Preskočiť na hlavný obsah

Alyson Noel – Nesmrteľní 4: Temný plameň (recenzia)


Horúca novinka, štvrté pokračovanie série o Damenovi a Ever, sa práve dostáva na pulty našich kníhkupectiev. Prináša ju vydavateľstvo Slovart v rámci svojej jesennej ponuky pre čitateľov.

Ever sa venuje Haven dňom aj nocou, aby jej pomohla vyrovnať sa s jej nesmrteľnosťou. Haven je však opitá svojou mocou a hrozí prezradenie existencie nesmrteľných. Ever sa pokúša všetkými svojimi silami ochrániť nesmrteľných, ale tým sa len viac vzďaľuje Haven, ktorá padá do Romanových spárov. Ever musí nielen zachrániť Haven, ale potrebuje sústrediť všetku svoju pozornosť na štúdium čiernej mágie, aby sa jej podarilo oslobodiť Damena z Romanovho obkľúčenia. Ever však podlieha čaru Romanovej príťažlivosti a vzdáva sa ľahšie ako kedykoľvek predtým.

Tretia časť série vyšla len v júni a už tu máme štvrté pokračovanie. Je to pomerne krátky čas - prekladateľka si naozaj „švihla". Môže sa vám zdať, že preklad bude tým pádom odfláknutý a urobený narýchlo, avšak opakom je pravda. Preklad sa vydavateľstvu naozaj vydaril a úvod je zo všetkých kníh série pravdepodobne najlepší.

Prišiel ten správny čas, aby sa Haven dozvedela pravdu. Ever jej rozpráva o nesmrteľnosti a schopnostiach, ktoré premenou získala. Haven je Ever nesmierne vďačná a cíti sa byť zaviazaná. Avšak vôbec si neuvedomuje nástrahy nesmrteľnosti a všetko berie tvrdohlavo do svojich rúk. Spriatelí sa s nebezpečným Romanom; pracuje u neho v obchode. Nie je jediná, ktorá prepadá Romanovej moci. Ever je zakliata temnou kliatbou, ktorá ju pripútala k Romanovi a stáva sa z nej monštrum, ktoré nedokáže ovládať. Chudne a cíti sa ako nakazená. Myšlienky na Romana ju úplne požierajú a upadá do temnoty. Jediným miestom, kde je ešte stále sama sebou, je Letozem, v ktorej sa cíti úplne v poriadku, avšak keď príde naspäť domov, je z nej opäť troska. Vždy, keď sa pokúsi požiadať Damena o pomoc, premôže ju beštia a okamžite sa zmocní jej slov. Z najlepších kamarátok - Ever a Haven, sa odrazu stanú sokyne a najväčšie nepriateľky.

Vo štvrtom pokračovaní sa objavuje aj modro-zelenooký Jude, ktorého príchod Ever vyrieši zaujímavo (nebudem prezrádzať detaily a tým vám kaziť radosť z čítania - všetko sa dozviete pri čítaní). Ever s ním trávi väčšinu času a Damon je na druhej koľaji - vôbec sa o neho nezaujíma.

Ever potrebuje protijed, ktorý má Roman. Musí nájsť spôsob, ktorým ho získa. Zo začiatku sa jej to nedarí, ale nájde spôsob, ktorým predsa len môže zapôsobiť na Romana - odpoveď nájde vo Veľkej sále poznania.
Vydavateľstvo konečne zvolilo tenší papier - ten, ktorý bol použitý v prvej a druhej časti sa už začínal nerozoznateľne podobať na výkres. Obálka je originálna - americká a na konci knihy sa objavuje ukážka z piatej knihy - Hviezda noci (dátum vydania ešte nie je známy, v blízkej dobe sa budem informovať vo vydavateľstve na aktuálne informácie; novinky prinesiem v aktualizácii článku). Autorkin štýl sa, ako som spomínal v recenziách na predošlé časti, postupne mení a stále väčšmi sa lepší. Niekedy dialógy ale stále obsahujú absurdné vety. Autorka pripravila pre hlavnú hrdinku neľahký osud, s ktorým sa musí buď vyrovnať, alebo ho čo najskôr zmeniť. Ako sme zistili v predošlých dieloch (konkrétne v druhej časti), vyberá si druhú možnosť. Stále viac sa však približuje ku Judovi, ktorý je do nej zamilovaný. Ako som si všimol - prekladateľka začala používať odlišný tvar pri skloňovaní Judovho mena v genitíve - v tretej časti to bolo od Juda, v štvrtej zrazu od Judea. Prekladateľka je rovnaká, takže nechápem, prečo zvolila tento neprirodzený tvar.

Koniec knižky je zaujímavý, niektorí čitatelia ho budú určite prežívať spolu s hlavnou hrdinkou. Prezradím vám, že na konci zomrie jedna z postáv. Jej meno, alebo či to bude niekto z hlavných alebo vedľajších postáv, vám neprezradím. Všetko sa dozviete v knihe. Ako som spomínal, na koniec knižky vydavateľstvo vložilo ukážku z piateho pokračovania, ktoré môže byť zaujímavé. Keďže sa kniha skončila tak, ako sa skončila, na pokračovanie sa teším...

Moje hodnotenie:
hodnotenie

Komentáre

  1. fajn recenzia Domčo, len mala by som jednu jedinú výhradu. Spoiler o tom, že niektorá postava zomrela nie je práve najlepšie riešenie. Mohol si tam rovno napísať že zomrela tá postava. ver mi ja som toto často robila pri mojich prvých recenziách. Snaž sa vyvarovať spoilerov, pretože práve tie čitateľov odrádzajú. Ja som prestala čítať recenzie niektorých blogerov hlavne kvôli spoilerom. Je to len malá rada do budúcna :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Spoilerom sa uz snazim vyvarovat a postupne aj menim styl pisania, takze toto sa mi uz hadam nestane... :) dakujem za radu, Sue ;)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže