Preskočiť na hlavný obsah

Jarní dumání (4)

Jarní dumání usporadúva SYKI.

Filmové a seriálové spracovania
Koľkí z vás sa dostali ku nejakej knihe práve vďaka filmovému spracovaniu? Ja teda určite áno. Nie vždy je toto spracovanie lepšie než kniha. Povedzme si na rovinu, na knihu to (väčšinou) nemá. Buď je to zlý výber hercov, zlý režisér, zvolené prostredie, alebo čokoľvek iné, čo môže fanúšikov rušiť. Samozrejme existuje aj veľa filmových a seriálových spracovaní, ktoré prevýšili samotné knihy a nemôžu sa s nimi ani porovnávať. Príklady, príklady...Uveďme si (v jarnom dúmaní veľmi obľúbené) Upírske denníky. Kniha. No, kniha... je svojská. Nie každému sadne, nie každý ju dokáže dočítať. No seriál je úplne o niečom inom, a preto sa tak musí aj brať. Prečo? Pretože je moderný, zbytočne nenaťahovaný a fanúšikov baví... 

Aj k Odkazu dračích jazdcov som sa dostal vďaka filmu. A teraz sa zasmejete, ale ten film som ani nevidel. Najprv som sa chcel pozrieť na knihu, ale kvôli zlým ohlasom a pocitu, že si sériu nechcem znechutiť, som sa na film neodvážil. Knihy som však prečítal všetky a séria patrí medzi moje obľúbené. Twiligt, ten som začal čítať ešte pred filmovým spracovaním. Osobne si myslím, že knižky sú lepšie než film. A ten slovenský dabing televízie Markíza... Smejem sa doteraz. Myslím, že pri tomto spracovaní boli zle zvolené postavy - teda aspoň podľa Meyerovej opisov božského Edwarda - Rob sa mi tam vonkoncom nehodí. Hry o život. Ani tie som ešte nevidel. Bohužiaľ, ku nám do Prievidze sa dostali až tento týždeň. Majú ale veľmi dobré ohlasy, takže režisérom sa, pravdepodobne, podaril naozaj skvelý kúsok. 

Filmové (seriálové) spracovanie umožňuje fanúšikom lepšie predstaviť si svojich knižných hrdinov. Ak režisér zvolí lámača sŕdc, o popularitu je postarané. Ale je vždy film alebo seriál naozaj taký dobrý? Niekoľko sto-stranový príbeh je vtesnaný do dvoch hodín filmu, predtým ešte poriadne povyčiarkovaný (Harry Potter), pretože nie všetko sa zmestí, a naraz dve hodiny uplynú a vy ani nemáte uležané pocity, a je koniec. Nad knižkou si predsa len dlhšie posedíte. Prežijete radosť, smútok, plač ale aj smiech. Prežijete každý jeden pocit. A preto kniha nad filmom väčšinou vyhráva. S poriadnou prevahou.

Aké sú vaše obľúbené filmové alebo seriálové spracovania,
a o ktorých nemôžete ani počuť? 

Komentáre

 1. Hry o život boli vo filmovom spracovaní skvelé, rozhodne si ich nenechaj ujsť :) Hoci ma dosť rušila taká tá kolísavá, roztrasená kamera :D A náhodou, Patizón je skvelý! Jediná dobrá vec na Twilight filmoch, ak mám pravdu povedať :D Čo sa Upírskych denníkov týka, obzvlášť ma nezaujal ani kniha, ani seriál... hoci treba uznať, že stanica CW má talent zaujať divákov, i keď nemajú práve prebornú knižnú predlohu, a naopak, z tých lepších kníh môže vzísť fiasko, ako oný Eragon :) Mne síce Eragon taký zlý nepripadal, no to môže byť tým, že som nečítala knihu... nevedela som film posúdiť tak, ako fanúšikovia - napríklad moja kamarátka, ktorá pri jeho pozeraní chytala hotové záchvaty hnevu :DD Niektoré knihy by skrátka mali ostať len vo fantázii ich čitateľov :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Váhal som, či tam napíšem Patizón.. :D ale radšej som to nechal tak. Ja TVD na tejto stanici nesledujem, iba občas a to naraz celú sériu. Pravidelne ale sledujem ich 90210 :D Neviem, ako si ma to chytilo, aj keď to veľa ľudí odsudzuje. A hry si nenechám ujsť, určite nie :)

   Odstrániť
 2. Mně ti filmový Eragon ani tak nevadil. Celé Stmívání kromě prvního dílu jde tak nějak mimo mě, stejně tak seriály s upíry a čaroději. Ale souhlasím s tím, že filmové (či seriálové) zpracování někdy čtenářům napomůže k tomu, aby si mohli představit hlavního hrdinu.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. :) Teraz by som si ho mohol pozrieť :) Musím to pohľadať.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Hry o život vo filme sú jednoznačne úžasné...a knihy super...to je asi tak narovnako 8D
  Harry Potter knihy sú bombové...vo filmoch vela urobil výber režiséra, preto niektoré pasáže vo filmoch sú slabšie, ale veď je to Harry Potter, takže mne to je jedno 8D 1000krát som to už videla, takže to viem naspamäť 8)
  Twilight film som videla najprv a potom som sa dostala ku knihám, ktoré som dlho odmietala 8D ale nakoniec som bola príjemne prekvapená...filmy no (2 a 3) trošku slabšie...všeobecne súhlasím s názorom, že knihy sú väčšinou lepšie.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže