Preskočiť na hlavný obsah

Mesačná chvastačka za jún

Usporadúva Judit

Tak... školský rok ubehol ako voda. A teraz to nemyslím obrazne, naozaj sa cítim, akoby som tam - vystrašený a plný očakávania - na školskom dvore gymnázia stál na začiatku septembra a čakal na to, čo príde. A zrazu je tu 29.jún, včerajšie vysvedčenia a kopec ďalších papierov, no najmä spomienok, kamarátstiev a možno aj vedomostí... No je to tak, život ide veľmi rýchlo a aj keď som sem neprišiel trúchliť, dojemný úvod som si neodpustil.

Jún ľahký nebol. Aj keď som očakával, že skapatý budem až do samého konca, len pred zošitmi a knihami, nebolo tomu tak. Síce som si napísal pár písomiek, ale všetko som - už to môžem povedať - zvládol hravo (keď sa už tento článok nazýva chvastačka - so samými jednotkami a pamätným listom za vynikajúce výsledky). A keď prišiel vytúžený fajront, užil si aj ten kopec kníh, ktorý sa mi opäť nazhromaždil. 

Ale späť ku knihám. Pribudlo ich naozaj veľa - deväť. A pohľad na ne vyzerá asi takto:


Medzi prvými sa v mojej knižnici objavili kúsky z vydavateľstva Fortuna Libri. Jednou z nich je aj Oheň, ktorý som pred chvíľou recenzoval na blogu. Ďalšími je Drvič, ktorého budem možno recenzovať tiež a Návrat z temnoty, od ktorého som... narovinu čakal viac. No ďalšie knihy mi to určite vynahradili - konečne som sa dokopal ku kúpe Ohnivej a Iskrivej a doplnil si tak celú sériu. Farebne to v poličke vyzerá úžasne a už nejaký ten piatok ich častokrát jedným očkom obdivujem. 

Ďalšími sú knihy z Vydavateľstva Fragment. Jedna sklamala, druhá naopak príjemne potešila. Tou lepšou bolo rozhodne trináste (naozaj, dobre vidíte) pokračovanie Upírskych denníkov. A aj keď je to číslo zdrvujúce, kniha stála za prečítanie. Tou horšou boli Ľadové oči, ktoré ma po celkom vydarenej prvej časti tejto edície dosť sklamali. Ako som aj na goodreads písal, oceňoval som, že kniha bola tak krátka a zhltol som ju pri cca. hodinu a pol trvajúcom chillovaní na balkóne. Lebo ak by bola dlhšia, pravdepodobne by som uja psychopata, ktorý v nej figuroval, vlastnoručne zakilloval. Na recenziu sa už dlhšie odvažujem, nastane tak dnes alebo zajtra.

Predposlednou je Rekviem od COOBOO. Záver série kvalitný, ako ste si mohli prečítať aj v mojej recenzii. No a poslednou je trochu iný súdok. Môj úlovok z burzy kníh, ktorý organizovala naša angličtinárka, mi prišiel ešte pred prázdninami (ako som ticho dúfal), čiže si ju budem môcť užiť v lete. Konkrétne ide o Forbidden Friends, ktorá je síce určená pre 10+, ale o to viac sa mi bude ako prvá kniha v angličtine čítať lepšie, keď nebude náročná. A možno vďaka nej a sérii ďalších začnem plynulo čítať aj v cudzom jazyku. 


To je odo mňa na dnes všetko. Vidíme sa opäť o mesiac, no pravdepodobne s menšou nádielkou. Alebo až o dva v dvojmesačnej letnej chvastačne. Enjoy the summer!

Komentáre

 1. Stále žiarlim na tú Ohnivú a Iskrivú...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Haha. Ale neboj, aj ty sa ku nim raz dostaneš, určite ;)

   Odstrániť
  2. Ha, už tento týždeň idem po ne :-)

   Odstrániť
 2. Páni, 9 kníh... všetky vyzerajú super

  Aj ja už konečne chcem mať recenzné výtlačky! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ach s tým úvodom sa dosť stotožňujem, nemôžem uveriť, že mám prvý ročník už za sebou a tak úspešne.:O Akurát som nedostala listinu, ale knihu.:D
  A super prírastky.^^"

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to gratulujem :))
   Veru, všetko ubieha akosi prirýchlo.

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v