Preskočiť na hlavný obsah

Alyson Noel – Nesmrteľní 4: Temný plameň (recenzia)


Horúca novinka, štvrté pokračovanie série o Damenovi a Ever, sa práve dostáva na pulty našich kníhkupectiev. Prináša ju vydavateľstvo Slovart v rámci svojej jesennej ponuky pre čitateľov.

Ever sa venuje Haven dňom aj nocou, aby jej pomohla vyrovnať sa s jej nesmrteľnosťou. Haven je však opitá svojou mocou a hrozí prezradenie existencie nesmrteľných. Ever sa pokúša všetkými svojimi silami ochrániť nesmrteľných, ale tým sa len viac vzďaľuje Haven, ktorá padá do Romanových spárov. Ever musí nielen zachrániť Haven, ale potrebuje sústrediť všetku svoju pozornosť na štúdium čiernej mágie, aby sa jej podarilo oslobodiť Damena z Romanovho obkľúčenia. Ever však podlieha čaru Romanovej príťažlivosti a vzdáva sa ľahšie ako kedykoľvek predtým.

Tretia časť série vyšla len v júni a už tu máme štvrté pokračovanie. Je to pomerne krátky čas - prekladateľka si naozaj „švihla". Môže sa vám zdať, že preklad bude tým pádom odfláknutý a urobený narýchlo, avšak opakom je pravda. Preklad sa vydavateľstvu naozaj vydaril a úvod je zo všetkých kníh série pravdepodobne najlepší.

Prišiel ten správny čas, aby sa Haven dozvedela pravdu. Ever jej rozpráva o nesmrteľnosti a schopnostiach, ktoré premenou získala. Haven je Ever nesmierne vďačná a cíti sa byť zaviazaná. Avšak vôbec si neuvedomuje nástrahy nesmrteľnosti a všetko berie tvrdohlavo do svojich rúk. Spriatelí sa s nebezpečným Romanom; pracuje u neho v obchode. Nie je jediná, ktorá prepadá Romanovej moci. Ever je zakliata temnou kliatbou, ktorá ju pripútala k Romanovi a stáva sa z nej monštrum, ktoré nedokáže ovládať. Chudne a cíti sa ako nakazená. Myšlienky na Romana ju úplne požierajú a upadá do temnoty. Jediným miestom, kde je ešte stále sama sebou, je Letozem, v ktorej sa cíti úplne v poriadku, avšak keď príde naspäť domov, je z nej opäť troska. Vždy, keď sa pokúsi požiadať Damena o pomoc, premôže ju beštia a okamžite sa zmocní jej slov. Z najlepších kamarátok - Ever a Haven, sa odrazu stanú sokyne a najväčšie nepriateľky.

Vo štvrtom pokračovaní sa objavuje aj modro-zelenooký Jude, ktorého príchod Ever vyrieši zaujímavo (nebudem prezrádzať detaily a tým vám kaziť radosť z čítania - všetko sa dozviete pri čítaní). Ever s ním trávi väčšinu času a Damon je na druhej koľaji - vôbec sa o neho nezaujíma.

Ever potrebuje protijed, ktorý má Roman. Musí nájsť spôsob, ktorým ho získa. Zo začiatku sa jej to nedarí, ale nájde spôsob, ktorým predsa len môže zapôsobiť na Romana - odpoveď nájde vo Veľkej sále poznania.
Vydavateľstvo konečne zvolilo tenší papier - ten, ktorý bol použitý v prvej a druhej časti sa už začínal nerozoznateľne podobať na výkres. Obálka je originálna - americká a na konci knihy sa objavuje ukážka z piatej knihy - Hviezda noci (dátum vydania ešte nie je známy, v blízkej dobe sa budem informovať vo vydavateľstve na aktuálne informácie; novinky prinesiem v aktualizácii článku). Autorkin štýl sa, ako som spomínal v recenziách na predošlé časti, postupne mení a stále väčšmi sa lepší. Niekedy dialógy ale stále obsahujú absurdné vety. Autorka pripravila pre hlavnú hrdinku neľahký osud, s ktorým sa musí buď vyrovnať, alebo ho čo najskôr zmeniť. Ako sme zistili v predošlých dieloch (konkrétne v druhej časti), vyberá si druhú možnosť. Stále viac sa však približuje ku Judovi, ktorý je do nej zamilovaný. Ako som si všimol - prekladateľka začala používať odlišný tvar pri skloňovaní Judovho mena v genitíve - v tretej časti to bolo od Juda, v štvrtej zrazu od Judea. Prekladateľka je rovnaká, takže nechápem, prečo zvolila tento neprirodzený tvar.

Koniec knižky je zaujímavý, niektorí čitatelia ho budú určite prežívať spolu s hlavnou hrdinkou. Prezradím vám, že na konci zomrie jedna z postáv. Jej meno, alebo či to bude niekto z hlavných alebo vedľajších postáv, vám neprezradím. Všetko sa dozviete v knihe. Ako som spomínal, na koniec knižky vydavateľstvo vložilo ukážku z piateho pokračovania, ktoré môže byť zaujímavé. Keďže sa kniha skončila tak, ako sa skončila, na pokračovanie sa teším...

Moje hodnotenie:
hodnotenie

Komentáre

  1. fajn recenzia Domčo, len mala by som jednu jedinú výhradu. Spoiler o tom, že niektorá postava zomrela nie je práve najlepšie riešenie. Mohol si tam rovno napísať že zomrela tá postava. ver mi ja som toto často robila pri mojich prvých recenziách. Snaž sa vyvarovať spoilerov, pretože práve tie čitateľov odrádzajú. Ja som prestala čítať recenzie niektorých blogerov hlavne kvôli spoilerom. Je to len malá rada do budúcna :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Spoilerom sa uz snazim vyvarovat a postupne aj menim styl pisania, takze toto sa mi uz hadam nestane... :) dakujem za radu, Sue ;)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

SÚŤAŽ: Veľkonočný knižný hop

Priznávam, že čo sa týka súťaží, môj blog na tom vie byť dosť biedne. Pár dní pred dneškom som sa rozhodol vás potešiť a aj tento Veľkonočný hop (ktorý usporadúva Knižní doupě )   mi to pomôže zrealizovať. A tentokrát poteším nielen Slovákov , ale aj českých čitateľov môjho blogu. Keď už je tá Veľká noc! :D :D Inak, dievčatá, užite si ju :D A o čo sa bude súťažiť? Keďže v Česku POTOMKOVIA zatiaľ nevyšli a u nás je tomu už  nejaký ten piatok, rozhodol som sa do súťaže vložiť práve Partials - Potomkovia  od Dana Wellsa . Vopred ďakujem za zapojenie do súťaže a prajem vám veľa šťastia :) A šťastie môžete skúsiť aj na ďalších 11tich blogoch, ktoré nájdete v linkovači na konci článku.  Pravidlá súťaže: Do súťaže sa môžu zapojiť aj slovenskí, aj českí čitatelia blogu.  Podmienkou je ale nasledovanie môjho blogu . Ak nasledovateľmi nie ste, môžete tak urobiť v pravom bočnom paneli: Následníci, pripojiť sa k tejto lokalite.  Súťaž trvá od dnes, 1.4. a končí 14.4.20

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá