Preskočiť na hlavný obsah

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom.

Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá", je Patrick Rothfuss, teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža, ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads vyjsť v roku 2025. Zatiaľ však budete veriť, že je to len žart tvorcov stránky, samozrejme J. Kvôli autorovmu daru reči a talentu na opisy si radi počkáme, aj tri či... hm, trinásť rokov.

Ďalšou (opäť) fantasy autorkou je Kristin Cashore so svojou sériou Sedem kráľovstiev. Kristin podobne ako aj Patrick disponuje s úžasným rečovým darom a jej knihy si okamžite získali srdcia mladých čitateľov. Síce píše knihu aj dva roky, no tento čas sa odráža na kvalite diel, ktoré dokáže vynikajúco prepracovať. V slovenčine sa tretej časti s názvom Bitterblue dočkáme vďaka úžasnej rýchlosti vydavateľstva Ediposs už v septembri - teda štyri mesiace po vydaní v USA. Ja som zatiaľ čítal len prvú časť (uvedomujem si, že robím veľkú chybu), no chystám sa to zmeniť a kúpiť si Ohnivú (druhú časť série). Česi také šťastie nemajú - preklad série skončil po prvom dieli a čitateľom nepomohla ani petícia, ktorú fanúšikovia série zorganizovali.

Oba uvedené prípady boli tými šťastnými - knižiek sa predsa len niekedy dočkáme, no iné sa niečoho takého, bohužiaľ, nedožijú. A teraz opäť spomeniem na tomto blogu už veľakrát omielanú Stephenie Meyer a jej knihu Hostiteľ. Mne osobne sa knižka veľmi páčila a rád by som si prečítal aj pokračovanie. Stephenie v roku 2009 uviedla, že z knižky plánuje urobiť trilógiu, ale v ďalšom rozhovore oznámila, že jej momentálne nápady pre sériu by, pravdepodobne, niektoré postavy zabili, a ona si nie je istá, či niečo takéto pre svoju sériu naozaj chce. Myslím, že Stephenie a jej kariéra spisovateľky sa Twilight ságou a Hostieľom skončila a že ďalšiu knižku už nepublikuje. Na druhej strane, dočkáme sa aspoň filmového spracovania, s ktorým sa začalo konečne niečo robiť. Na plátnách kín by sa mal film Hostiteľ objaviť 29.marca 2013.


Autorov, ktorým to "trvá" by bolo "habadej". Ktorí patria medzi vašich obľúbených?

Komentáre

  1. Ten Hostiteľ mi prišiel celkom v pohode ukončený, takže až tak ma nemrzí, že z pokračovania pravdepodobne nič nebude. Viac ma mrzí celý ten prístup Meyerovej, ktorá si očividne nahrabala už dostatok peňazí na to, aby ešte cítila potrebu niečo písať. Očividne jej "vášeň pre písanie" akosi vyprchala po tom, čo sa finančne zabezpečila do konca života.

    Inak ale fajn článok, dúfam, že ten rok 2025 je fakt len blbý žart :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ukončila to super. Ale toho pokračovania je škoda, bol to fakt dobrý námet :/.
      Zrejme to bude tak. Po uverejnení Midnight Sun-u to s ňou celé išlo dolu vodou.
      Niekde sa ohľadom Rothfussa písalo, že pokračovanie by malo byť v 2013-tom, tak uvidíme :)
      a ďakujem ;)

      Odstrániť
  2. Že 2025...:D I keď, ja kým sa dostanem k druhému dielu, už bude 2024.:PP
    Hm, u Kristin si počkám rada, to sa vyplatí.
    Čo sa týka Hostiteľa, súhlasím s Judit, tiež mi tam pokračovanie nechýba. Je však nefér ho ohlásiť, nechať niektorých fanúšikov tešiť sa naň a potom ho zrušiť.
    Super článok...^^

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Uff, tak toto ssom necakala...inak skvely skvely clanok :-D

    OdpovedaťOdstrániť
  4. 2025? tak to dúfam,že nebude pravda =D

    k tomu Hostiteľu-tiež mi to prišlo uzavreté a po pokračovaní neprahnem ale zarazila ma veta,že by museli zomrieť niektoré jej postavy a to nechce-a iný autori zabíjajú jak na bežiacom páse =D
    a nemala ona písať aj niečo s morskými pannami?

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nál...

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne...