Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Můj život u sousedů (H. Fitzpatricková)

Můj život u sousedů je príbeh o rodine, priateľstve, prvej láske a problémoch, s ktorými sa v mladosti stretávame. 

Len sa tak zamyslite nad tým, ako by ste reagovali, keby ste v meste stretli matku s ôsmimi deťmi. Považovali by ste ju za nezodpovednú a ľutovali jej deti, ktoré nemôžu dostať toľko lásky, koľko sa jej ujde v rodinách s jedným či dvoma ratolesťami? Pravdepodobne by som - ako jedináčik - reagoval rovnako a úprimne si neviem predstaviť, že by som patril do takejto rodiny. U Garrettovcov je to ale realita. Každodenné posmešky, pokriky a nenávisť susedov Reedovcov. 

Garrettovci boli vždy pre mladú Samanthu Reedovú, ktorá ich pravidelne sleduje zo strešného okna, zakázaní. No čo ak sa jej matka mýli a možno nemá úplnú pravdu?  Čo ak rodina, ktorá pozostáva z toľkých členov, disponuje oveľa väčšou láskou než domácnosť Reedovcov s konzervatívnymi spôsobmi? A potom sa do strešného okna ku Samanthe vyšplhá mladý Jase Garrett od susedov. Láska na prvý pohľad? Možno áno. Prvé zamilovanie, bozky, prvé skúsenosti so sexom. Aj o tom rozpráva novinka Můj život u sousedů (My Life Next Door) od Huntley Fitzpatrickovej, na ktorú som sa nesmierne tešil.

"Tak veľmi som milovala ten výhľad. Dlho pre mňa znamenal všetko, dokonca i vlastnú identitu. Bola som dievča, ktoré pozoruje Garrettovcov."

Kniha ma zaujala už vďaka svojej anotácii, ktorá napovedala, že pôjde o čítanie, pri ktorom sa budete môcť neraz zamyslieť. Práve také diela mi v poslednej dobe chýbali a keďže každý v mojom okolí Můj život u sousedů chválil, veľa som od tejto knihy očakával. A splnila moje očakávania? Určite áno. Fitzparicková napísala vynikajúce čítanie pre mladých ľudí, reálne vykresľujúce chvíle, v ktorých neviete, či sa postaviť na stranu rodičov alebo kamarátov.

Ak si myslíte, že ide o obyčajnú presladenú romancu, ktorá neprichádza s ničím novým, budem musieť nesúhlasiť. Je pravdou, že ide o oddychové čítanie, no kniha so sebou prináša množstvo pekných myšlienok, situácii a dialógov, ktoré ju robia jedinečnou. Budete mať príležitosť spoznať každého z Garrettovcov, čítanie vo vás vyvolá emócie a pritom mu nechýba ani vážnosť. Aj keď som si spočiatku myslel, že sa v množstve charakterov nebudem vedieť orientovať, nakoniec mi veľa z nich sadlo a väčšinu som si aj obľúbil. Autorka ma jednoducho presvedčila o tom, že píše veľmi chytľavo a určite si v budúcnosti prečítam aj jej ďalšie knihy.

"Nie je dôležité, ako veci vyzerajú na povrchu. Záleží na tom, 
aké sú pri pohľade zblízka."

Aj keď tohtoročné leto nebolo práve také, aké by sme si predstavovali, letných kníh nie je nikdy dosť. Můj život u sousedů ma príjemne prekvapil a čítanie som si naozaj užíval. Príjemný štýl, nenáročný dej a dobre vykreslené charaktery sa podpísali pod to, že My Life Next Door bude patriť medzi moje obľúbené knihy a odporučil by som ju každému, kto má chuť na niečo jednoduché a nenáročné. Hoci české vydanie nemá originálnu obálku, myslím, že aj tá naša sa grafikom podarila. Veruže, kto by nechcel mať takúto krásku vo svojej knižnici?

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti ALBATROSMEDIA

Komentáre

 1. Vyzerá to fakt dobre ! Troška ma mrzí, že to nieje v slovenčine.. musím sa už odhodlať na čítanie v češtine :D..

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Za posledný rok som si na tú češtinu aj zvykol, pritom som ju tak nemal rád. :D Ale čo už, iné mi neostáva.

   Odstrániť
 2. Myslím, že česká obálka je dokonce mnohem lepší, než ta originální :) Dobrá recenze.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te