Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Som roztrieštená (Tahereh Mafi)

Som prekliata. Mám dar. Som monštrum. 
Som viac než len človek. 

Je to už 264 dní, odkedy sa Juliette ocitla v betónovej cele. 264 dní bez možnosti komunikácie s ostatnými ľuďmi, 264 dní sama. Pre svojich blízkych, spolužiakov a rodičov predstavuje hrozbu, ktorú je treba pred svetom ukrývať. Jej dotyk je smrteľný - keď sa jej niekto dotkne, začnú sa diať veci. Čudné veci. Zlé veci. Smrteľné veci. A nikto nevie, prečo. A potom sa na scéne zjaví Adam. Krásny, mladý Adam. Tetovanie na jeho hrudi sa objavuje v Juliettiných snoch. Je to azda nejaké znamenie? Nová šanca na... nádej? Aj vďaka Adamovi sa Juliette naučí svoju ničivú silu ovládať. A možno jej odhalí svet, o ktorom nikdy predtým ani len netušila.

Spočiatku, keď som knihu otvoril, som sa bál. Bál toho, čo sa mi objavilo pred očami - jeden škrt textu striedal druhý a to, čo som sledoval, by sa pokojne mohlo nazvať organizovaným chaosom. Mýlil som sa. Hlboko som sa mýlil a rýchlo som aj pochopil, že Som roztrieštená bude veľkým dielom. Naozaj veľkým.

Jedným z dôvodov, prečo považujem knihu za naozaj dobrú, je autorkin štýl. Mladá Tahereh zariskovala najviac ako mohla: škrtanec tam, škrtanec sem. Krátke kapitoly a ešte kratšie vety. A hlavná postava ako vytrhnutá z blázninca. Bez nich to nešlo. A bez týchto aspektov by ani Som roztrieštená nebola nikdy taká dobrá, ako dnes bezpochyby je. V čom teda spočíva jej čaro? Dielo je niečím novým, nepoznaným, pretože autorka zašla s fantáziou tam, kam sa ostatní neodvážili. Ale knihu nemôžem len chváliť -  no keď som ju zakladal naspäť do poličky, pozitívne dojmy u mňa určite prevládali nad tými negatívnymi.

Jedným z nich je aj začiatok diela - ako som spomínal, autorka ma sprvu trochu šokovala - a nielen mňa - asi každého, kto sa do knihy rozhodol pustiť. Autorke potom trvalo niekoľko ďalších kapitol, pokým sa kniha naozaj rozbehla. Avšak to, čo prišlo hneď po nich, bolo neskutočné. A ja som to niečo miloval. Začiatok sa ale dá pretrpieť, treba sa len nevzdávať a som si istý, že viacerým čitateľom vadiť ani nebude. Rovnako je na tom aj koniec knihy, ktorý tiež nie je taký, aký by sme si ho my - čitatelia - predstavovali. A preto povestné trhanie vlasov neobíde ani fanynky Som roztrieštenej. Alebo skôr Adama?

Dobrá kniha sa dá vycítiť na míle ďaleko - a ja som sa na Som roztrieštenú tešil dlho. Veľmi dlho. Aj keď štýl Tahereh Mafi je svojský a dielo má zopár múch, určite si ho obľúbite rovnako ako ja. O tom sa už ale musíte presvedčiť sami.

Moje hodnotenie:

Za poskytnutie recenzného výtlačka pre spracovanie recenzie ďakujem spoločnosti ALBATROSMEDIA. Som roztrieštená je dostupná aj v ich e-shope a to na tejto adrese

Komentáre

 1. na tuto knížku jsem dost zvědavá.. všichni ji hodnotí velmi dobře.. =) už se na ni těším, jenom ta obálka se mi moc nelíbí.. ale důležitý je hlavně obsah.. :D ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hm, aj ja som sa nad obálkou zamýšľal, pretože sa mi páči skôr originálna. Lenže práve Shatter me patrí medzi nešťastníkov, ktoré sa série s rovnakými obálkami nedočkali a od druhej časti majú nový dizajn. A aj preto sa CooBoo rozhodlo o svoje vlastné, takže to neberiem až tak tragicky. Ale zas... aj táto vyzerá naživo celkom pekne :)
   A máš pravdu, dôležitý je hlavne obsah :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v