nedeľa 14. júla 2013

RECENZIA: Jazdci časom 2 - Dni predátorov (Alex Scarrow)


Liam O'Connor mal zomrieť pri lodnej
havárii v roku 1912.
Maddy Carterová mala zomrieť pri
leteckom nešťastí v roku 2010.
Sal Vikramová mala zomrieť pri
požiari v roku 2026.

Dostali však druhú šancu. Pracujú pre Spoločnosť, o ktorej existencii nikto nevie. Majú jedinú úlohu: ochrániť dejiny, ako ich poznáme, a zneškodniť každého, kto sa pokúsi ich zmeniť. Keď Maddy omylom otvorí časový portál na mieste a v čase, kedy nemala, Liama to vrhne späť v čase o neuveriteľných 65 miliónov rokov, priamo doprostred lovísk doteraz neobjavených predátorov. Dokáže sa Liam spojiť s Maddy a Sal, skôr než ho usmrtia nebezpečné dinosaury a než spôsobí taký posun v dejinách, ktorý zničí našu realitu?

Dobrodružstvo pokračuje
Bolo by to úžasné cestovať v čase. To som si niekoľkokrát povedal pri čítaní Jazdcov časom. Alex Scarrow si ma v prvej časti dokázal uchmatnúť na niekoľko hodín a bez nadýchnutia ma ponoril do sveta Liama, Maddy a Sal. Musím priznať, že  to bolo úžasné dobrodružstvo - a ja som vtedy jazdcov zhltol na jeden šup. Dynamický príbeh poháňaný kratučkými kapitolami a vynikajúci námet sa zaručili za to, že som Jazdcov nemohol hodnotiť inak než na výbornú.

Hitler vs. dinosaury
Ich príbeh pokračuje v druhej misii, kedy sa Liam ocitá v dobe dinosaurov a keby som mal jednotku s dvojkou porovnať, musel by som povedať, že latku, ktorú Alex nasadil pri prvej časti, sa mu ne-podarilo prekonať. O štipku sa mi páčila viac jednotka, no tak či onak sú Dni predátorov vynikajúcim čítaním. Alex trafil do čierneho, opis džungle a dinosaurov mu naozaj sadol a kniha sa čítala dobre. Vytkol by som len to, že dej nebol taký dynamický než pri prvej časti: aj keď ma Alex vtiahol do deja, tentokrát ma neprinútil stiahnuť knihu na jeden raz. Poslednou vetou knihy sa však autor postaral o to, aby všetky moje dnešné myšlienky smerovali späť ku Jazdcom. Vynikajúco, majstre!

Iba pre deti? Určite nie!
Možno by niektorí povedali, že Jazdcov časom si užijú viac mladší, no nemôžem s tým súhlasiť. Teda aspoň ja sa nepovažujem za špunta a pritom Jazdci patria medzi moje obľúbené série - a to vďaka dvom prečítaným častiam. Rozhodne to bude tým, že Alex zabŕdol do tematiky, ktorú iní autori nestihli okopírovať, poobmieňať a s variáciami predložiť ako novú tínedžerskú sériu. Pritom pôsobia tak sviežo, Scarrow sa dokáže hrať so slovami, prostredie veľmi dobre opísať a občas vám vyčariť úsmev na tvári - tak, aby sa kniha čítala jedna radosť. Autor dokázal, že aj príbeh bez milostného trojuholníka a kadejakej lásky dokáže čitateľov zaujať. A určite viac než jeho kolegovia v kníhkupectve.

Ten najlepší tím
Liam, Maddy a Sal. Odvážna trojka kamošov, ktorí držia spolu za každých okolností. Nemožno nespomenúť Boba, ktorého repliky mi pravidelne vyčarovali na tvári úsmev. Umelá inteligencia však dostane nový šat, no ako to celé dopadne budete musieť zistiť sami. Druhý diel Jazdcov časom ma opäť ohromil - aj keď v prvej časti Alex nasadil príliš veľkú úroveň, dávam im 4 a pol hviezdičky. Jazdci ale rozhodne nekončia. Čaká nás ešte sedem nových misii a prianím každého fanúšika bude, aby vyšli aj u nás. V slovenčine pôsobili mimoriadne sviežo, za čo môže aj kvalitný preklad z dielne vydavateľstva Slovart. Ďalšia misia bude nasledovať už v novembri - zavítame k Robinovi Hoodovi. Kto sa už teší tak veľmi ako ja? :) 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart. Knihu si môžete kúpiť napríklad TU

4 komentáre:

 1. Četla jsem první díl a fakt mě bavil! Navíc jsem nečetla žádnou časocestovací sérii, kde by se hrdinové "zaletěli" podívat k dinosaurům :) Jen mě trochu děsí ten cliffhanger, protože po nich nemůžu spát :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Poriadne sa naň priprav, ja som ostal riadne zaskočený! :)
   A určite si ich čo najskôr prečítaj. :) U vás nechystajú trojku?

   Odstrániť
  2. Což o to, to asi chystají, ale kdo ví, kdy vyjde! :) A jestli je tam nějaký zlom a pak konec, asi by mě naštvalo, že ji nemám po ruce :D

   Odstrániť
  3. Hm, tak ti prajem veľa šťastia, aby vyšla čo najskôr, aby si potom nezošokovala. Alebo siahni po našom lesknúcom sa vydaní. :))

   Odstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.