pondelok 30. apríla 2012

Jarní dumání (4)

Jarní dumání usporadúva SYKI.

Filmové a seriálové spracovania
Koľkí z vás sa dostali ku nejakej knihe práve vďaka filmovému spracovaniu? Ja teda určite áno. Nie vždy je toto spracovanie lepšie než kniha. Povedzme si na rovinu, na knihu to (väčšinou) nemá. Buď je to zlý výber hercov, zlý režisér, zvolené prostredie, alebo čokoľvek iné, čo môže fanúšikov rušiť. Samozrejme existuje aj veľa filmových a seriálových spracovaní, ktoré prevýšili samotné knihy a nemôžu sa s nimi ani porovnávať. Príklady, príklady...Uveďme si (v jarnom dúmaní veľmi obľúbené) Upírske denníky. Kniha. No, kniha... je svojská. Nie každému sadne, nie každý ju dokáže dočítať. No seriál je úplne o niečom inom, a preto sa tak musí aj brať. Prečo? Pretože je moderný, zbytočne nenaťahovaný a fanúšikov baví... 

Aj k Odkazu dračích jazdcov som sa dostal vďaka filmu. A teraz sa zasmejete, ale ten film som ani nevidel. Najprv som sa chcel pozrieť na knihu, ale kvôli zlým ohlasom a pocitu, že si sériu nechcem znechutiť, som sa na film neodvážil. Knihy som však prečítal všetky a séria patrí medzi moje obľúbené. Twiligt, ten som začal čítať ešte pred filmovým spracovaním. Osobne si myslím, že knižky sú lepšie než film. A ten slovenský dabing televízie Markíza... Smejem sa doteraz. Myslím, že pri tomto spracovaní boli zle zvolené postavy - teda aspoň podľa Meyerovej opisov božského Edwarda - Rob sa mi tam vonkoncom nehodí. Hry o život. Ani tie som ešte nevidel. Bohužiaľ, ku nám do Prievidze sa dostali až tento týždeň. Majú ale veľmi dobré ohlasy, takže režisérom sa, pravdepodobne, podaril naozaj skvelý kúsok. 

Filmové (seriálové) spracovanie umožňuje fanúšikom lepšie predstaviť si svojich knižných hrdinov. Ak režisér zvolí lámača sŕdc, o popularitu je postarané. Ale je vždy film alebo seriál naozaj taký dobrý? Niekoľko sto-stranový príbeh je vtesnaný do dvoch hodín filmu, predtým ešte poriadne povyčiarkovaný (Harry Potter), pretože nie všetko sa zmestí, a naraz dve hodiny uplynú a vy ani nemáte uležané pocity, a je koniec. Nad knižkou si predsa len dlhšie posedíte. Prežijete radosť, smútok, plač ale aj smiech. Prežijete každý jeden pocit. A preto kniha nad filmom väčšinou vyhráva. S poriadnou prevahou.

Aké sú vaše obľúbené filmové alebo seriálové spracovania,
a o ktorých nemôžete ani počuť? 

5 komentárov:

 1. Hry o život boli vo filmovom spracovaní skvelé, rozhodne si ich nenechaj ujsť :) Hoci ma dosť rušila taká tá kolísavá, roztrasená kamera :D A náhodou, Patizón je skvelý! Jediná dobrá vec na Twilight filmoch, ak mám pravdu povedať :D Čo sa Upírskych denníkov týka, obzvlášť ma nezaujal ani kniha, ani seriál... hoci treba uznať, že stanica CW má talent zaujať divákov, i keď nemajú práve prebornú knižnú predlohu, a naopak, z tých lepších kníh môže vzísť fiasko, ako oný Eragon :) Mne síce Eragon taký zlý nepripadal, no to môže byť tým, že som nečítala knihu... nevedela som film posúdiť tak, ako fanúšikovia - napríklad moja kamarátka, ktorá pri jeho pozeraní chytala hotové záchvaty hnevu :DD Niektoré knihy by skrátka mali ostať len vo fantázii ich čitateľov :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Váhal som, či tam napíšem Patizón.. :D ale radšej som to nechal tak. Ja TVD na tejto stanici nesledujem, iba občas a to naraz celú sériu. Pravidelne ale sledujem ich 90210 :D Neviem, ako si ma to chytilo, aj keď to veľa ľudí odsudzuje. A hry si nenechám ujsť, určite nie :)

   Odstrániť
 2. Mně ti filmový Eragon ani tak nevadil. Celé Stmívání kromě prvního dílu jde tak nějak mimo mě, stejně tak seriály s upíry a čaroději. Ale souhlasím s tím, že filmové (či seriálové) zpracování někdy čtenářům napomůže k tomu, aby si mohli představit hlavního hrdinu.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. :) Teraz by som si ho mohol pozrieť :) Musím to pohľadať.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Hry o život vo filme sú jednoznačne úžasné...a knihy super...to je asi tak narovnako 8D
  Harry Potter knihy sú bombové...vo filmoch vela urobil výber režiséra, preto niektoré pasáže vo filmoch sú slabšie, ale veď je to Harry Potter, takže mne to je jedno 8D 1000krát som to už videla, takže to viem naspamäť 8)
  Twilight film som videla najprv a potom som sa dostala ku knihám, ktoré som dlho odmietala 8D ale nakoniec som bola príjemne prekvapená...filmy no (2 a 3) trošku slabšie...všeobecne súhlasím s názorom, že knihy sú väčšinou lepšie.

  OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.