nedeľa 19. januára 2014

Moja knižnica, moje všetko

Už dlhšie som rozmýšľal nad témou nejakého článku na zamyslenie, pretože veľa z vás mi písalo, že by práve takýchto článkov uvítalo viac. A aj podľa seba viem, že keď sa takýto článok v blogosfére objaví, vždy si ho rád prečítam. A potom som si povedal... prečo nenapísať niečo úplne jednoduché, niečo o "stvoreniach" (ak ich tak možno nazvať), ktorým venujem svoj pohľad niekoľkokrát za deň?

Knihy, knihy a ďalšie knihy
Knihy... To slovo v každom človeku vyvolá iný pocit. U starých mám niečo múdre, niečo, na čo by sme mali klásť my mladí väčší dôraz a u mladých možno niečo, čo musíme každodenne vláčiť do školy alebo niečo, čo na konci polroka vždy odpíšeme z referátov do čitateľského denníka. A potom sú tu takí, ktorí o čítanie majú väčší záujem, takí, ktorým knihy často spríjemňujú voľné chvíle a dokážu v nich nájsť svoj alternatívny svet. Myslím, že môžem pyšne povedať, že patrím práve do tejto kategórie. A naozaj, knihy sú moje všetko a niet nad pohľad na moju knižnicu, ktorá sa stala neodmysliteľnou súčasťou mojej izby. 

Práve preto preferujem tlačené knihy. Čítačka je super, zmestia sa do nej tony kníh no... ja si neviem predstaviť, že by som tie štyri metre štvorcové papiera v izbe nemal. Keď som smutný, hodím po nich očkom, poprípade si niektorú obľúbenú obchytkám... a v takomto prípade si myslím, že by mi čítačka pokazila efekt.... radovania, ak je to to správne slovo. A to nehovorím ani o vôni nového papiera a všetkých tých veciach, ktoré nám čítanie spríjemňujú. Práve preto som v poslednej dobe trochu skleslý, lebo si na čítanie pri tom množstve učenia sa a písomiek málokedy nájdem čas. To je však jednou z nástrah gymnazistov a keďže som sa na to štúdium dal, nebudem sa vzdávať a zvládnem to! :-)

Moja obľúbená kniha
Na to, aby sa kniha stala mojou obľúbenou, nemusí byť svetovým trhákom. Čo som si všimol, obľúbil som si práve také, ktoré neboli extra výnimočnými a ultra-super geniálnymi. Stačí mi, ak sa skamoším s hlavným hrdinom (hrdinkou), ak sa mi kniha dobre číta, má v sebe pekné myšlienky a autor(ka) vie do nej dať niečo, vďaka čomu si ma získa. Ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása. :-) Možno viete, že zbožňujem young adult žáner, mám v obľube fantasy bytosti a všetko nadprirodzené, čo však nie je príliš zložité, pretože keď sa v príbehu stratím, a akoby moja biologička povedala - neviem, o čom autorka točí -, dobrý bod u mňa dielo nezíska.

S čím som začínal ja
Bolo to síce pár rokov dozadu (a veru dobrých pár rokov), no pamätám si na to ako na včera. Ešte som možno nevedel, čo je to ten Martinus, ktorý tú dobrú knihu predáva, ale keďže o nej písali v mojom (vtedy ešte obľúbenom) Kamarátovi, musela to byť pecka. S týmito slovami som si od mamči tých 500 korún vyžobral (doslova) a TESCU si ju kúpil. Há! Tipovali ste Súmrak? Veruže to bol on. A potom som si vyžobral Nov, opäť mi ho kúpili v Tescu (sranda no...), a tak sa postupne začala rozrastať moja knižnica. Aj keď spočiatku vďaka Upírskym denníkom, ale o tom potom. No moja zbiera nabrala rozmery až pár mesiacov po založení blogu, keď som sa v knihách začal lepšie orientovať a vyberať si, čo je dobré a čo nie.

A pamätám si, aký som bol vtedy unesený, že čo to tá MAyerová (sranda, že som až po roku zistil, že je to Meyerová, nevadí.... :D) píše, o to viac potom sklamaný, keď som ešte na rodičovskom kompe kukal film, lebo som si celý príbeh predstavoval úplne inak. Boli to super časy, to sa musí uznať. Teraz je to už úplne iné. Knihy sú viac propagované, vydáva sa ich oveľa väčšie množstvo a celkovo to vnímam inak než vtedy. Treba však povedať, že to bolo super dospievanie. A čo som tým vlastne chcel povedať? Čítajte, čítajte veľa a radujte sa z kníh. No a čo keď sú to trebárs Upírske denníky. Keď vás bavia, nenechajte si ich odoprieť. Pretože iba ak vám robia radosť, iba vtedy splnia svoj účel. 

