Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Medzi nebom a zemou 1 & 2 (S. Kade)

Alona Dareová zahynie pod kolesami auto-busu. Zostane trčať v krajine živých a márne sa obzerá po jasnom bielom svetle, ktoré by ju odnieslo na lepšie miesto. Ukáže sa, že jediný človek, ktorý jej môže pomôcť, je spolužiak a úplný lúzer Will Killian. Dokáže táto dvojica prekonať vzájomnú nevraživosť a pomôcť si?

Trilógia Medzi nebom a zemou v origináli vyšla už v roku 2010. Ak by som mal prvé dva diely v kocke charakterizovať, označil by som ich ako oddychové čítanie, ktoré sa od ostatných líši najmä humorom. Od kníh nemožno očakávať zázraky, no ako oddychovka na leto, dovolenky alebo chvíle voľna sú tieto knihy ako stvorené.

"Nielenže mám nazlosteného sprievodcu zo záhrobia, navyše je pomstychtivý a pozná všetky slávne pesničky z muzikálov. Čím ďalej tým lepšie."

Alona je stredoškoláčka, mladá baba, ktorá patrí medzi roztlieskavačky a "celebrity" svojej školy. Stretávame sa teda s prototypom americkej baby, ktorá miluje žúrky, svoju partiu dievčat a čo sa týka chalanov, mohla by si obtočiť okolo každého prstu desať. Túto idylu však prekazí autobus, ktorý Alonu pripraví o život - aspoň taký, akým žila dodnes. Celkovo sú charaktery v Stratenej duši a podobne aj v Kráľovne duchov veľmi jednoduché. Na svoje si určite prídu mladší a dospievajúci čitatelia, ktorí ocenia humorný a zábavný príbeh dvoch mladíkov, ktorý je okorenený fantasy prvkami.

"Neplakal som, ani náhodou. To bolo tým svetlom.
Alebo mi niečo spadlo do oka. Áno, to je ono."

Keby som mal obe časti porovnať, viac sa mi páčil prvý diel. Mal som pocit, že sa v ňom stalo o čosi viac. Naopak prvá polovica druhej knihy bola o poznanie pomalšia a udialo sa v nej menej, no spoznali sme nové postavy, ktoré môžu zamiešať príbeh v záverečnej knihe. Zložitosť a významné zvraty od príbehu nemožno očakávať, no myslím si, že cieľovému publiku chýbať nebudú. Obidve knižky sú rozsahovo pomerne krátke a ako to už pri podobných knihách z Vydavateľstva Fragment býva, "zmáknete" ich za veľmi krátky čas. Aj napriek maličkému rozsahu sa v nich našli hluché miesta, ale tie sa nenáročným čitateľom pri počte humorných scén podarí prehliadnuť.

Séria Medzi nebom a zemou je ako stvorená pre tých, ktorí hľadajú čítanie pre mladšieho súrodenca, ktorý podľahol mánii anjelov, duchov a mládežníckych príbehov. Príbeh si môžu užiť aj starší, no nájdu v ňom niekoľko nedostatkov, na ktorých musí Stacey Kade ešte popracovať. Či sa jej to podarí, zistíme už na jeseň, kedy vyjde v slovenskom preklade finále tejto série.

Za poskytnutie recenzných výtlačkov ďakujem Vydavateľstvu Fragment. Knihy v sérii Medzi nebom a zemou si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v