Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Čierny ľad (Becca Fitzpatricková)

Beccu Fizpatrickovú poznajú milovníci kníh pre mladých najmä vďaka anjelskej sérii Zavrhnutý. Tentokrát prichádza s úplne inou šálkou kávy. Ako sa zhostí príbehu, ktorý sa odohráva v nebezpečnom prostredí Tetonských hôr? 

Keď sa Britt spolu s kamarátkou chystala na výlet do hôr, tešila sa na nezabudnuteľné okamihy, ktoré vo Wyomingu strávia. Netušila však, že sa ku ním pridá aj jej bývalý priateľ Calvin, na ktorého sa snažila zabudnúť. Búrka im skomplikuje všetky plány a dievčatá sú prinútené požiadať o pomoc mladíkov z osamelej chaty. Tí však utekajú pred zákonom a Britt sa spolu s kamarátkou stanú ich rukojemníčkami. Tetonske hory vo svojom vnútri skrývajú mrazivé tajomstvá a každé rozhodnutie či nesprávny krok ich môže stáť život. Či sa im podarí prekonať všetky prekážky, sa však dozviete až v samotnej knihe, ktorú si užije každý milovník dobrodružných príbehov.

"Túžila som utiecť pred toľkými vecami. Vetrom a zimou. 
Snehom. Hladovaním. Smrťou."

Hneď na úvod sa musím priznať, že je Čierny ľad prvou autorkinou knihou, ktorá sa mi dostala do rúk. Na Zavrhnutého som síce počul chvály, avšak nikdy som si na prečítanie tejto série nenašiel čas - a nebol som si ani istý tým, či by ma spomínané knihy zaujali. Čiernemu ľadu som však dal šancu. Podľa anotácie dielo vyzeralo nevšedne a keďže som veľa podobných kníh ešte nečítal, dlho som neváhal. Aj napriek tomu, že som sa spočiatku bál, čo sa z príbehu vykľuje - keďže sa rozbiehal veľmi pomaly - nakoniec som veľmi rád, že sa ku mne táto kniha dostala. Ide o netradičný príbeh, v ktorom sa neustále niečo deje a ktorý zároveň spĺňa všetky kritéria podareného trileru.

Podľa anotácie by som román prirovnal k poviedkam, ktoré sme čítali v škole a ktorých tematikou bolo chatové prostredie. Spočiatku ma zaskočilo malé množstvo priamej reči, ktoré v danej knihe nahradil väčší počet opisov. Keď som sa do nich začítal, zistil som, že práve oni dopomohli k vykresleniu atmosféry príbehu - a bez nich by ste si len ťažko dokázali predstaviť prostredie, do ktorého je dielo zasadené. Už prológ napovedá, že nepôjde o úplne obyčajný príbeh - a takisto to nebude ani oddychové čítanie. Čierny ľad je dobrodružný triler, ktorý určite nesadne každému. Ale čitatelia, ktorým nebude vadiť ťažšie čitateľný štýl a väčšie množstvo opisov, si knihu dozaista užijú.

"Nepotrebovala som sa dozvedieť žiadne ďalšie 
tajomstvo. Môj život aj tak visel na vlásku."

Páčilo sa mi, že autorka do svojej knihy zakomponovala viaceré oblasti života - a okrem hraničnej situácie rieši aj ďalšie životné problémy, do ktorých sa ľudia dostávajú. Hoci mala kniha niekoľko nedostatkov a hluchých miest, išlo o pomerne príjemné čítanie, ktoré sa odlišovalo od kníh, ktoré som predtým čítal. Knihu by som teda odporučil každému, kto má chuť na dobrodružný príbeh plný tajomných odhalení a zároveň sa nebojí desivých tajomstiev, ktoré v sebe Tetonske hory skrývajú. Prajem pekné čítanie! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému obchodu PreŠkoly.sk
Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš