sobota 8. februára 2014

Knižné moletky

Vo svete to už raz tak chodí. Niekto má rád také, ktoré "je za čo chytiť", iný si zas potrpí na krásu a ladné krivky. Nikdy nie je však možné vyhovieť každému. Teraz si možno vravíte, že mi úplne preskočilo - no týchto pár viet možno aplikovať aj na knižky - a ich hrúbku, ktorá vo viacerých prípadoch vie navodiť alebo naopak odradiť čitateľov od ich prečítania. Taký pubertiak si povie, že keď má určitá kniha z povinného čítania 500 strán, tak ju čítať nebude (nie že by sme čítali aj tenšie knihy z povinnej literatúry - ale o tom inokedy). Iní zas tvrdia, že keď si za čítanie poriadne zaplatia, chcú čo najviac. Napríklad moja babka.

Keď sa na to pozrieme z tej opačnej strany, treba sa zhodnúť s príslovím Kvantita sa nerovná kvalite. Platí to v prípade kníh? Určite! Síce môže mať tá ktorá kniha počet strán blížiaci sa k tisícu, no hravo a s prehľadom ju môže predbehnúť ujo, ktorému na vyjadrenie zlatej pravdy stačí aj dvestovka listov papiera. Samozrejme - česť výnimkám. Taký Patrick Rothfuss (a jeho Meno vetra a Strach múdreho muža) môže napísať aj päťtisíc strán a aj tak zožne slávu. Práve dumem nad tým, že keď si na tú trojku necháva toľko rokov, či fakt nechystá niečo epicky tlsté...

Aj Harry Potter patrí do tejto kategórie. J.K.Rowling obľubovala moletky, priam ich zbožňovala - a opäť je to príklad, kedy by ste uvítali aj dvojnásobný počet strán, pretože autorka písala tak pútavo, že vy ste pred koncom doslova ronili slzy, že sa s Rokfortom a všetkými tými super skvelými postavami budete musieť rozlúčiť a knižku založiť späť do poličky. Harryho nemôžete nemilovať a kiežby Džej Kej napísala ďalšiu takú sériu. Btw, strašne som v detstve letel na Harrym - ani nie tak na knihách ale nálepkách, ktoré vychádzali súčasne s filmami. Chudáci moji rodičia, ktorí mi tú mániu cvakali.

Kukajúc na svoju knižnicu si pripomínam, že nemožno zabudnúť ani na Cassandru Clare, ktorá sa v posledných knihách, ktoré pre nás v preklade Slovart ešte len chystá, tiež riadne rozkokošila. Z vlastnej skúsenosti povedať nemôžem, no čitatelia ich veeľmi chválili, takže si myslím, že pribúdajúce stránky sérii neuškodili - ba možno ju ešte viac vyniesli k nebu.

Na to, aby autori odhadli pomyslenú hranicu, kedy má čitateľ dosť, musia mať um - a práve ten ich robí takými úspešnými a obľúbenými. Keby som mal povedať za seba, či mám radšej útle diela alebo bichle, asi by som potreboval chvíľu na rozmyslenie. Na pohľad (aj na obdivovanie na poličke) ale určite preferujem moletky. Vnútro už záleží od situácie - či chcem len niečo ľahké a tenučké na oddych, alebo poriadne dielo, ktoré ma úplne dostane. Súčasný trend podporuje klasických tristo strán, a preto sú niektorí už zvyknutí, že keď ich je v knihe viac, určité pasáže by s radosťou vyškrtali (s takou myšlienkou bojujem dosť často).

Ako ste na tom vy? Máte radi riadne ... bichle alebo preferujete radšej štíhle a ľahko-uskladné knižôčky?

12 komentárov:

 1. Ak je to priemerná kniha, tak mi v pohode stačí tých priemerných 300, ale ak je to skvelá kniha, tak by som bola najradšej, keby kniha nikdy neskončila!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Súčasný trend možno je tristo strán, ale podľa mňa by bolo škoda v niektorých knihách škrtať. A v iných, nechcem menovať (Fifty :D), by sa to zase zišlo.
  Ja som fakt zvedavá na posledný diel TMI, ktorý má mať vraj 700 strán. Ak to nebude pôsobiť natiahnuto a nebudú tam zbytočné scény, asi budem C. obdivovať. :D
  Neviem si predstaviť, aké hrubé to bude v slovenčine. Podľa mňa už aj trojka je dosť hrubá, normálne ma bolela ruka, keď som ju držala otvorenú.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne sa na slovenských prekladoch (niektorých) nepáčia hrubé strany. A fiftyyyy :D K tomu sa radšej nevyjadrujem. :D ehem. :D

   Odstrániť
  2. Tak podľa mňa do posledného dielu TMI budú musieť dať tenšie strany, však sa to nebude dať ani otvoriť. :D

   Odstrániť
 3. Úvod, tak k tomu sa nevyjadrujem. Ale inak absolútnu pravdu, milujeme hrubé knihy, ale bojujeme s tým aby sme niektoré scény nevyškrtli. Podarený článok :).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujeeem :D Prvý odsek je vždy kritický :P :D

   Odstrániť
 4. tiež tie hrubšie mám rada.ale bichle sú u mňa asi tie nad 500 strán. napr. taký Ken Follet tiež nejde pod 700 strán, napr. Na veky vekov ich má 1024 myslím a to už je riadna bichla =D
  niektoré sú zas zbytočne hrubé ako už spominané 50, z toho by kľudne išli spraviť 2 hrubšie knihy alebo dokonca aj len jedna =D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Mám rada tenké knihy, pretože dej je v nich pekne krátky. Ale sem-tam znesiem knihu nad 400 strán ale vyše 600 už nikdy v živote (Twilight bohato stačil :D )
  Inak prvý odsek úplne zabitý -_- :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nepáčil sa ti Twilight? Tam si pamätám, že bolo zbytočne veľké písmo a hrubé strany. :) :D

   Odstrániť
 6. Existujú také knihy, ktoré majú 600 strán a viac a prejdú skôr ako tie krátke, niekedy dlhé a nudné. S tvojim názorom absolútne súhlasím. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Mne je to vlastne jedno.. kniha ma musí zaujať... Inak aj ja som strašne fičala na Harry Potterovi a takisto som zbierala nálepky.. súhlasím, chudáci rodičia :D

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Mne je to jedno či je hrubá, či tenká.. dôležité je aby ma bavila. Inak aj ja som bola dosť zaťažená na Harry Pottera a tiež som zbierala aj tie nálepky... súhlasím. Chudáci rodičia :D

  OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.