Preskočiť na hlavný obsah

Máj - lásky čas alebo Knižné páriky, ktoré ma zaujali

Pomaly sa nám končí najzamilovanejší mesiac z celého roka. Poznáte to... láske podľahli mnohí. Vravievam si to najmä keď sa snažím prervať do svojej triedy, stretajúc x-nových olizujúcich sa párikov, z ktorých priam srší zamilovanie. Viete si to určite predstaviť. Pri príležitosti tohto (občas až nechutného) pohľadu sa mi v hlave zrodila myšlienka napísať pár riadkov o knižných pároch, ktoré azda nechýbajú skoro v žiadnom diele pre mládež. Ferko objaví čaro bičíku, Marienka je celá natešená, že môže skúšať nové veci, a bestseller je na svete!

Nemusíte sa báť, posledná veta bola len názorný príklad toho, ako si súčasné autorky (ne)zaručene získajú priazeň čitateľov (a najmä čitateliek). Ak by som mal vravieť o najbizarnejších knižných pároch, na prvom mieste by bol Damen a Ever zo série Nesmrteľní. Svoju cestu k sebe si budovali šesť kníh - a Alyson Noel dokázala vymyslieť aj nemožné, aby sériu urobila jedinečnou. S čistým svedomím môžem povedať, že sa jej to podarilo, aj keď u väčšiny čitateľov to vyvolalo skôr negatívny dojem. Čo už, vravieva sa, že aj zlá reklama je reklama - a v tomto prípade to určite platí. 

Ďalšou pseudo-kategóriou je Pár, ktorému som to straaašne veľmi prial. Sem právom patrí Anna a Benett z knihy Čas medzi nami od Tamary Ireland Stonovej (takej tej bielej knižky s tvárou, ktorá pripomína skôr román pre rozvedené ženy ako mládežnícky príbeh). Anna žije v roku 1995, Benett bol v tomto roku ešte len v plienkach. Dokáže však cestovať v čase a to im umožňuje udržať spoločný kontakt. Musím povedať, že to bola celkom sranda a celý čas som im to želal, lebo boli ochotní urobiť hocičo, aby ich láska pretrvala. Knižku vám môžem len a len odporúčať, no ako to je s prekladom druhej časti ani srnka netuší. V českých edičných plánoch vraj nie je (aj keď je to vzhľadom na ich super obálku škoda) a o Slovenskom vydaní pochybujem. 

Titul Najprekvapivejší pár udeľujem Camryn a Andrewovi z Radšej nikdy od J.A.Redmerski. Spočiatku knižka vyzerá ako nevinné dielo (po pár knihách som pochopil, že ide iba o taktiku autoriek), kedy na seba obaja dvesto strán pokukujú v autobuse, vymieňajú si slúchadlá, tvária sa, že jeden druhého nezaujímajú, no zrazu medzi nimi preskočí iskra, ktorá vzbĺkne plameňom - silným a intenzívnym. Obaja zisťujú, že ich cesta za zabudnutím nabrala rýchly a ehem... príjemný spád a myslím, že ostatné si dokážete domyslieť aj sami. J.A.Redmerski ma teda šokovala na plnej čiare, knihu ale napísala vynikajúco a už sa neviem dočkať druhej časti. 

Teraz ale prejdem zo žartov k trochu vážnejšej téme. Pretože nie všetko je živote len vtipné a usmievavé. Paradoxom je, že práve smutné a dojemné príbehy majú na čitateľov najväčší dosah a vo veľa prípadoch sa stanú doslova fenoménom. Kategória Najsmutnejší pár venujem Hazel a Augustovi Na vine sú hviezdy, ktoré čoskoro vyjdu vo filmovej štramáckej obálke. Túto knihu nemusím extra predstavovať, vo svete patrí medzi najväčšie fenomény a získala si srdcia aj Slovákov. Láska medzi Hazel a Augustom vás citovo vyšťaví. Ak plačete pri telenovelách (ako trebárs moja babka), na Na vine sú hviezdy si namiesto vreckoviek pripravte kýblik. John Green je pán spisovateľ a pochybujem, že existuje niekto, ktoré by ho v "emočnom vydieraní" prekonal. 

Na záver prinášam špeciálnu kategóriu. Dievča, ktoré si musíte uloviť... A doslova! Možno si ešte pamätáte na sériu Draki, ktorá vychádzala pominulé roky. Will so svorkou lovil draky - aspoň sa o to snažil, no keď mu cestu skrížila pohľadná dračica Jacinda, ktorú mal uloviť, dobre si rozmyslel, čo urobí. Stačilo pár pohľadov a Will bol donútený vykonať niečo zakázané. Trochu nezvyčajný príbeh od Sophie Jordanovej by určite nemal chýbať vo vašich knižniciach. Je pravdou, že po prvom dieli trochu klesla kvalita zvyšných dvoch častí, no určite sa oplatí prečítať si ich.

Úmyselne som sa snažil vyberať tituly, ktoré sa dočkali menej pozornosti, ako by si možno zaslúžili, no čo sa týka párov v knihách, nikdy sa nedá spomenúť všetky. V komentoch sa môžete podeliť o tie, ktoré v srdciach zostali vám :-). 

Komentáre

 1. Jáj ten tvoj Ferko a Marienka :D. A všetko zaujímavé páriky. Podarený článok ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Moc pěkný článek! :) Knížku Na hraně zapomnění od J.A. Redmerski jsem sice neměla moc v plánu číst, ale normálně si mě na to teď opravdu nalákal, takže až to v češtině vyjde, asi se po tom mrknu. :D Na Čas mezi námi se chystám a jsem zvědavá, co na to řeknu. :) Co se týče knihy Hvězdy nám nepřály - pořád si nějak nejsem jistá, jestli se do toho pouštět nebo ne. Uf... Já u toho nechci brečet. :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Prečítaj si obe :)) Edge of never je veľmi zaujímavá knižka, určite by si nemala váhať :)
   No a hviezdy... Neboj, aj keď si možno poplačeš, tak budeš veľmi šťastná, že si si ju prečítala :)
   Díky za pochvalu!

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže