Preskočiť na hlavný obsah

Patrick Rothfuss – Strach múdreho muža

V prvej časti fantasy série sme sa zoznámili s Kvotheom, ktorý pre krutosť Chadriáncov stratil oboch rodičov. Istý čas mu trvalo, pokým sa opäť pozbieral na nohy a našiel odpoveď na to, kým vlastne je. Odpovede postupne nachádza na univerzite. Chudobný Kvothe sa snaží získať každú jednu hrivnu na zaplatenie školného, na ktoré si musí krvopotne zarobiť. Počas svojho pobytu na univerzite si nájde množstvo nepriateľov, dostane sa do poriadnych problémov a v neposlednom rade hľadá informácie o temných Chadriáncoch. V novom semestri sa Kvothe pokúša zmocniť prsteňa z rúk profesora Ambrosea, kvôli ktorému si získa nových nepriateľov, k tomu sa pridajú obvinenia na súde a Kvothe je pre rozruch prinútený opustiť univerzitu. Dostane sa do služieb maera Alverona, ríše víl a Ademu, kde prežije ešte veľa dobrodružstiev.

Meno vetra zožalo vo svete literatúry nesmierny úspech. Na pulty kníhkupectiev sa čoskoro dostane druhá, osemstostranová, časť trilógie, v ktorej autor zavedie svojich čitateľov do úplne nových, fantazijných svetov. Patrick Rothfuss dokázal vo svojom románe skĺbiť prvky fantastiky, skvelé opisy, dobrodružstvo a tajomno, ktoré geniálne dotvárajú celý príbeh. 

Vážení, vstúpte do hostinca Miľník. 
Druhý deň Kvotheovho rozprávania sa môže začať...

Po napätých situáciách Kvothe odchádza z univerzity, ktorá bola niekoľko semestrov jeho domovom. Ešte predtým sa však opäť stretneme s profesorom Elodinom, ktorého nikdy nekončiaci humor vám vyčarí na tvárach natešený úsmev. Patrí medzi moje najobľúbenejšie postavy. Úsmevný a štipľavý humor odľahčuje celé rozprávanie a robí ho veselším. Čakajú na vás ďalšie nové, skvelo opísané postavy, ktoré vás chytia sa za srdce. Pozornosť bude venovaná aj krásnej Felurian, ktorú Kvothe spomenul v prvej časti. A máte sa na čo tešiť. Živo si pamätám ich spoznanie. Niečo také sa len tak ľahko nezabudne. 

Takisto na sérii oceňujem to, že autor zvolil pre rozprávanie prvú osobu v mužskom rode, ktorá mi konečne umožnila vžiť sa do roly hlavného hrdinu. Ako v každom živote muža, ani v tom Kvotheovom nemôžu chýbať ženy. V druhej časti je ich hneď niekoľko, takže čitateľ si naozaj príde na svoje. Okrem toho, Strach múdreho muža je o kus intímnejší a uvoľnenejší a muži si čítanie určite poriadne užijú. A ja som sa len škeril a škeril, pretože spoločnosť, do ktorej Kvothe vstupuje, je v celku zaujímavá. V ríši, v ktorej Kvothe nachádza niekoľko desiatok nových priateľov, autor zapojil naplno svoju fantáziu. Čitateľovi sú ponúknuté bájne bytosti a vďaka bujnej fantázii autora pôsobí ríša skutočne, akoby sa nám rozprestierala rovno pred nosom. Príbeh kráľovraha je konečne poriadnou fantasy sériou. 

Pán prekladateľ si dal na preklade naozaj záležať. Tak, ako aj prvá časť, aj táto je preložená veľmi dobre a nemám ku žiadne výhrady. Celkovo je štýl vyjadrovania veľmi dobre čitateľný a i napriek konečnému rozsahu diela si knižku zamilujete. Hluché miesta nájdete len ťažko, pretože autor vás v každej kapitole očarí svojim darom reči a nesmiernym talentom na opisy. 

Strach múdreho muža vám neponúka iba osemsto strán čistého textu. Ponúka vám skvelý a premyslený príbeh, dobrodružstvo, statočné postavy a v neposlednom rade poriadnu dávku humoru.


Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie reading copies knižky ďakujem vydavateľstvu IKAR. Knižku si môžete v predpredaji kúpiť TU. Strach múdreho muža vychádza 24.apríla.

Komentáre

 1. veľmi pekná recenzia Domčo...Hluché miesta nájdete len ťažko, pretože autor vás v každej kapitole očarí svojim darom reči a nesmiernym talentom na opisy. - toto si absolútne vystihol... Rothfussov štýl je proste geniálny a kniha je jednoznačne jedna obrovská pecka !!! práve ju čítam a vždy keď ju otvorím akoby ma presťahovalo do úplne iného sveta a ja v ňom dokonalou ladnosťou plávam spolu s Kvotheom...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Veru, Rothfuss patrí medzi špičku autorov, čo nám fantasy ponúka! Ja som si čítanie nesmierne užíval :)
  A som veľmi, veľmi rád, že sa ti recenzia páči :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Veľmi dobrá recenzia, Domčo, naozaj palec hore :) zlepšuješ sa, len tak dalej, mna Strach ešte len čaká a uplne si ma nan navnadil :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Zdravím Ťa,

  viacmenej som prehľadával internet a hľadal slovenských fanúšikov tejto knihy, tohto sveta a autora, ktorí by mali tú odvahu či chuť a chceli o nej prípadne i diskutovať, pretože je tu o čom hovoriť...:)

  najprv som chcel podotknúť, že pri recenzii Ti unikol pozornosti jeden preklep a to, že Kvothe sa snaží získať prsteň z rúk profesora Ambrosea...toto nesedí, keďže Ambrose je obyčajný zazobaný šľachtic - študent práve ako Kvothe, žiaden Profesor..ak sa dá, tak si to oprav:)

  a čo sa týka tajomstiev a záhad v knihe, nezdá sa aj Tebe, že je ich akosi príliš veľa a že to nie je bežné či už pri fantasy knihách alebo aj iných žánroch? Patrick Rothfuss toľko vecí len napovie, príp.zanechá kde tu akýsi odkaz, narážku a je na nás, aby sme si to poskladali?:)
  napr. nikdy sme sa nedozvedeli, kto je Auri, kto je vlastne Denna? Je Lorren, Profesor na Univerzite, ktorý má pod palcom aj Archív, možným Amyrom? prípadne Elodin?
  čo je v truhličke, ktorá nemá zámok ani pánty, ktorú ukrýva Meluan Lacklessová a ktorú sa nepodarilo otvoriť ani Kvothemu? je možné, že by v nej bol kúsok mena luny?
  čo sa stalo s Kvothem, že stratil mágiu, že viac nerieši hudbu, že je nešikovný a prehrá obyčajný súboj?
  Kto je Bast a aký je jeho zámer? čo prežil s Kvothem? a čo bude v ďalšej knihe? kto bude tým kráľom, ktorého Kvothe zabije???
  ako vidno, je to dosť otázok a podľa mňa som vymenoval len zlomok z nich...

  myslíš, že máš odpovede aspoň na pár z nich? stačí si opäť prečítať Meno vetra a Strach múdreho muža a človek príde na viacero vecí...

  je to tak ako hovoril Kvothe...keď človeku dajú odpoveď, všetko čo získa je len jeden fakt, ale keď mu položia otázku, bude si musieť človek pohľadať vlastnú odpoveď..:)

  Marián

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže