Preskočiť na hlavný obsah

Veronika Kmeťová: "Nechcela by som Seduktora stretnúť niekde v temnej uličke..."

Pamätáte si ešte na článok, kde som vám predstavoval desivého Seduktora, ktorý o malú chvíľu začne okupovať regále našich kníhkupectiev? Dátum jeho príchodu sa nezadržateľne blíži a aby čakanie bolo ešte kratšie, dnes vám prinášam rozhovor s Veronikou Kmeťovou, jednou z dvojice autoriek pôsobiach po pseudonymom Sofia Vitalle.

Ahoj, Veronika. Seduktor je tvoj prvý publikovaný román, takže do povedomia čitateľov si sa ešte nedostala. Mohla by si sa nám predstaviť?
VK: Ahoj, Domčo. Čo o sebe napísať? Väčšinou sa rozprávam o knihách, nie o sebe, takže to bude trochu ťažšie. Asi by som sa charakterizovala ako 20 ročná stará páka, ktorá miluje knihy a momentálne sa snaží navrhovať domy. Ale kedže si mi prízvukoval, že sa mám vyjadrovať ako človek (poznámka autora článku: krútim hlavou), tak by som to možno povedala takto: „Vyštudovala som Strednú umeleckú školu Ladislava Bielika v Leviciach odbor propagačné výtvarníctvo. Momentálne študujem architektúru a urbanizmus na Slovenskej technickej univerzite. Mám psa, dve andulky, brata a milujem knihy.

Spomínaš, že miluješ knihy. Ako si sa dostala ku písaniu príbehov a kde sa zrodil nápad na Seduktora? 
VK: Hm, určite u každého čitateľa raz nastane taká chvíľa, kedy si povie, že by sa tamtá kniha nemala končiť hentak, alebo, že ten sladký hrdina nemal zomrieť a pomyslí si, aké by to bolo vymyslieť vlastný príbeh. A tak sa v podstate začalo aj moje dobrodružstvo s písaním. Mala som asi 15, príbeh mal len pár strán a nikto to nečítal. Vďakabohu. :) Potom nastalo obdobie, kedy sme s Renčou začali písať spolu. Raz cez prestávku sme hrali takú hru. Jedna napísala vetu a druhá musela nadviazať a tak sa to začalo nabaľovať. Spočiatku boli príbehy určené len pre spolužiakov, no potom to nabralo vážnejší smer a začali sme premýšlať nad Seduktorom. Spomínam si, že prvotný nápad bol vymyslieť postavu, ktorá bude vážne, vážne zlá. Mali sme pokrk sladkých hrdinov, chcelo to niečo nové. A tak vznikol prvotriedny psycho bastard, ktorý striehne na svoje obete pod rúškom tmy a zvodným šepotom sa ich pokúša zviesť na zlé chodníčky.

Svoje dielo si spoločne s Renčou uverejnila na stránke MamTalent.sk. Neskôr sa ti ozvalo vydavateľstvo Ikar, ktoré malo o tvojho Seduktora záujem. Aký to bol pocit? Čakala si, že by si niekedy prechádzala kníhkupectvom a videla tam svoje... knižné dieťa
VKOch, myslím, že v tom momente som aspoň na okamih zistila, čo je to ozajstné šťastie. Bolo to ako dostať v troch rokov pod stromček vysnívanú bábiku, ale asi o tisíckrát lepšie. Nikdy mi ani na um nezišlo, že sa mi niečo také stane, keď budem mať devätnásť.

Aký je Seduktor? Spriatelila si sa s ním za ten čas, čo ste spoločne s Renčou vytvárali jeho osud? 
VK: Temný, zlý Pokušiteľ. Neodolateľný Zvodca hriešnikov. Ale vo vnútri vyvrheľ s dušou, ktorá skrýva tajomstvá. Seduktor je ako postava veľmi zaujímavý charakter. Je to neuveriteľne navyspytateľný bastard, ktorého si obľúbite. Je vtipný, no najlepšie na tom je, že on svoje slová a myšlienkove pochody myslí smrteľne vážne. Má osobnostné čaro, ale úprimne… nechcela by som byť na mieste jeho obetí a stretnúť ho niekde v temnej uličke. Jeho správanie sa nedá dopredu naplánovať, jednoducho vyplýva zo situácie. Nikdy neviem, čím ma prekvapí…Pýtaš sa, či som sa s ním spriatelila. Nie, stal sa súčasťou akejsi alternatívnej časti môjho sveta ako všetci ostatní hrdinovia z knihy.

Komu by si Seduktora odporúčila? A komu podľa teba kniha určite nie je určitená?
VK: 
Seduktorovi prídu na chuť ľudia, ktorí obľubujú napätie, nejaké to temno na stránkach kníh, sexy záporákov a hlavne smrť. Do knihy by sa rozhodne nemali púšťať ľudia s jemnejšou a labilnejšou náturou, pretože Seduktorov príbeh, nie je pre deti, nie je to prechádza ovocným sadom, skôr útek zarasteným chodníkom, ktorý je lemovaný mŕtvolami. Ak nie ste pripravení na následky, nečítajte ho.

Práve pokračuješ s Renátou na pokračovaní. Aký názov preň plánuješ a kedy ho asi môžeme očakávať? Je písanie také jednoduché
VK: No, na túto otázku sa ťažko odpovedá. Ale áno, pracujeme na pokračovaní, ktoré zatiaľ nesie pracovný názov Seduktor – Luciferovo tajomstvo. Musím priznať, že je to dosť náročné vzhľadom k tomu, že obe navštevujeme vysokú školu a napísanie knihy si žiada veľa času. Nedá sa to zbúchať za tri mesiace, keď chceme, aby mal čitateľ z príbehu dobrý pocit. Všetko treba premyslieť, naštudovať si informácie, napísať prvotný koncept, nechať uležať a znovu sa do toho pustiť. A samozrejme môžu nastať aj komplikácie, ako je napríklad možnosť, že múza bude mať už dosť toho, ako nás musí neustále nakopávať.

Veľmi pekne ti ďakujem za tvoje odpovede! Prajem veľa úspechov po vydaní knihy a veľa šťastia v škole. Ahoj! 
VK: V prvom rade nemáš za čo, to ja by som ti mala poďakovať za rozhovor a priania do budúcnosti. Na oplátku ti želám, veľa spokojných čitateľov na blogu a úspechov na gymku. Ahoj.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Cesta, ktorá môže vrátiť všetko späť | recenzia knihy Road trip (Beth O'Leary)

Britská autorka Beth O'Leary vo svete debutovala svojím románom Spolubývajúca (The Flatshare). Študovala anglický jazyk, pretože – ako uvádza na svojej webovej stránke – sa už oddávna chcela stať spisovateľkou. Inšpiráciu nachádza vo všetkom naokolo  a hoci má vo svojej hlave niekoľko stoviek námetov, viaceré z nich sa podľa jej slov nikdy nestanú samostatným príbehom. No románu Road trip sa to podarilo – a mňa veľmi teší, že vám túto milú knižku môžem predstaviť práve v týchto horúcich dňoch.  Addie a jej sestra vyrážajú na cestu do Škótska, kde sa koná priateľkina svadba . Hudba je prichystaná, sladkosti zbalené, no len čo vyštartujú, niekto do nich zozadu narazí. Ako naschvál za volantom sedí Addin bývalý frajer Dylan, ktorému sa doteraz vyhýbala. Dylan a jeho najlepší kamarát mieria na tú istú svadbu , a keďže je ich auto nepojazdné a verejná doprava nedostupná, Addie nemá na výber a musí ich vziať so sebou. Maličké auto je čoskoro plné nielen batožiny, ale aj tajomstiev . P