štvrtok 27. novembra 2014

Liane Moriartyová: "Oddajte sa písaniu vášho príbehu!"

Ak sledujete môj blog, určite ste zopárkrát zachytili meno Liane Moriartyová. Autorke, ktorá má na konte trebárs Manželovo tajomstvo, vyšla pred dvoma dňami v slovenčine ďalšia kniha s podnázvom "Prečo sme sa vlastne rozišli?". Dielo mám už za sebou a páčilo sa mi - veľmi. Viac o mojich pocitoch z knihy nájdete v samotnej recenzii. Moriartyová je austrálska spisovateľka, má 48 rokov a v súčasnosti žije s manželom a dvoma deťmi v Sydney. To je všetko, čo ponúka medailónik autorky na stránke vydavateľstva. Chcete sa však dozvedieť o autorke viac? Pokračujte v čítaní rozhovoru, ktorý sa mi podaril s Moriartyovou uskutočniť. 

Hoci vás už slovenskí čitatelia poznajú ako autorku Manželovho tajomstva, mohli by ste nám prezradiť, o čom rozprávajú vaše diela. Čo je zaujímavé na knihe Prečo sme sa vlastne rozišli? Z akého dôvodu by si ju mali ľudia prečítať? 
Vždy som sa pohrávala s myšlienkou, aké by to bolo posunúť sa v čase a uvidieť samého seba v budúcnosti. Čo by som si myslela o osobe, ktorou by som bola? Páčila by sa mi? Alebo by som bola zaskočená? Chcela som napísať niečo na podobný štýl, avšak vždy som mala problém s logistikou (nemyslím tým uveriteľnosť) cestovania v čase. Raz som čítala príbeh ženy z Veľkej Británie, ktorá stratila niekoľko desaťročí zo svojich spomienok, pričom nedokázala rozpoznať svoje vlastné deti alebo súčasný život. Akoby bola znovu tínedžerom. Uvedomila som si, že strata pamäte je niečo podobné cestovaniu v čase. Prišla som s nápadom napísať príbeh o žene, ktorá stratila desať rokov svojich spomienok po nehode v posilňovni. Myslí si, že má 29, je po uši zamilovaná do svojho manžela a čaká s ním prvé dieťa. V skutočnosti má 39, tri deti a jej manželstvo sa blíži k rozvodu. Ak si myslíte, že tento príbeh znie zaujímavo, mali by ste si ho prečítať! 

Obe vaše knihy (Manželovo tajomstvo, Prečo sme sa vlastne rozišli?) sú založené na rozvrate rodiny. Čo vás inšpirovalo k napísaniu týchto románov? 
Inšpiráciu som nachádzala v každodennom živote - teda v novinových článkoch, blogoch, v televízií či v knihách. Čítam, občas dačo začujem v obchode, inšpiráciu čerpám z príbehov od iných mamičiek na ceste do školy alebo z rodinných tradícii (hoci mám dve sestry, ktoré sú tiež autorky, musím si čo najrýchlejšie uchmatnúť tie najlepšie príbehy), sny, hlášky mojich detí, telefonáty s priateľmi alebo skúsenosti - to všetko mi pomáha pri tvorbe nových kníh

Vaše romány sa veľmi ľahko stali medzi čitateľmi obľúbenými. Prečo podľa vás ľudia (a najmä ženy) radi čítajú o rodinných problémoch? 
Myslím si, že pre ľudí je ľahšie stotožniť sa s takýmito záležitosťami a taktiež sa vžiť do jednotlivých postáv

Ktorá kniha sa vám ľahšie písala - Manželovo tajomstvo alebo Prečo sme sa vlastne rozišli
Obe boli podľa môjho názoru rozličné a nemyslím si, že by sa mi jedna písala ľahšie než tá druhá. 

Niektorí čitatelia označujú váš rozprávačský štýl ako brilantný. Čo by ste poradili začínajúcim autorom, ktorí hľadajú tú správnu cestu? 
To je veľmi milé od kohokoľvek, kto to povie. Moja rada pre žhavých autorov je nemyslieť na nič iné, len na príbeh - nie na to, čo povie vydavateľ, čo spraví z knihy bestseller, či by ste si ju mali vydať sami alebo nie, či by mala mať dva diely (áno) alebo ako sa uistíte, že nikto neukradne vaše nápady (neukradne) - proste sa oddajte písaniu vášho príbehu. Neskôr upravujte, upravuje a upravuje. POTOM a iba potom by ste mali rozmýšľať nad ostatnými vecami

Pracujete v súčasnosti na novej knihe? Mohli by ste nám o tom niečo povedať? 
Stále sa nachádzam na začiatku písania nového príbehu, pričom pri hľadaní nových nápadov iba rozhadzujem rukami... Ďakujem za rozhovor a prajem ti veľa šťastia! 

Aj ja ďakujem autorke za súhlas s rozhovorom a ak sa rozhodnete knihu si prečítať, dúfam, že sa vám bude páčiť. Kúpiť si ju môžete na tejto adrese. Do čítania, kamoši! :-)

2 komentáre:

  1. Super rozhovor, autorka je sympatická.:)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Veru, bola veľmi príjemná :) Aj jej kniha sa mi veľmi páčila :)

      Odstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.