Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Upírske denníky 14 - Tajný rituál (L.J.Smith)

Najhrozivejší z pôvodných upírov Klaus bol vzkriesený a privolaný z temnoty. Postupne začína šíriť skazu v areáli univerzity. Elena sa spolu s ostatnými púšťa do nerovného boja. Klaus sa im chce pomstiť za to, že sa ho už kedysi pokúsili zničiť. Podarí sa im poraziť zlo raz a navždy? Čo ak sa na scéne odrazu objaví dávna láska bratov Salvatoreovcov Katherine?

Posledná časť trilógie Hunters
Upírske denníky ako sága sa skladajú z viacerých sérii - klasických 4 knižiek, naväzujúcej série RETURN (diely 5-10) a zatiaľ poslednej dovydávanej trilógie HUNTERS (diely 11-14). Hunters teda Tajným rituálom končia, a preto som bol zvedavý, ako táto séria dopadne. Síce sa v Amerike plánuje ešte ďalšia trilógia, do nej sa už neplánujem pustiť. Pôvodný príbeh Upírskych denníkov bol zaujímavý - nemožno povedať že nie. Avšak viacero čitateľov by túto sériu vnímalo inak, keby nebola rozťahaná na množstvo dielov, ktoré kvalite sérii, bohužiaľ, iba uškodili. Ak si ale knižku kupujete - hoci aj jej štrnástu časť - predpokladá sa, že ste fanúšikom Upírskych denníkov, a ak ste prešli všetkými predošlými, finále vás určite nesklame

Dynamika najmä na samom konci
Tajný rituál sa spočiatku začína veľmi pozvoľne a autorka vám stručne opisuje, čo sa udialo v predošlých častiach, čo veľa čitateľov určite ocení. Na konci predošlej časti si Smithová nechala otvorené vrátka, preto bolo o zápletku postarané. Dynamickejšia bola až druhá polovica a keďže to bola pre mňa posledná kniha z tejto série, som rád, že si ju zapamätám kvôli koncu, s ktorým sa síce mohla autorka pohrať o niečo väčšmi, no musí sa uznať, že sa jej aj napriek tomu podaril. Ak ste fanúšikom Eleny, Stefana a ostatných postáv - a ak vám séria svojím spôsobom prirástla k srdcu, určite si prečítajte aj ďalšiu naväzujúcu trilógiu - ak teda v slovenskom preklade vyjde.

Jednoduché čítanie
Každá z kníh tejto série je písaná veľmi jednoducho a na jej čítanie nepotrebujete byť príliš koncentrovaní. Druhou stránkou je ale dejová línia, ktorá sa za posledných  štrnásť dielov stihla bohato rozkonáriť - a platí to aj fantasy prvkoch, ktoré boli do príbehu zakomponované. Je pravda, že v posledných častiach boli tieto prvky značne eliminované a knižky mi prišili o niečo zaujímavejšie a pútavejšie. Predsa len, všetkého veľa škodí. A o prefantazírovaných príbehoch to platí dvojnásobne. 

Na hlavných hrdinov čaká vo finále veľmi ťažký súboj a každý jeden fanúšik Upírskych denníkov by si ho nemal nechať ujsť. Okrem toho má knižka bezmála štyristo strán, takže ak hľadáte čítanie na tmavé zimné večery, pripíšte si Tajný rituál na svoj zoznam. Pretože finále v príbehu prinesie viacero obetí. Ale o tom potom. 

Na záver by som chcel poďakovať Vydavateľstvu Fragment za recenzný výtlačok. 
Upírske denníky 14 si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

 1. Otázočka. Nemyslím to v zlom. Čítal si túto knihu kvôli tomu, že ťa celá séria baví alebo si ju chcel mať iba dočítanú? :) V článku som to nikde nenašla, tak preto sa pýtam.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Chcel som hlavne vedieť, ako sa séria skončí :) Mám taký zvyk, že ak neboli predošlé diely veľmi zlé, chcem sériu dočítať :)

   Odstrániť
  2. Mimochodom, keď sme už pri tých zlých sériách.... Dokúpil si si to Záhrobie? :D

   Odstrániť
  3. Nie. Radšej som si tento piatok zaobstaral Nádherné tvory :)))

   Odstrániť
 2. Mňa tie knihy tak nebavili :D Pri prvom dieli ma to prestalo baviť :D

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

SÚŤAŽ: Veľkonočný knižný hop

Priznávam, že čo sa týka súťaží, môj blog na tom vie byť dosť biedne. Pár dní pred dneškom som sa rozhodol vás potešiť a aj tento Veľkonočný hop (ktorý usporadúva Knižní doupě )   mi to pomôže zrealizovať. A tentokrát poteším nielen Slovákov , ale aj českých čitateľov môjho blogu. Keď už je tá Veľká noc! :D :D Inak, dievčatá, užite si ju :D A o čo sa bude súťažiť? Keďže v Česku POTOMKOVIA zatiaľ nevyšli a u nás je tomu už  nejaký ten piatok, rozhodol som sa do súťaže vložiť práve Partials - Potomkovia  od Dana Wellsa . Vopred ďakujem za zapojenie do súťaže a prajem vám veľa šťastia :) A šťastie môžete skúsiť aj na ďalších 11tich blogoch, ktoré nájdete v linkovači na konci článku.  Pravidlá súťaže: Do súťaže sa môžu zapojiť aj slovenskí, aj českí čitatelia blogu.  Podmienkou je ale nasledovanie môjho blogu . Ak nasledovateľmi nie ste, môžete tak urobiť v pravom bočnom paneli: Následníci, pripojiť sa k tejto lokalite.  Súťaž trvá od dnes, 1.4. a končí 14.4.20

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá