, rozhodol som sa porozprávať vám niečo z môjho skutočného života . Možno si poviete - čo bláznim, veď som le