Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: TRÓJA – Pán strieborného luku (David Gemmell)

Pán strieborného luku je prvou časťou trilógie široko koncipovaného historického románu Trója, v ktorom bohatstvo presných historických detailov ožíva v podaní živo vykreslených postáv antických hrdinov. Beh dejín sveta zmenia tri osudy: Helikaón, mladý princ z Dardanie, poznačený krutým, traumatickým detstvom, kňažka Andromacha, ktorej hrdý duch a nezávislosť desia vladárov, a legendárny bojovník Argurios, ktorý žije v samote a jeho myseľ zamestnáva iba túžba po pomste. V Tróji, čiastočne zničenej rivalskými potýčkami, žiarlivosťou, intrigami a krvavými nepriateľstvami, nastal čas pre hrdinov. 

Autorom trojdielnej historickej série je David Gemmell. V minulosti som sa podobnému žánru skôr vyhýbal a známu Trójsku vojnu poznal len z učebníc a filmov. Po prečítaní prvých stránok som však naisto vedel, že som v minulosti urobil chybu. Autor pomocou fikcie dodal tematike nový rozmer a jeho veľdielo si zakrátko našlo davy priaznivcov. 

Najväčšou Gemmellovou prednosťou sú reálne vykreslené postavy, ktoré aj napriek dávnej dobe pripadajú ako obyčajní, súčasní ľudia. Značná pozornosť sa sústreďuje na mladého Aeneasa (Helikaóna), princa z Dardanie, ktorý patrí medzi hlavné, kľúčové postavy príbehu. V knihe máme možnosť sledovať jeho charakterový vývin už od detstva, keď sa z malého Aeneasa stáva vďaka Odyseovi mladý a urastený Helikaón, staviteľ čudných lodí a dobrý bojovník proti pirátom. Verte, tohto nositeľa všetkých možných ideálov určite si obľúbite. 

Ďalej sledujeme osudy Andromachy, Odysea, Arguria či Egypťana Geršoma, no spoznávame i Agamemnóna a Kassandru. Keďže je séria písaná z viacerých pohľadov, dej naberá na kvalite a zaujímavosti, pričom z prepleteného príbehu nebudete mať zmätok a rôznorodosť postáv vám takisto nebude prekážať. Pán strieborného luku opisuje známe udalosti spred vypuknutia Trójskej vojny a počas jej priebehu. Príbeh je prepletený vymyslenými príbehmi námorníka Odysea, ktoré rýchly dej spomaľujú a dodávajú mu „estetickú krásu“. David Gemmell je majstrom slova a jeho dielo prekypuje úžasne rozvinutou slovnou zásobou. Zároveň píše lákavo, otvorené konce kapitol vás nútia na pokračovanie v čítaní, a preto sa od knižky nebudete môcť odtrhnúť.

Ak ste o tejto sérii ešte nepočuli, určite by ste jej mali dať šancu. Dôkazom kvality je aj predajnosť titulov, ktorá si pred pár mesiacmi vyžiadala dotlač. Na svoje si prídu najmä milovníci historických románov, bitiek či prepletených vzťahov, no Trójou nepohrdnú ani obľúbenci fantasy literatúry. 

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku by som chcel poďakovať vydavateľstvu SLOVART.
Prvú časť historickej série Trója si môžete kúpiť napríklad TU

Komentáre

 1. Na Tróju sa chystám.:) Tak hádam vážne nesklame a nebudem v tom mať zmätok.O.o
  Super recenzia.^^"

  OdpovedaťOdstrániť
 2. to znie naozaj zaujímavo 8) bohovia sú vždy u mňa vítaní 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Fúha! Práve si mi nahodil do hlavy veľkého chrobáka... prečo som to ešte nečítala? Toto musím napraviť :D

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit