Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Strácame sa v sebe (Jasinda Wilderová)

Jasinda Wilderová utkvela v pamäti mnohých čitateľov najmä vďaka svojej sérii Alfa, ktorá bodovala v rebríčkoch New Adult kníh. Strácame sa v sebe je pokračovaním bestsellera Strácam sa v tebe, ktorý vyšiel len prednedávnom v slovenskom preklade. Čo si o tejto knihe myslím ja? 

Keďže som prvú časť tejto série čítal len nedávno, mám v čerstvej pamäti dojem, ktorý na mňa urobilo dielo Strácam sa v tebe. Zatiaľ čo prvá polovica ma veľmi nezaujala, v tej druhej sa príbeh rozbehol a ja som sa nevedel od knihy odtrhnúť. Nebolo to výnimočné čítanie, no rozhodne som neľutoval, že sa ku mne táto kniha dostala. Práve preto ma zaujímalo, ako sa autorka popasuje s druhou časťou, ktorá sa sústreďuje na nové hlavné postavy, pričom anotácia spomína aj hrdinov prvej knihy. S odstupom času musím povedať, že ma toto pokračovanie veľmi príjemne prekvapilo. Hoci mala aj táto časť dlhší rozbeh, ktorému nechýbalo množstvo opisov, veľmi rýchlo nastal v príbehu zvrat. 

"Ľudia navôkol mi hovorili, že v šestnástich nemôžem chápať, čo je to láska, ale ja som to cítila celým svojím srdcom. Ľúbila som ho takého, aký bol. Bola som šťastná, keď bol šťastný on. Vari to nie je láska?"

Ako som už spomínal, autorka sa sústreďuje na nových hlavných hrdinov - šestnásťročnú Beccu a rovnako starého Jasona. Autorka zachytáva široké obdobie ich života, počas ktorého môžeme sledovať prerod hlavných postáv, ich dospievanie a zmeny v správaní. Zatiaľ čo na začiatku boli obaja neskúsení a neraz ich myšlienkové pochody nedávali hlbší zmysel (najmä čo sa týka ich predstáv o ideálnom a bezchybnom svete), postupom času sa ich charakter zmenil. Aj napriek všetkému som si oboch obľúbil a nemôžem povedať, že by mi niektorá z postáv výrazne prekážala. 
Páčilo sa mi, že autorka prepojila toto pokračovanie s prvou časťou a čitatelia budú mať možnosť nazrieť do detailov knihy Strácam sa v tebe. Taktiež tu nájdu odpovede na mnohé otázky, ktoré si mohli počas čítania položiť. Autorke sa musí nechať, že mala celý príbeh dobre premyslený a druhé pokračovanie nebolo umelým naťahovaním série. Práve naopak, podľa môjho názoru prišla tentokrát Wilderová s ešte lepším nápadom, ktorý ma oslovil viac než ten predošlý. Možno aj vďaka problémom, na ktoré sa kniha sústreďovala, a myšlienkam, ktoré do nej zakomponovala. 

"Keď som sa na seba pozerala bežne, videla som len kopec 
svojich chýb. Teraz som sa zrazu videla v inom svetle: vnímala 
som svoje chyby ako súčasť svojej krásy." 

Kniha Strácame sa v sebe ma príjemne prekvapila a autorka podľa môjho názoru napísala ešte pútavejší príbeh než naposledy. Mal som pocit, ako by sa ešte väčšmi vypísala a tentokrát som v knihe našiel len minimum hluchých miest. Dielo mi teda spríjemnilo niekoľko letných popoludní. Určite by ste po ňom mali stiahnuť aj vy - ak hľadáte nenáročné oddychové čítanie, ktoré sa sústreďuje na mladých ľudí, spoznávanie lásky a taktiež aj hľadanie samého seba. Myslím, že fanúšikovia Jasindy Wilderovej nemusia dlho váhať. Tým odvážnym prajem pekné čítanie! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar
Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš