štvrtok 17. novembra 2011

Carrie Ryan – Pobrežie hrôzy (recenzia)


Pokračovanie temného Lesa kostí. „Teraz chápem, že už nikdy nebudeme žiť ako pred Návratom. Čas nemožno vrátiť späť. Všetci zomrieme a Mudov bude naďalej trápiť večný hlad. To je prirodzenosť nášho sveta.“

Gabrielle vyrastá vo Viste, v mestečku z troch strán chránenom oceánom a zo štvrtej mohutnou bariérou, ktorá ochraňuje jej obyvateľov pred Mudmi. Tých aj naďalej ovláda jediná túžba - večný hlad po ľudskom mäse. Jediný útok Zabijaka však prevráti Gabrielle život naruby a musí sa rozhodnúť. Aby zachránila život svojich priateľov a ochránila svoju lásku Catchera, neostáva jej iná možnosť, len sa vybrať do Lesa kostí, rozlúštiť tajomstvo chodníkov, utiecť pred prenasledo-vateľmi a dostať sa do Temného Mesta.

Slovenský trh je plný kníh. Niektoré sú dobré, ďalšie geniálne, iné zas príšerné. My, čitatelia, sa snažíme nájsť to najlepšie. Príbeh, ktorý v nás zanechá nielen príjemný pocit. Zanechá nám aj nejaký odkaz, nad ktorým sa budeme môcť hlbšie zamyslieť. Sci-fi knižiek podobných Harrymu a Eragonovi je tucet. Do popredia sa dostáva Young Adult, nový žáner, ktorý uchvátil množstvo čitateľov. Takouto knižkou je aj Pobrežie hrôzy. Tým všetkým som chcel povedať len to, že málokedy sa nájde naozaj kvalitná kniha. Veľkú úlohu hrá samotný príbeh. Avšak niekedy kniha nevyniká iba vnútrom - dejom. Ak sa spojí geniálne prevedenie knižky s geniálnym príbehom... čitatelia sa naozaj môžu tešiť na niečo výnimočné. V prvej časti urobilo vydavateľstvo zaujímavý krok. Vytvorilo červené okraje, ktoré ladili s dizajnom zadnej strany. V druhom pokračovaní sú zelené a zelenú nájdete aj vzadu. Málokedy sa vidí takýto artefakt. Knižka je pomerne hrubšia ako prvá časť - má bezmála 500 strán.

Keď sa do knižky začítate, zistíte, že vôbec nesúvisí s predošlou časťou a o jej hlavnej hrdinke - Mary, tu nie je ani zmienka. Ak však budete v čítaní pokračovať, dozviete sa zaujímavú informáciu. Mary v knižke predsa len hrá nejakú rolu. Keďže vám nechcem kaziť radosť z čítania, a tento fakt je pomerne dôležitý, nebudem vám viac prezrádzať. Gabrielle je ostražitá. Jej priatelia ju nahovárajú do vstupu do temného Lesa kostí, avšak ona nie je presvedčená o tom, že je cesta bezpečná. Práve naopak. A keďže sa Gabrielle bojí, bariéru neprekročí. Jej životná láska, Catcher, bude napadnutá znesvätenými a jeho život visí na vlásku. Gabrielle podniká dobrodružnú cestu za svojou životnou láskou. Obetovala by pre neho všetko. Verí, že nie je nakazený a že ešte stále žije. Pomyslenie na neho jej dodáva nádej, že bude všetko tak, ako predtým.

Keby som mal porovnať prvú časť s tou druhou, určite by som spomenul fakt, že druhé pokračovanie je o niečo temnejšie a brutálnejšie ako to prvé. Knižka je písaná v prítomnom čase z pohľadu Gabrielle. Hlavná hrdinka mi niekedy pripadala príliš bojazlivá, menší strachoprd. Preklad knižky je veľmi dobrý a pútavý. Dialógy medzi postavami sú pomerne prepracované. A keď už spomínam postavy, väčšina z nich je nová a čitateľovi neznáma. Prvá štvrtina knihy je písaná veľmi príjemným spôsobom a čitateľ dokáže pozorovať zmenu v autorkinom štýle. Presne v polovici knižky však prichádza zvrat. Knižka je v týchto miestach písaná ležérnejším a zdĺhavým spôsobom a niekedy som sa v opisoch stratil. Po týchto pár stranách sa autorka vracia naspäť k pôvodnej úrovni. Avšak trochu sa mení žáner knihy. Miestami sa stáva z Young Adult dobrodružný román. Knižka naozaj naberá na dobrodružnej atmosfére, napätí a dej graduje. Čítanie ma naozaj bavilo a autorka ma prinútila „dychtivo prevracať stránky"...

Ako ste si možno všimli pri prvej časti, autorka vytvorila niečo nové a nezvyčajné. A práve preto sa kniha nemusí každému páčiť a úplne ho ohúriť, pretože nie každého kniha vtiahne do deja. Občas som váhal, aké dám knihe hodnotenie. Veľmi dobré, alebo naopak - podpriemerné. Na konci sa však dej zaplietal, a čítanie bolo naozaj zážitkom... Knižka bude určite patriť medzi moje obľúbené a to preto, že je niečím iná, originálna a esteticky veľmi pekne spracovaná (zelené okraje).

Moje hodnotenie:
hodnotenie

2 komentáre:

  1. ja sa už neviem tejto knihy dočkať... prvá časť bola neuveriteľná a ako vidím, druhá nebude výnimkou... ešte viac si ma navnadil...

    OdpovedaťOdstrániť
  2. No jasné... Druhá bola ešte lepšia, sama uvidíš ;)

    OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.