11 komentárov:

 1. Skvělý článek. Taky mám radši tisknuté knihy než ebooky.Čtení miluju a jsem opravdu ráda, že patří mezi knihomoly. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja vlastne ani čítačku nemám, neviem no... Určite je to super vynález, ale pre mňa rozhodne nie.:)
   Ďakujem! :))

   Odstrániť
 2. Já jsem začínala číst na Vampýrské akademii, ale taky se přiznám, že hned po ní následovala éra Stmívání a spol, a až za rok mi došlo, co jsem to vlastně četla :D ...Jinak moc pěkný článek, určitě jich takových piš více :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Myslíš, že ja som vedel, čo čítam? Až po troch rokoch som zistil, že takýto žáner vôbec existuje... :D

   Odstrániť
 3. Ja som tiež začínala Súmrakom, ešte si pamätám, aká unesená som z toho bola, no po nejakom tom roku som vytriezvela :D
  Ja milujem papierové knihy, ale odkedy mám čítačku, milujem aj tú. Je to božská vecička, pretože keď si predstavím, že by som mala z fakultnej knižnice niesť všetky tie knihy, ktoré musím do školy prečítať, je mi až zle. Takže niet nad vôňu normálnych kníh, ale čítačka vie o dosť uľahčiť život :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Dobře, tak nejsem jediná, která nemá čtečku! Yahoo. :) Taky si nedokážu představit číst většinu knížek právě z ní, protože, jak jsi psal, knihám se nic nevyrovná!
  Super článek, víc takových. ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Skvělý článek, vážně moc pěkné :) Já jsem začínala na HP :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som zas Harryho celého prečítal až pred rokom aj pol... :) Keď som bol menší, tak som na tom letel, ale viac menej na filmoch, až neskôr som si dokúpil všetky knižky. :) Ale sú to fakt skvelé fantasy, ktoré by si zaslúžili, aby si ich prečítalo každé dieťa. :) Možno by sme potom nemali takých malých vývrhelov a výrastkov, o ktorých je teraz v telke hojne počuť!

   Odstrániť
 6. Ja vždy vravím že... Knihy sú zázrak, ostanú tu aj keď mi tu už nebudeme. Keď nejaký spisovateľ napíše knihu, je to ako keby niečo po sebe zanechal (stopu) a tá stopa tu ostane aj po jeho smrti a svet naňho nezabudne.... Ja tiež nemám čítačku, to by stratilo čítanie svoje čaro. Knihy sú proste knihy. Viem že ja som začínala asi tak keď som mala päť a pol roka s Harry Potterom :D

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Já jsem jako první knihu přečetla Harryho Pottera, díky které jsem se stala takový knihomol, předtím jsem už taky četla ale hodně málo :)). Už se ani nedokážu představit nevzat aspoň jeden den knihu do ruky :D. Jinak čtečku si plánuju v budoucnu pořídit možná, ale určitě ji nikdy nevyměním za normální knihu :).
  Moc pěkný článek! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Zdá sa že kopa ľudí (prinajmenšom slovákov) vďačí za svoj začiatok knižnej mánie práve Meyerovej! Tie svoju som objavila tesne pred vianocami ako darček od maminy a doteraz si pamätám na ten pocit "To akému chudákovi chce dať na vianoce knihy?!"

  Odvtedy už ale veľa piesku pretieklo a ako si sám napísal, knihy sú pre mňa už úplne niečím iným. Harry Potter knihy bola úžasné, čítala ich teraz ku konca roka.

  Na vianoce som tiež dostala tablet namiesto čítačky lebo sme sa zhodli že to stojí rovnako len tablet má viac funkcí =D. A vrelo odporúčam. Peniaze ktoré by som minula keby som každú jednu knížku kupovala by boli nehorázne a aj keď majú knihy svoje nepopierateľné čaro, e-booky sú pre mňa praktickejšie - nezašpinia sa, vydržia nejakú to vlhkosť, majú rôzne funkcie ako záložky, zvýrazňovanie či dokonca zdieľanie citátov priamo pri čítaní a je lahšie sa s nimi usadiť na pár hodín - knížku sa ťažšie drží, musíte mať pri nej to správne svetlo, ... z porovnávania som dokázala spraviť celý jeden článok.

  OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 21 rokov a študujem žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Knižné blogy (CZ&SK)

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.