Preskočiť na hlavný obsah

Úsmev, za ktorým sa skrýva bolesť | recenzia knihy Dúfať znova (Mona Kasten)

Nemeckú autorku Monu Kastenovú netreba špeciálne predstavovať. V slovenskom preklade jej za posledný rok a pol vyšla už štvrtá časť pentalógie Znova, ktorá opisuje príbehy napohľad obyčajných mladých ľudí. Každú z kníh venovala jednej dvojici postáv – a čitateľom postupne priblížila osud Allie a Kadena, Dawn a Spencera, Sawyer a Isaaca, a nakopon Everly a Nolana. A hoci na seba jednotlivé príbehy nenadväzujú, môžeme v nich identifikovať viaceré spoločné prvky.

Everly Pennová neverila na lásku. Celé roky sa prizerala, ako jej mama trpí v násilnom vzťahu. Zážitky z detstva ju natoľko traumatizovali, že si mužov nepripúšťala k telu. Nechcela sa zamilovať. A už vôbec nie do svojho vyučujúceho. Ibaže Nolan Gates je šarmantný, inteligentný, sexi a iba pri ňom dokáže byť Everly sama sebou. Čím bližšie ho spoznáva, tým viac ju to k nemu ťahá. Avšak netuší, že za Nolanovým optimistickým prístupom k životu a nákazlivým nadšením pre literatúru sa v skutočnosti ukrýva bolesť. A tá by mohla zničiť ich lásku, skôr ako sa zrodí. (zdroj: anotácia, upravené)

„Bojovala som síce statočne, lenže temnota do mňa aj tak zaborila pazúry a zovrela ma, až som nemohla dýchať.“

Pravdepodobne sa budem opakovať, ale za najsilnejšiu stránku série Znova považujem naozaj pútavý štýl autorky, ktorá – hoci rozpráva o úplne obyčajných vysokoškolákoch – si ma dokázala získať každým ďalším pokračovaním. Nikdy som sa totiž nepristihol pri tom, že by som mal pocit, že čítam o tom istom. A síce sú príbehy jednotlivých dvojíc veľmi podobné, autorka do každého z nich vkladá niečo, vďaka čomu si poviete, že to „stálo za to“. 

Príbeh Nolana a Everly môže napohľad evokovať klišé. Dievča, ktoré trpí nespavosťou, sa zahľadí do svojho učiteľa, pretože v ňom nájde to, čo v minulosti stratila – nádej. Obe z postáv majú veľmi silné charaktery a treba povedať, že Mona Kasten si dala na vykreslení jednotlivých povahových čŕt naozaj záležať. Napriek tomu, čím všetkým si Nolan a Every v minulosti prešli, to ale zvládajú statočne – a môžu byť pre viacerých z nás inšpiráciou. 

„Ešte nikdy v živote som nikomu tak nedôverovala. Nikto o mne toľko nevedel, neobjal ma, lebo cítil, čo sa vo mne deje. Ešte nikto ma nedržal takto pevne, hoci sa mi mohol obrátiť chrbtom, pretože tušil, aká som zlomená.“

Keď som na začiatku spomenul podobnosť jednotlivých príbehov, nedá mi nespomenúť spoločný prvok, ktorý som zatiaľ našiel v každej zo štyroch zápletiek – a síce, že takmer každú z postáv ovplyvňuje jej minulosť. Či už to bol nepodarený vzťah s rodičmi, trauma z detstva, šikana v škole, sklamanie v láske či v priateľoch – každá z postáv sa musí vyrovnať s tým, čo sa stalo, a zároveň sa s touto „jazvou“ naučiť plynulo pokračovať. Problémy, ktorých sa Mona Kasten dotýka, sú mladým veľmi blízke a určite by sa malo o nich viac hovoriť. Ak si nimi navyše neprešli sami, dozaista sa s nimi stretli vo svojom okolí. 

Ak stále váhate, či si prečítať titul Dúfať znova, môžem vám ho iba odporúčať. Je totiž podareným pokračovaním kvalitnej série pre mladých, ktorej finále sa dočkáme už o necelé dva mesiace. V októbri totiž vyjde v slovenskom preklade piata časť Snívať znova, ktorá nám lepšie priblíži Jude a Blake, teda postavy opäť dobre známe. Tešíte sa? Ja veľmi!

zdroj obrázka: www.bux.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nál...

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne...

Najkrajší darček pre knihomoľa

Keď je človeku smutno , potrebuje niečo, čo ho rozveselí. Vo väčšine prípadov zaberá obľúbená hudba, film alebo priatelia . Na knihomoľov taktiež zaberajú vymenované techniky, no to, čo ich najviac poteší, je pohľad na ich obľúbené knižky . Čo by to bolo za knihomoľa bez svojej vysnívanej knižnice ? Môžem sa priznať, že pohľad na svoje papierové stvorenia zbožňujem. Avšak tým, že sa zo mňa stal knižný bloger, prečítal som množstvo kníh a kapacity poličky každého z nás sa výrazne obmedzili. Preto aj ja patrím medzi takých, ktorí musia riešiť s každou novou knihou dilemu, kam ju strčiť.  V tejto situácií mi ako na zavolanie prišiel mail z jednej firmy, MT-nábytku , ktorá sa mi ako jednému z  aktívnych blogerov vrámci akcie Marec: mesiac knihy rozhodla venovať knižnicu podľa vlastného výberu. Pravdupovediac, keď som si prvýkrát prečítal túto správu (a verte, že následne ešte zopár desiatok krát, či správne rozumiem), ostal som nadšený. Z ponuky spomínaného MT nábytku ...