Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Strácam sa v tebe (Jasinda Wilderová)

Strácam sa v tebe, dielo z pera úspešnej autorky románu Alfa, je príbeh o láske, strate, dôvere, ale najmä  o tom, aké dôležité je odpúšťanie. Čo si o tejto knihe myslím ja?

Mám pocit, akoby sa s románmi s tematikou mladej lásky roztrhlo vrece. Väčšina z nich je na jedno kopyto a je len veľmi ťažké nájsť príbeh, ktorý by nebol zlepencom svojich predchodcov. Na knihe Strácam sa v tebe ma zaujala najmä jej obálka - a následne aj zaujímavá anotácia. Bol som si vedomý toho, že príbeh možno nebude originálny a úplne dokonalý, avšak vedel som, že si ho jedného dňa určite prečítam. Ten deň nastal a s čistou hlavou môžem povedať, že svoje rozhodnutie neľutujem. Strácam sa v tebe je veľmi dobre vykreslený príbeh vznikajúcej lásky, ktorému nechýbajú dramatické momenty a nečakané zvraty. A práve vďaka jednoduchosti autorkinej štylistiky môže zaujať širokú škálu fanúšikov fikcie - od mládeže až po dospelých čitateľov.

Nell milovala Kyla, ktorý bol jej prvou ozajstnou láskou. Ich mladý vzťah však zanikol vo chvíli, keď Kyle tragicky zahynul a Nell sa musí vyrovnať s bolesťou a smútkom. Jej najväčšou oporou je Kylov starší brat Colton. Naučí ju, že bolesť treba prekonať, a spolu zistia, ako zaceliť staré rany. No čo ak vznikne z tohto priateľstva niečo väčšie? Nell opäť objavuje, aké je to byť milovaný... Zápletka príbehu vôbec nevyzerá zložito - a pre mňa ako milovníka jednoduchých kníh to bola pozitívna správa. Pri čítaní som si teda mohol oddýchnuť a aj napriek tomu som si ho naplno užil.

"Zabúdanie je najlepší spôsob, ako sa z toho dostať. 
Pomôže vám posunúť sa vpred."

Viacero čitateľov pri hodnotení tejto knihy porovnáva prvú a druhú polovicu. Niektorých zaujala práve tá prvá, v ktorej sa celý príbeh ešte len rozbiehal a ktorá je zameraná skôr na opisy a vytvorenie zápletky. Druhá ale prináša oveľa dynamickejší príbeh. Táto polovica ma zaujala oveľa viac, hoci som nepohrdol ani predošlými stranami. Postavy príbehu mi sadli a potešil som sa najmä autorkinej štylistike. Síce má na konte množstvo bestsellerov úspešných po celom svete, kniha bola písaná veľmi jednoducho, ale spôsob, ktorým príbeh písala, mi pripadal realisticky. Práve menej usporiadaná štylistika viet na určitých miestach dopomohla uveriteľnosti danej situácie. 

"...nikdy to nebola tá správna. A teraz je tu. Prečo? Tak veľmi 
som sa snažil na ňu zabudnúť, ale stále ma prenasleduje jej 
tvár, pery, telo pod čiernymi premočenými šatami."

Ak by som mal príbeh porovnať s ostatnými knihami tohto žánru, určite by Strácam sa v tebe nepatrilo medzi tie najlepšie, hoci od toho nemalo ďaleko. Bolo vidieť, že autorka ešte potrebuje na určitých veciach popracovať a odbremeniť príbeh od (síce malého) množstva hluchých miest. Na druhej strane musím povedať, že som sa potešil, že kniha bola písaná z pohľadov oboch hlavných postáv, do ktorých sa dokázala autorka veľmi dobre vžiť. Pre čitateľov si taktiež pripravila bonusové čítanie z pohľadu Kyla. 

"Nemal by som. Je to priveľké pokušenie a ešte som neprišiel na 
to, či je to správne alebo nie. Neviem jej však povedať nie."

Strácam sa v tebe nie je tradičným romantickým príbehom. Má v sebe totiž množstvo hlbokých myšlienok a určite netreba knihu hádzať do vreca s ostatnými. Román teda odporúčam každému, kto hľadá vhodné čítanie na leto a komu nebude v príbehu vadiť štipka erotiky. Pretože tá dnes už v podobných knihách nemôže chýbať. Určite viacerých poteší fakt, že pokračovanie vychádza v slovenskom preklade už o mesiac. Dúfam, že si čítanie užijete! :-) 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem e-shopu PreŠkoly.sk. Knihu si môžete kúpiť na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď v rukách držíte bohatstvo | Harry Potter fotočlánok

Pred pár dňami som vás informoval o tom, ako vydavateľstvo Ikar plánuje tretie vydanie Harryho Pottera - tentokrát v brožovanej väzbe s novými obálkami . Knihy uzreli svetlo sveta pred necelým týždňom a ja som sa postaral o to, aby som sa stal majiteľom prvých dvoch častí čo najskôr. Práve preto už dnes zdobia moju knižnicu a vždy keď okolo nej prechádzam, nemôžem sa vynadívať na ich obálky . Darmo, táto edícia sa grafikom naozaj podarila a zaujímavo vyzerá aj slovenské vydanie . Síce by som v takúto neskorú hodinu nemal, pripravil som pre vás obálkovú slintačku. Tak teda, dobrú chuť ! :-)           Určite väčšinu z vás poteší, že knihy sú pomerne kvalitné paperbacky , ktoré sa pri čítaní nelámu (pevne dúfam, že bude ich kvalita rovnaká aj pri štvrtej a piatej časti). Už teraz sa teším, kedy si na tieto knihy nájdem časť a budem mať možnosť si ich opäť prečítať - a tým pádom prežiť celé dobrodružstvo ešte raz. Kto sa ku mne pridá? :-) Leto je dosť dlhé, takže

Keď si knihomoľ volí svoju budúcnosť

Veľmi dobre si spomínam na svoj prvý deň v škôlke . Na to, keď som uplakaný vychádzal z tej hrôzostrašnej budovy , v ktorej na mňa pani učiteľka kričala, aby som neplakal. A taktiež aj na to, ako som sa bál, no môj strach bol úplne zbytočný. Akoby to bolo pred mesiacom, keď som prvýkrát vstúpil do triedy a našiel si na lavici knižku, na ktorej názov si už nespomínam. Akoby všetky tie roky driny ubehli ako voda - a dnes stojím pred veľkým rozhodnutím . Čím budem v budúcnosti? Avšak taký je život - dennodenne sa musíme rozhodovať o svojom nasledujúcom kroku , o tom, či najprv vynesieme smeti, ktoré už doslova kričia "Vynes ma!" alebo ostaneme ešte chvíľu ležať pred obľúbeným seriálom . Celý život je o rozhodnutiach, no voľba vysokej školy a svojej budúcnosti niečím tak ľahkým určite nie je. A keďže nechcem, aby bol tento blog iba o recenziách a ukážkach z kníh, rozhodol som sa porozprávať vám niečo z môjho skutočného života . Možno si poviete - čo bláznim, veď som le