Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Čierny ľad (Becca Fitzpatricková)

Beccu Fizpatrickovú poznajú milovníci kníh pre mladých najmä vďaka anjelskej sérii Zavrhnutý. Tentokrát prichádza s úplne inou šálkou kávy. Ako sa zhostí príbehu, ktorý sa odohráva v nebezpečnom prostredí Tetonských hôr? 

Keď sa Britt spolu s kamarátkou chystala na výlet do hôr, tešila sa na nezabudnuteľné okamihy, ktoré vo Wyomingu strávia. Netušila však, že sa ku ním pridá aj jej bývalý priateľ Calvin, na ktorého sa snažila zabudnúť. Búrka im skomplikuje všetky plány a dievčatá sú prinútené požiadať o pomoc mladíkov z osamelej chaty. Tí však utekajú pred zákonom a Britt sa spolu s kamarátkou stanú ich rukojemníčkami. Tetonske hory vo svojom vnútri skrývajú mrazivé tajomstvá a každé rozhodnutie či nesprávny krok ich môže stáť život. Či sa im podarí prekonať všetky prekážky, sa však dozviete až v samotnej knihe, ktorú si užije každý milovník dobrodružných príbehov.

"Túžila som utiecť pred toľkými vecami. Vetrom a zimou. 
Snehom. Hladovaním. Smrťou."

Hneď na úvod sa musím priznať, že je Čierny ľad prvou autorkinou knihou, ktorá sa mi dostala do rúk. Na Zavrhnutého som síce počul chvály, avšak nikdy som si na prečítanie tejto série nenašiel čas - a nebol som si ani istý tým, či by ma spomínané knihy zaujali. Čiernemu ľadu som však dal šancu. Podľa anotácie dielo vyzeralo nevšedne a keďže som veľa podobných kníh ešte nečítal, dlho som neváhal. Aj napriek tomu, že som sa spočiatku bál, čo sa z príbehu vykľuje - keďže sa rozbiehal veľmi pomaly - nakoniec som veľmi rád, že sa ku mne táto kniha dostala. Ide o netradičný príbeh, v ktorom sa neustále niečo deje a ktorý zároveň spĺňa všetky kritéria podareného trileru.

Podľa anotácie by som román prirovnal k poviedkam, ktoré sme čítali v škole a ktorých tematikou bolo chatové prostredie. Spočiatku ma zaskočilo malé množstvo priamej reči, ktoré v danej knihe nahradil väčší počet opisov. Keď som sa do nich začítal, zistil som, že práve oni dopomohli k vykresleniu atmosféry príbehu - a bez nich by ste si len ťažko dokázali predstaviť prostredie, do ktorého je dielo zasadené. Už prológ napovedá, že nepôjde o úplne obyčajný príbeh - a takisto to nebude ani oddychové čítanie. Čierny ľad je dobrodružný triler, ktorý určite nesadne každému. Ale čitatelia, ktorým nebude vadiť ťažšie čitateľný štýl a väčšie množstvo opisov, si knihu dozaista užijú.

"Nepotrebovala som sa dozvedieť žiadne ďalšie 
tajomstvo. Môj život aj tak visel na vlásku."

Páčilo sa mi, že autorka do svojej knihy zakomponovala viaceré oblasti života - a okrem hraničnej situácie rieši aj ďalšie životné problémy, do ktorých sa ľudia dostávajú. Hoci mala kniha niekoľko nedostatkov a hluchých miest, išlo o pomerne príjemné čítanie, ktoré sa odlišovalo od kníh, ktoré som predtým čítal. Knihu by som teda odporučil každému, kto má chuť na dobrodružný príbeh plný tajomných odhalení a zároveň sa nebojí desivých tajomstiev, ktoré v sebe Tetonske hory skrývajú. Prajem pekné čítanie! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému obchodu PreŠkoly.sk
Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Naučte sa rozoznať klamára | recenzia knihy Ako prekuknúť druhých ľudí (Joe Navarro)

Predstavte si, že sedíte uprostred kaviarne. Muž dva stoly pred vami je na pracovnom stretnutí a často sa pozerá do zeme . Takisto nervózne klopká nohou o stoličku. Žena pri stole oproti má ruky vbok, zachováva si odmeraný postoj, avšak z jej tváre stekajú kvapky potu. To je len stotina neverbálnych prejavov , s ktorými sa každodenne stretávame. Nie každý ale rozumie ich pravému významu . Keď som sa dozvedel, že vo vydavateľstve Grada nedávno vyšla v slovenčine príručka, ako "prekuknúť druhých ľudí", neváhal som nad jej prečítaním. Autorom knihy je uznávaný Joe Navarro , ktorý niekoľko rokov pracoval pre FBI. Ako tvrdí vo svojej príručke, väčšina ľudí sa celý život díva, ale v skutočnosti nevidí . Mnohé neverbálne prejavy totiž nie sú úplne jasné a laik by si ich mohol vyjadriť len veľmi nepresne alebo skreslene .  Práve jeho kniha má bežným smrteľníkom pomôcť rozoznať jednotlivé neverbálne prejavy. Nesnaží sa označiť niekoho za klamára. Ako Navarro tvrdí, schopnosť roz