Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Můj život u sousedů (H. Fitzpatricková)

Můj život u sousedů je príbeh o rodine, priateľstve, prvej láske a problémoch, s ktorými sa v mladosti stretávame. 

Len sa tak zamyslite nad tým, ako by ste reagovali, keby ste v meste stretli matku s ôsmimi deťmi. Považovali by ste ju za nezodpovednú a ľutovali jej deti, ktoré nemôžu dostať toľko lásky, koľko sa jej ujde v rodinách s jedným či dvoma ratolesťami? Pravdepodobne by som - ako jedináčik - reagoval rovnako a úprimne si neviem predstaviť, že by som patril do takejto rodiny. U Garrettovcov je to ale realita. Každodenné posmešky, pokriky a nenávisť susedov Reedovcov. 

Garrettovci boli vždy pre mladú Samanthu Reedovú, ktorá ich pravidelne sleduje zo strešného okna, zakázaní. No čo ak sa jej matka mýli a možno nemá úplnú pravdu?  Čo ak rodina, ktorá pozostáva z toľkých členov, disponuje oveľa väčšou láskou než domácnosť Reedovcov s konzervatívnymi spôsobmi? A potom sa do strešného okna ku Samanthe vyšplhá mladý Jase Garrett od susedov. Láska na prvý pohľad? Možno áno. Prvé zamilovanie, bozky, prvé skúsenosti so sexom. Aj o tom rozpráva novinka Můj život u sousedů (My Life Next Door) od Huntley Fitzpatrickovej, na ktorú som sa nesmierne tešil.

"Tak veľmi som milovala ten výhľad. Dlho pre mňa znamenal všetko, dokonca i vlastnú identitu. Bola som dievča, ktoré pozoruje Garrettovcov."

Kniha ma zaujala už vďaka svojej anotácii, ktorá napovedala, že pôjde o čítanie, pri ktorom sa budete môcť neraz zamyslieť. Práve také diela mi v poslednej dobe chýbali a keďže každý v mojom okolí Můj život u sousedů chválil, veľa som od tejto knihy očakával. A splnila moje očakávania? Určite áno. Fitzparicková napísala vynikajúce čítanie pre mladých ľudí, reálne vykresľujúce chvíle, v ktorých neviete, či sa postaviť na stranu rodičov alebo kamarátov.

Ak si myslíte, že ide o obyčajnú presladenú romancu, ktorá neprichádza s ničím novým, budem musieť nesúhlasiť. Je pravdou, že ide o oddychové čítanie, no kniha so sebou prináša množstvo pekných myšlienok, situácii a dialógov, ktoré ju robia jedinečnou. Budete mať príležitosť spoznať každého z Garrettovcov, čítanie vo vás vyvolá emócie a pritom mu nechýba ani vážnosť. Aj keď som si spočiatku myslel, že sa v množstve charakterov nebudem vedieť orientovať, nakoniec mi veľa z nich sadlo a väčšinu som si aj obľúbil. Autorka ma jednoducho presvedčila o tom, že píše veľmi chytľavo a určite si v budúcnosti prečítam aj jej ďalšie knihy.

"Nie je dôležité, ako veci vyzerajú na povrchu. Záleží na tom, 
aké sú pri pohľade zblízka."

Aj keď tohtoročné leto nebolo práve také, aké by sme si predstavovali, letných kníh nie je nikdy dosť. Můj život u sousedů ma príjemne prekvapil a čítanie som si naozaj užíval. Príjemný štýl, nenáročný dej a dobre vykreslené charaktery sa podpísali pod to, že My Life Next Door bude patriť medzi moje obľúbené knihy a odporučil by som ju každému, kto má chuť na niečo jednoduché a nenáročné. Hoci české vydanie nemá originálnu obálku, myslím, že aj tá naša sa grafikom podarila. Veruže, kto by nechcel mať takúto krásku vo svojej knižnici?

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti ALBATROSMEDIA

Komentáre

 1. Vyzerá to fakt dobre ! Troška ma mrzí, že to nieje v slovenčine.. musím sa už odhodlať na čítanie v češtine :D..

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Za posledný rok som si na tú češtinu aj zvykol, pritom som ju tak nemal rád. :D Ale čo už, iné mi neostáva.

   Odstrániť
 2. Myslím, že česká obálka je dokonce mnohem lepší, než ta originální :) Dobrá recenze.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v