nedeľa 22. júla 2012

RECENZIA: Sila šestky (Pittacus Lore)

Prišlo nás deväť, aby sme spoločne zmarili plány Mogadoráncov na ovládnutie Zeme. Z času na čas ma však prepadnú pochybnosti. Nezmenili sme sa? Všetci ešte veríme v naše poslanie? Ako to mám vedieť? Ostalo nás šesť. Ukrývame sa, usilujeme sa zapadnúť medzi ľudí, vyhýbame sa vzájomným stretnutiam... Naše schopnosti sa však nezadržateľne vyvíjajú a onedlho budeme mať dosť síl na boj. Je John číslom štyri a jeho boj znamením, na ktoré sme čakali? Videla som ho v správach. Sledovala som všetky články o tom, čo sa stalo v Ohiu. John Smith sa ocitol na úteku. Pre svet bol záhadou, no pre mňa... bol jedným z nás. A čo čísla päť a šesť? Nemohlo by jedným byť aj to dievča s havraními vlasmi z mojich snov? To, ktorého moc presahuje hranice mojej predstavivosti? To, ktoré môže mať dosť sily, aby nás všetkých spojilo?

Marina vyrastá v kláštore plnom dievčat. Všetky po dovŕšení osemnástich rokov bez váhania odchádzajú a ona nebude výnimkou. Teší sa, že jej ostáva len päť mesiacov do dňa, kedy konečne opustí brány toho otrasného „väzenia“. Naisto vie, že sirotinec jej bráni v tom, aby bola sama sebou. Aspoňže existuje počítačová miestnosť, ktorá jej umožňuje dočítať sa o Johnovi, jeho činoch a dobrodružnom úteku pred Mogadoráncami. Túži po výlete do Ameriky, po stretnutí s Johnom, aby sa konečne mohla dozvedieť viac o dedičstve Lorienu. Zároveň, na druhej strane sveta, musí John so Samom bojovať nielen s nástrahami stretnutia s Mogadoráncami, ale Sam je prinútený vybrať si medzi Sarah a Šestkou. A voľba je každým dňom ťažšia...

Marinin život sa skomplikuje vo chvíli, keď spoločne s kamarátkou Ellou nájde tajomnú truhlicu, ktorá je spojená s dedičstvom. Vedia, že podobnú truhlicu má každý jeden z deviatich a že sa tým pádom dostávajú stále bližšie k Johnovi. Zo sirotinca som si obľúbil najmä Ellu, ktorá bola pre Marinu vždy k dispozícii. John vie, že je zamilovaný do Šestky, no vie aj, že je predurčený pre Sarah. Podobne je to aj so Samom. Ich vzťahy sú poriadne prepletené, takže nebudete mať šancu uhádnuť, ako to nakoniec skončí. Hlavní protagonisti sa neustále presúvajú inam, a i to pridáva knižke na zaujímavosti.

Autormi Dedičstva Lorienu sú James Frey a Jobie Hughes, ktorí pôsobia pod pseudonymom Pittacus Lore. Druhá časť je na rozdiel od tej prvej rozprávaná z dvoch perspektív, ktoré sa po kapitolách striedajú – z pohľadu Mariny (čísla Sedem) a Štvorky. Osobne sa mi viac páčili Marinine časti, ktorých prevažnú časť tvorilo rozprávanie a čitateľ má možnosť dozvedieť sa rovnaký príbeh z iného uhľu pohľadu. Časti, ktoré boli vyrozprávané z pohľadu Johna, sa sústreďovali skôr na akciu a dej v nich plynul veľmi rýchlo. Keď sa obe perspektívy pretnú, spojí sa rozprávanie s akciou, a vy sa od knižky nebudete môcť odtrhnúť. Občas, keď sa schyľovalo k akcii, dej škrípal, no aj tak sa mi páčila viac druhá ako prvá časť. 

Ak sa vám kniha Som číslo štyri páčila, určite siahnite aj po Sile šestky. Autori si pre vás pripravili opäť dávku napätia, takže kúpu neoľutujete. Tretia časť vychádza v Amerike v auguste. Jej názov je The Rise of Nine, čo v preklade znamená Vzostup deviatich. V slovenčine ju však nečakajte. Vydavateľstvo Ikar sa vyjadrilo, že po druhej časti sa s vydávaním ďalších dielov pokračovať nebude.

Moje hodnotenie:

Knižka vyšla vo vydavateľstve IKAR. Môžete si ju kúpiť napríklad 
v internetovom kníhkupectve Literama a to TU

15 komentárov:

 1. Milujem Alexa Pettyfera 8P Som číslo 4 zahral perfektne... knihy by som si tiež už rada prečítala konečne 8D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. tak ak máš rada akciu, tak si určite prečítaj ;)

   Odstrániť
 2. Oni tam urobili trojuholnik Sarah, Šestka a John? Nieeeeeeeee som dufala že keď pišu muži akčnu knihu tak sa toho nemusim obavať fňuk...ale brutalne sa tešim na pokračovanie.Prvá kniha sa mi veľmi pačila :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Neboj, bolo to zaujímavé osvieženie! :D Bude sa ti to páčiť, uvidíš ;)

   Odstrániť
 3. Kniha Som číslo 4 je oveľa lepšia ako film ... vo filme je takmer všetko inak ... Najhoršie ( :D ) pre mňa bolo, keď som teda už asi rok čakala na druhý diel - SILA ŠESTKY, .. tak som si ho kúpila, prečítala a potom sa dozviem že to ešte nieje koniec, a tretí diel vyjde ... ani boh nevie kedy :D ... takže " super " :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Som cislo 4 bola uzastna kniha, po precitani som nedockavo cakala na silu sestky a dockala sa, bola uzastna, uz sa neviem dockat na dalsi diel, dufam, ze bude coskoro na trhu. K filmu som cislo 4 sa radsej nevyjadrujem... zle, zle, zle..

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Dvojkou to ani zdaleka nekončí, ked že kníh má byť až sedem :D :D
  ale aj tak je to strašne dobrá kniha a tie konce nemajú chybu každé ukončenie knihy je tak spravené aby sa čitateľ nehorázne tešil na pokračovanie :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Chcel by som sa spýtať admina prosím ta este stale sa nevie kedy vyjde vzostup deviatich? Pls napis

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj, neviem bližšie informácie, kedy a či (keďže veľa sérii bolo teraz stopnutých kvôli nedostatočnej predajnosti) vôbec sa plánuje vydanie. Ak bude niečo nové, určite dám vedieť.

   Odstrániť
 7. zdravím ... kdesi som sa dostal k informácii, že IKAR stopol vydanie trojky v slovenčine? Viete mi niekto povedať, čo je na tom pravdy, keďže sa nedokážem dopátrať k žiadnemu spoľahlivejšiemu zdroju

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to, bohužiaľ, tak. Včera som akurát zisťoval, ako to s vydaním je, a taktiež som sa dozvedel, že vo vydávaní sa pokračovať nebude.
   Pravdepodobne nebola dostatočná predajnosť predošlých dielov - no v tomto vydavateľstve to nie je prvá stopnutá séria. Kiežby - stopnuté bolo napr. Naprieč vesmírom, Dokonalý pár, Ak zostanem, Potomkovia, Mŕtvi do súmraku, Nádherné tvory a najnovšie aj Som číslo štyri (a to všetko len knihy za posledné dva roky v tomto žánri). Ja, ako bežný čitateľ, s tým nič nespravím...

   Odstrániť
  2. Je nejaká šanca, že by sa do toho pustilo nejaké iné slovenské vydavateľstvo, alebo nám teda ostáva pustiť sa do anglického originálu?

   Odstrániť
  3. Keďže v češtine knižka nevyšla a na Slovensku je veľmi málo pravdepodobné, že by sa série ujal niekto iný, ti ostáva jedine ten originál. Nečítal som ho, takže neviem posúdiť, akej je náročnosti.

   Odstrániť
  4. Hm :/ tak to ma teraz fakt nasrali. Skôr ako si odpovedal, tiež som im napísal mail. Odpoveď ale už vopred poznám, takže si idem rovno objednať anglické pokračovanie. V každom prípade, vrelá vďaka za info.

   Odstrániť
  5. Odpoveď ti, myslím, ani nepríde (mám to odskúšané).
   Za málo. :) A rovno môžeš predobjednať aj štvrtú časť, kt. vychádza koncom augusta :)

   Odstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Vitajte na mojom blogu. Volám sa Dominik Petriska, mám 23 rokov a žijem v Bratislave. Na to, aby ste ma lepšie spoznali, vám postačí začítať sa do mojich článkov... alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.