Preskočiť na hlavný obsah

L.J.Smith – Temné vízie 1: Zvláštna sila (recenzia)


Na naše pulty sa dostáva horúca novinka od vydavateľstva Fragment - Temné vízie. Podľa recenzii na Amazon.com patrí kniha medzi najlepšie od autorky. Dlhé mesiace sa držala na popredných miestach rebríčka bestsellerov New York Times.

Študentku strednej školy Kaitlyn pre jej nezvyčajné oči a jasnovidecké schopnosti považujú za čarodejnicu. Keďže ľudia sa jej boja, nemá nijakých priateľov. A tak prijme pozvanie do Zetesovho inštitútu, aby začala nový život a študovala s rovesníkmi s podobným neobvyklým nadaním. Kaitlyn tu spozná dvoch príťažlivých spolužiakov - sympatického Roba, ktorý svojou liečivou silou rozdáva len dobro, a tajomného a nebezpečného Gabriela s telepatickými schopnosťami. Študenti postupne odhaľujú, prečo ich do inštitútu priviedli. A Kaitlyn sa musí rozhodnúť, komu veriť... a koho milovať.

Na začiatku čitateľ vkĺzne do napätého deja. Hlavná postava opisuje svoje postavenie v triede a taktiež hovorí, že konečne opustí strednú školu a už nikdy neuvidí svoju triedu, ktorú ma po krk. Vtom, ako blesk z jasného neba, do školy prichádza čudná žena, ktorá Kait navrhne pobyt v inštitúte pre deti s výnimočnými schopnosťami. Kait sa ponuka zo začiatku nepáči. Musela by sa totiž odsťahovať od svojho otca, ktorý sa po strate manželky nemá najlepšie. Tu vidíme istú zhodu dejov americkej autorky - v Upírskych denníkoch, v Tajnom kruhu aj Temných víziách hlavná postava stratila buď jedného alebo oboch rodičov. Nakoniec, keď si uvedomí pre a proti, ponuku prijíma. Už na letisku niečo nesedí. Stretáva tu čudného človeka, ktorého nevidela naposledy. Keď prichádza do inštitútu, je nadšená. V inštitúte sa nachádza niekoľko izieb s jacuzzi, káblovou televíziou, veľkým balkónom a luxusným nábytkom. O chvíľu sa však medzi jej spolubývajúcimi objavuje tajomný Gabriel. V inštitúte sa začínajú diať čudné a nevysvetliteľné veci. Postupne všetci zisťujú hlavnú príčinu ich bytia v inštitúte. A Kait zisťuje aj niečo iné - temné tajomstvo Gabriela. Bol totiž vrah.

Ako všetky série L.J.Smith aj táto je písaná v 3.osobe. Autorkin štýl sa výrazne nezmenil. Keby som mal porovnať ostatné série autorky od tejto, určite by Temné vízie vyhrali. V knihe sa strieda opisný a rozprávací postup, ktorý výborne dopĺňa napätie, ktoré autorka vytvorila. Kniha obsahuje momenty, v ktorých je čitateľ prinútený dychtivo prevracať stránky knihy a vôbec nevie, ako sa situácia vyvinie. Taktiež musím reagovať na obálku, ktorá je vytvorená vydavateľstvom Fragment. A je úžasná. Dark Visons (Temné vízie) vyšli v Amerike v jednej asi 700 stranovej knihe, avšak na Slovensku je kniha rozdelená do troch, takže vydavateľstvo bolo prinútené vytvoriť si vlastný návrh obálky. Autorka píše strhujúco a zaujímavo. Keď sa však spätne vraciam ku niektorým rýchlym a napätým situáciám, nemôžem si nevšimnúť autorkin štýl, ktorý je zrazu iný, a vôbec sa nepodobá autorke. Povedal by som, že napäté situácie a momenty nie sú autorkinou „silnou kávou". Avšak aj napriek tomu je kniha výnimočná a niečím iná. Konečne autorka zvolila novú tematiku, čo sa nedá povedať o jej Upírskych denníkoch, ktoré akoby prešli cez kopirák s Twilight ságou a inými, ďalšími upírskymi ságami.

Knižka končí otvorene. Dozvedeli sme sa veľa odpovedí na otázky, ktoré dej priniesol. Avšak väčšina otázok ostala nezodpovedaná a kľúč k odpovediam nájdeme v druhom a treťom pokračovaní. Na konci vôbec nebola núdza o napätie a autorka tak vytvorila nečakaný a strhujúci koniec... Knižka mala okamihy, pri ktorých sa dej zo strany na stranu stupňoval a vyvrcholenie deja bolo v tomto prípade v posledných dvoch kapitolách. Knižku musím jedine odporúčať. Autorka ma prekvapila novým námetom a strhujúcim štýlom písania. Verím, že ďalšie pokračovanie bude aspoň také dobré ako prvá časť, ba dokonca lepšie.

Moje hodnotenie:

Na koniec tejto recenzie by som chcel poďakovať vydavateľstvu Fragment za recenzné výtlačky noviniek. Ďakujem!

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže