Preskočiť na hlavný obsah

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom.

Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá", je Patrick Rothfuss, teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža, ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads vyjsť v roku 2025. Zatiaľ však budete veriť, že je to len žart tvorcov stránky, samozrejme J. Kvôli autorovmu daru reči a talentu na opisy si radi počkáme, aj tri či... hm, trinásť rokov.

Ďalšou (opäť) fantasy autorkou je Kristin Cashore so svojou sériou Sedem kráľovstiev. Kristin podobne ako aj Patrick disponuje s úžasným rečovým darom a jej knihy si okamžite získali srdcia mladých čitateľov. Síce píše knihu aj dva roky, no tento čas sa odráža na kvalite diel, ktoré dokáže vynikajúco prepracovať. V slovenčine sa tretej časti s názvom Bitterblue dočkáme vďaka úžasnej rýchlosti vydavateľstva Ediposs už v septembri - teda štyri mesiace po vydaní v USA. Ja som zatiaľ čítal len prvú časť (uvedomujem si, že robím veľkú chybu), no chystám sa to zmeniť a kúpiť si Ohnivú (druhú časť série). Česi také šťastie nemajú - preklad série skončil po prvom dieli a čitateľom nepomohla ani petícia, ktorú fanúšikovia série zorganizovali.

Oba uvedené prípady boli tými šťastnými - knižiek sa predsa len niekedy dočkáme, no iné sa niečoho takého, bohužiaľ, nedožijú. A teraz opäť spomeniem na tomto blogu už veľakrát omielanú Stephenie Meyer a jej knihu Hostiteľ. Mne osobne sa knižka veľmi páčila a rád by som si prečítal aj pokračovanie. Stephenie v roku 2009 uviedla, že z knižky plánuje urobiť trilógiu, ale v ďalšom rozhovore oznámila, že jej momentálne nápady pre sériu by, pravdepodobne, niektoré postavy zabili, a ona si nie je istá, či niečo takéto pre svoju sériu naozaj chce. Myslím, že Stephenie a jej kariéra spisovateľky sa Twilight ságou a Hostieľom skončila a že ďalšiu knižku už nepublikuje. Na druhej strane, dočkáme sa aspoň filmového spracovania, s ktorým sa začalo konečne niečo robiť. Na plátnách kín by sa mal film Hostiteľ objaviť 29.marca 2013.


Autorov, ktorým to "trvá" by bolo "habadej". Ktorí patria medzi vašich obľúbených?

Komentáre

 1. Ten Hostiteľ mi prišiel celkom v pohode ukončený, takže až tak ma nemrzí, že z pokračovania pravdepodobne nič nebude. Viac ma mrzí celý ten prístup Meyerovej, ktorá si očividne nahrabala už dostatok peňazí na to, aby ešte cítila potrebu niečo písať. Očividne jej "vášeň pre písanie" akosi vyprchala po tom, čo sa finančne zabezpečila do konca života.

  Inak ale fajn článok, dúfam, že ten rok 2025 je fakt len blbý žart :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ukončila to super. Ale toho pokračovania je škoda, bol to fakt dobrý námet :/.
   Zrejme to bude tak. Po uverejnení Midnight Sun-u to s ňou celé išlo dolu vodou.
   Niekde sa ohľadom Rothfussa písalo, že pokračovanie by malo byť v 2013-tom, tak uvidíme :)
   a ďakujem ;)

   Odstrániť
 2. Že 2025...:D I keď, ja kým sa dostanem k druhému dielu, už bude 2024.:PP
  Hm, u Kristin si počkám rada, to sa vyplatí.
  Čo sa týka Hostiteľa, súhlasím s Judit, tiež mi tam pokračovanie nechýba. Je však nefér ho ohlásiť, nechať niektorých fanúšikov tešiť sa naň a potom ho zrušiť.
  Super článok...^^

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Uff, tak toto ssom necakala...inak skvely skvely clanok :-D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. 2025? tak to dúfam,že nebude pravda =D

  k tomu Hostiteľu-tiež mi to prišlo uzavreté a po pokračovaní neprahnem ale zarazila ma veta,že by museli zomrieť niektoré jej postavy a to nechce-a iný autori zabíjajú jak na bežiacom páse =D
  a nemala ona písať aj niečo s morskými pannami?

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit