Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Upírske denníky 10: Posadnutí démonmi (L.J.Smith)


Zástup do pekla môže byť ešte horší, ako si ho predstavovali. Elena a Stefan sa vydávajú zachrániť Bonnie pred hrozbami, ktoré na ňu číhajú v Temnom rozmere. Spoločne robia, čo môžu, aby sa dostali k tajomstvu kitsune, vďaka ktorému získajú dostatok magickej Sily. Medzitým sa mestečko Fell’s Church stále viac začína podobať na mesto duchov. Toto mimoriadne miesto, kde sa križujú magické vrstevnice, totiž potrebuje svojho záchrancu. Situácia sa tu pomaly mení na vojnu detí proti dospelým. Vo svete úplného chaosu už nie je čas na lásku. Alebo žeby predsa?


Na pulty kníhkupectiev sa prednedávnom dostala už desiata časť Upírskych denníkov. Séria vrcholí a príbeh sa postupne uzatvára. Elena s bratmi Salvore a ostatnými priateľmi konečne nachádza spôsob, akým sa dostať spať do Temných rozmerov. Kým sa všetko vráti do pôvodných koľají, čaká ich ešte veľa prekážok. Blíži sa Posledná polnoc, po ktorej sa mnohé nádeje rozplynú a nič už nebude také, aké bývalo. V hre je totiž mestečko Fell’s Church. 

V knižke sa opäť stretávame so starými známymi postavami – v pokračovaní si na rozdiel od predošlých častí zahrá aj pani Flowersová, ktorá bola v minulosti radená skôr do pozadia. Priestor tiež dostáva Matt, ktorý v spoločnosti starej panej skrývajúcej čoraz viac tajomstiev trávi väčšinu času. V desiatej časti sa autorka zamerala skôr na opisy – postavy sa už nevyvíjali, vzhľadom na to, že pôvodný príbeh Upírskych denníkov sa uzatvára.

Smith má jeden veľký problém, a tým je akcia. Už-už sa blíži akčná scéna a autorka ju odbije pár riadkami. Opäť skĺzne do rozprávania a príbeh občas pôsobí fádne. Myslím si, že na niektorých miestach autorka príbeh príliš prefantazírovala a spravila čitateľovi poriadny zmätok. Napriek všetkým negatívam patrí desiata časť medzi naozaj vydarené. Autorka niekoľkokrát zmenila prostredie a tým dodala príbehu nový rozmer. Prvá časť pôsobila trochu monotónne, ale od druhej polovice príbeh plynul veľmi rýchlo. Žiadna strana ho nebrzdila a čitateľ si mohol knižku naozaj užiť. Práve spomínaný koniec ma príjemne prekvapil a som zvedavý na ďalšie pokračovanie.

Áno, ďalšie pokračovanie. Vydavateľstvo Fragment plánuje vydanie ďalších šiestich častí, ktorých autorom už nie je L.J.Smith. Pre niektorých bolo desať častí až až. Niektorí skončili už pri prvých častiach, iní zas vydržali do konca a určite sa tešia aj na pokračovanie. S Upírskymi denníkmi je to už raz tak. Ak ste ich fanúšikom, iste vám nemôže ujsť ani desiata časť. Myslím, že bude pravdou, keď poviem, že naozaj stojí za to. Na konci vás čaká jedno veľmi, veľmi veľké prekvapenie, ktoré vás prinúti rozmýšľať. Len zaryto rozmýšľať.

Moje hodnotenie:

Za recenzný výtlačok by som chcel poďakovať vydavateľstvu FRAGMENT.
Upírske denníky 10 si môžete kúpiť TU.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

Mnohí ľudia tvrdia, že romantické knihy sú určené len dievčatám v puberte a ženám, ktoré v nich hľadajú útechu po namáhavom dni strávenom v práci. Tvrdia, že takéto knihy prinášajú iba plytký príbeh , ktorý neprichádza s ničím novým. Keď som na internete prvýkrát zahliadol Tisíc chlapčenských bozkov , považoval som túto knihu za obyčajný román pre mladých dospelých, ktorý bude dozaista kópiou desiatok podobných kníh, ktoré za posledné roky vyšli. V tej chvíli som netušil, ako veľmi sa mýlim. Tisíc chlapčenských bozkov totiž v žiadnom prípade nie je kniha iba pre dievčatá v puberte a už vôbec neprináša plytký príbeh, ktorý sa vyskytuje v každom druhom románe v kníhkupectve. Hoci autorka hovorí o láske dvoch mladých ľudí , vo svojom diele sa zamýšľa nad krátkosťou ľudského života a nad tým, aké dôležité je užívať si každý jeden moment . Nikdy neviete, čo vám jedného dňa skríži cestu . Ktoré rozhodnutie váš život od základov zmení. Niektoré veci jednoducho ovplyvniť nemôžeme a práve n

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te