Preskočiť na hlavný obsah

Liane Moriartyová: "Oddajte sa písaniu vášho príbehu!"

Ak sledujete môj blog, určite ste zopárkrát zachytili meno Liane Moriartyová. Autorke, ktorá má na konte trebárs Manželovo tajomstvo, vyšla pred dvoma dňami v slovenčine ďalšia kniha s podnázvom "Prečo sme sa vlastne rozišli?". Dielo mám už za sebou a páčilo sa mi - veľmi. Viac o mojich pocitoch z knihy nájdete v samotnej recenzii. Moriartyová je austrálska spisovateľka, má 48 rokov a v súčasnosti žije s manželom a dvoma deťmi v Sydney. To je všetko, čo ponúka medailónik autorky na stránke vydavateľstva. Chcete sa však dozvedieť o autorke viac? Pokračujte v čítaní rozhovoru, ktorý sa mi podaril s Moriartyovou uskutočniť. 

Hoci vás už slovenskí čitatelia poznajú ako autorku Manželovho tajomstva, mohli by ste nám prezradiť, o čom rozprávajú vaše diela. Čo je zaujímavé na knihe Prečo sme sa vlastne rozišli? Z akého dôvodu by si ju mali ľudia prečítať? 
Vždy som sa pohrávala s myšlienkou, aké by to bolo posunúť sa v čase a uvidieť samého seba v budúcnosti. Čo by som si myslela o osobe, ktorou by som bola? Páčila by sa mi? Alebo by som bola zaskočená? Chcela som napísať niečo na podobný štýl, avšak vždy som mala problém s logistikou (nemyslím tým uveriteľnosť) cestovania v čase. Raz som čítala príbeh ženy z Veľkej Británie, ktorá stratila niekoľko desaťročí zo svojich spomienok, pričom nedokázala rozpoznať svoje vlastné deti alebo súčasný život. Akoby bola znovu tínedžerom. Uvedomila som si, že strata pamäte je niečo podobné cestovaniu v čase. Prišla som s nápadom napísať príbeh o žene, ktorá stratila desať rokov svojich spomienok po nehode v posilňovni. Myslí si, že má 29, je po uši zamilovaná do svojho manžela a čaká s ním prvé dieťa. V skutočnosti má 39, tri deti a jej manželstvo sa blíži k rozvodu. Ak si myslíte, že tento príbeh znie zaujímavo, mali by ste si ho prečítať! 

Obe vaše knihy (Manželovo tajomstvo, Prečo sme sa vlastne rozišli?) sú založené na rozvrate rodiny. Čo vás inšpirovalo k napísaniu týchto románov? 
Inšpiráciu som nachádzala v každodennom živote - teda v novinových článkoch, blogoch, v televízií či v knihách. Čítam, občas dačo začujem v obchode, inšpiráciu čerpám z príbehov od iných mamičiek na ceste do školy alebo z rodinných tradícii (hoci mám dve sestry, ktoré sú tiež autorky, musím si čo najrýchlejšie uchmatnúť tie najlepšie príbehy), sny, hlášky mojich detí, telefonáty s priateľmi alebo skúsenosti - to všetko mi pomáha pri tvorbe nových kníh

Vaše romány sa veľmi ľahko stali medzi čitateľmi obľúbenými. Prečo podľa vás ľudia (a najmä ženy) radi čítajú o rodinných problémoch? 
Myslím si, že pre ľudí je ľahšie stotožniť sa s takýmito záležitosťami a taktiež sa vžiť do jednotlivých postáv

Ktorá kniha sa vám ľahšie písala - Manželovo tajomstvo alebo Prečo sme sa vlastne rozišli
Obe boli podľa môjho názoru rozličné a nemyslím si, že by sa mi jedna písala ľahšie než tá druhá. 

Niektorí čitatelia označujú váš rozprávačský štýl ako brilantný. Čo by ste poradili začínajúcim autorom, ktorí hľadajú tú správnu cestu? 
To je veľmi milé od kohokoľvek, kto to povie. Moja rada pre žhavých autorov je nemyslieť na nič iné, len na príbeh - nie na to, čo povie vydavateľ, čo spraví z knihy bestseller, či by ste si ju mali vydať sami alebo nie, či by mala mať dva diely (áno) alebo ako sa uistíte, že nikto neukradne vaše nápady (neukradne) - proste sa oddajte písaniu vášho príbehu. Neskôr upravujte, upravuje a upravuje. POTOM a iba potom by ste mali rozmýšľať nad ostatnými vecami

Pracujete v súčasnosti na novej knihe? Mohli by ste nám o tom niečo povedať? 
Stále sa nachádzam na začiatku písania nového príbehu, pričom pri hľadaní nových nápadov iba rozhadzujem rukami... Ďakujem za rozhovor a prajem ti veľa šťastia! 

Aj ja ďakujem autorke za súhlas s rozhovorom a ak sa rozhodnete knihu si prečítať, dúfam, že sa vám bude páčiť. Kúpiť si ju môžete na tejto adrese. Do čítania, kamoši! :-)

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Cesta, ktorá môže vrátiť všetko späť | recenzia knihy Road trip (Beth O'Leary)

Britská autorka Beth O'Leary vo svete debutovala svojím románom Spolubývajúca (The Flatshare). Študovala anglický jazyk, pretože – ako uvádza na svojej webovej stránke – sa už oddávna chcela stať spisovateľkou. Inšpiráciu nachádza vo všetkom naokolo  a hoci má vo svojej hlave niekoľko stoviek námetov, viaceré z nich sa podľa jej slov nikdy nestanú samostatným príbehom. No románu Road trip sa to podarilo – a mňa veľmi teší, že vám túto milú knižku môžem predstaviť práve v týchto horúcich dňoch.  Addie a jej sestra vyrážajú na cestu do Škótska, kde sa koná priateľkina svadba . Hudba je prichystaná, sladkosti zbalené, no len čo vyštartujú, niekto do nich zozadu narazí. Ako naschvál za volantom sedí Addin bývalý frajer Dylan, ktorému sa doteraz vyhýbala. Dylan a jeho najlepší kamarát mieria na tú istú svadbu , a keďže je ich auto nepojazdné a verejná doprava nedostupná, Addie nemá na výber a musí ich vziať so sebou. Maličké auto je čoskoro plné nielen batožiny, ale aj tajomstiev . P