Preskočiť na hlavný obsah

Mesačná chvastačka za JÚN

Už na začiatku tohto článku musím povedať, že júlová mesačná chvastačka bude iná než tie predošlé. Rád by som sa vám totiž okrem kníh pochválil aj vecami, ktoré sa stali v uplynulom mesiaci. A nebolo ich veru málo. Začnem ale knihami, keďže práve tie sú hlavným cieľom mesačnej chvastačky. Tento mesiac bol u mňa na knihy prekvapivo bohatý. Veď posúďte sami :-).
Do knižnice mi v júni pribudla knižka Hovor!, ktorú som len nedávno dočítal. Musím povedať, že išlo o naozaj zaujímavý počin, ktorý vo mne vyvolal rozporuplné reakcie. Na jednej strane mi prekážali nekončiace sa monológy hlavnej postavy, avšak kniha bola napísaná takým zvláštnym štýlom, že ma jej čítanie v konečnom dôsledku bavilo a knihu som nemohol odložiť. Viac vám ale poviem v samotnej recenzii, ktorú môžete na blogu očakávať už onedlho. Ďalšou v poradí bol krásny box s celou sériou Kroniky Narnie (za ktorý ďakujem vydavateľstvu Slovart). 

Box obsahuje všetkých 7 častí tejto série. Momentálne sa púšťam do druhej v poradí. Box vyšiel v súvislosti s 25. výročím vzniku vydavateľstva - a o samotnom vydavateľstve, ale aj o sérii Narnia vám poviem už budúci mesiac. Poslednou knihou je román, ktorý som si objednal z bookdepository.com - je ním obojstranný Twilight, ktorý vyšiel po desiatich rokoch od vydania prvej knihy. Tentokrát aj so špešl prídavkom: Life and Death. Viem, že kniha vyjde (alebo už vyšla?) aj v českom preklade, ale keďže sa podľa toho, čo viem, slovenské vydanie nepripravuje, rozhodol som sa ju objednať po anglicky. Motivovala ma aj zľavnená cena. Leto je predsa dlhé - prečo sa teda nezdokonaliť v angličtine? Maturitu som zvládol, takže hádam zvládnem aj toto. Musím povedať, že sa už veľmi teším, kedy sa ku tejto knihe dostanem. :-)

Okrem spomínanej maturity ma o týždeň na to čakali prijímacie skúšky na vysokú školu. V utorok 14. júna som sa už o deviatej ráno potil nad testom všeobecných študijných predpokladov Univerzity Komenského. Čakalo ma 50 otázok z rôznych oblastí - či už to bol spoločenský alebo historický prehľad, ale aj logické a jazykové úlohy. Po teste som nemal dobrý pocit, pretože - hoci neboli úlohy náročné - potreboval by som na ich vypĺňanie o trochu viac času. Následne ma čakalo písanie modelovej správy. Mojou témou boli americké prezidentské voľby. Poslednou časťou, po úspešnom absolvovaní obeda, bola kamerová skúška. Tej som sa obával najmenej - niečo už len poviem, no nie? Vyžreboval som si opozičné strany na Slovensku, takže stres zo mňa razom opadol. Okrem spomínanej témy som rozprával aj o sebe, o svojich aktivitách a milovaných knihách, ale taktiež aj o blogu, ktorý so štúdiom žurnalistiky dozaista súvisí. 

Podľa predbežných výsledkov som skončil v poradí desiaty (z celkového počtu 97 uchádzačov) a keďže fakulta berie 65 študentov, mojim pôsobiskom by sa od septembra mala stať Bratislava. Neskutočne ma to teší a už teraz sa vysokej školy neviem dočkať. Azda ma to tak skoro neprejde! :-) A ako ste skončili vy, maturanti? Dúfam, že rovnako dobre ako ja. Nesmiem zabudnúť ani na rozprávky na Bojnickom zámku, ktorých som sa zúčastnil krátko po prijímačkách. Podobne ako aj minulý rok, aj teraz nás videlo viac než 23 tisíc divákov, prevažne tých maličkých, ktorým rozprávky vyčarili na tvári úsmev. A rovnako aj nám hercom. Nie je totiž lepší pocit než urobiť radosť tým najmenším.... A keďže sa nám dnes všetkým oficiálne začínajú prázdniny, prajem vám krásne leto, aby ste si okrem užívania vytúženého voľna našli čas aj na knihy. Ja tak určite urobím, keďže ma čaká niekoľko kúskov, ktorým som sa počas školského roka nemohol venovať. Vidíme sa už onedlho pri júlovom článku. :-) 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Naučte sa rozoznať klamára | recenzia knihy Ako prekuknúť druhých ľudí (Joe Navarro)

Predstavte si, že sedíte uprostred kaviarne. Muž dva stoly pred vami je na pracovnom stretnutí a často sa pozerá do zeme . Takisto nervózne klopká nohou o stoličku. Žena pri stole oproti má ruky vbok, zachováva si odmeraný postoj, avšak z jej tváre stekajú kvapky potu. To je len stotina neverbálnych prejavov , s ktorými sa každodenne stretávame. Nie každý ale rozumie ich pravému významu . Keď som sa dozvedel, že vo vydavateľstve Grada nedávno vyšla v slovenčine príručka, ako "prekuknúť druhých ľudí", neváhal som nad jej prečítaním. Autorom knihy je uznávaný Joe Navarro , ktorý niekoľko rokov pracoval pre FBI. Ako tvrdí vo svojej príručke, väčšina ľudí sa celý život díva, ale v skutočnosti nevidí . Mnohé neverbálne prejavy totiž nie sú úplne jasné a laik by si ich mohol vyjadriť len veľmi nepresne alebo skreslene .  Práve jeho kniha má bežným smrteľníkom pomôcť rozoznať jednotlivé neverbálne prejavy. Nesnaží sa označiť niekoho za klamára. Ako Navarro tvrdí, schopnosť roz