sobota 27. decembra 2014

Aj taký bol rok 2014... | Čísla, šťatistiky a tie najlepšie knihy, ktoré som čítal tento rok

Pomaly ale isto sa blíži čas, kedy vás všetci vaši priatelia zaplavia novoročnými prianiami, blogeri zas ďakovnými článkami či zhrnutiami toho, čo sa za posledný rok udialo. Preto som si povedal, že napíšem tento článok trochu skôr - a nie na poslednú chvíľu. Odhliadnuc od blogu, tento rok bol pre mňa rokom viacerých zmien - splnil som si sen a navštívil Anglicko, ujasnil som si svoje ciele čo sa týka výberu vysokej školy a v neposlednom rade som si začal viac užívať život. A knihy? Tie mi neraz vyčarili na tvári úsmev a tie najlepšie spomeniem už o chvíľu... 

Spisovateľka s obrovským darom
Takto pred rokom som si na portáli goodreads stanovil za cieľ prečítať sedemdesiatpäť kníh a svoju výzvu som splnil s malým náskokom na 101%. Niektoré sklamali, iné zas príjemne prekvapili. Bolo by hriechom nespomenúť tie najlepšie - a ja to s radosťou urobím. Tento rok som sa doslova zamiloval do Collen Hooverovej, ktorej knihy Beznádejná, Strata nádeje, Maybe Someday či Život jedna báseň odo mňa získali päť hviezdičiek (a keby som mohol, dám im aj oveľa viac!). Jej príbehy ma nadchli podobne ako v minulosti Beth Revisová. Pre mňa je určite jednou z TOP autoriek. 

Pre tých, čo milujú akciu
Podobne ako Hooverovej diela, zamiloval som si aj záver série Pod vražednou oblohou, ktorý vyšiel na jeseň v českom preklade. Do Poklidné modři si ma získalo až tak, že som knižku musel dočítať zapochodu. Síce ma zamrzelo, že kniha nevyšla aj v slovenčine, nám-fanúšikom neostala žiadna iná možnosť... K vynikajúcim dielam, na ktoré nemôžem zabudnúť, patrí aj Labyrint, ktorého pokračovanie už netrpezlivo očakávam. Je pre mňa ťažké zhodnotiť, či sa mi viac páčil film alebo kniha, pretože v tomto prípade boli obe priam dokonalé... :-) Rozhodne odporúčam! 

Klenot roka alebo Toto ma dostalo... ale úplne
Šťastná sedmička vyzerala ako fajn dielo a keďže paperbacky zbožňujem, neváhal som ani chvíľu. Vôbec som teda nečakal, že by som sa od knihy nemohol odtrhnúť a duplom som nedúfal, že si tak obľúbim dvanásťročné dieťa, ktoré bolo hlavnou postavou Šťastnej sedmičky. Viac si však môžete prečítať v samotnej recenzii. Rovnako príjemne ma prekvapila aj Holly Goldberg Sloanová, jej autorka, s ktorou som si vymenil nejeden email a hneď súhlasila s rozhovorom. Verím, že v slovenčine vyjde ešte veľa jej kníh - a že si získajú širokú základňu fanúšikov.

Čo sa ešte udialo?
Vymenúvavať by som mohol do ďalších Vianoc, preto spomeniem už len Dievča, ktoré si tu zanechal (mimochodom vynikajúci príbeh z trochu odlišného súdku) a Radšej nikdy od J.A.Redmerskej. Dobrých kníh nikdy nie je dosť a už teraz môžem s istotou povedať, že ďalšie skvelé sa ešte len pripravujú. Určite treba spomenúť aj vznik vydavateľskej značky YOLi, ktorá od apríla zahájila titulom Polozlý svoju tvorbu a každým mesiacom sa rozrastá a nový lákavý knižný kúsok. Ostáva nám len veriť, že si svoju kvalitu zachovajú... 

Čo ma čaká a neminie... v roku 2015
Aj keď sa k tomu veľmi nerád priznávam, budúci rok ma čaká stužková, príprava na maturity, prijímačky a podobné veci, ktoré mi spôsobia veľa stresu a ešte väčšmi ma ukrátia o voľný čas. Verím, že sa mi podarí byť vám verný a pravidelne prispievať svojimi príspevkami na tento blog. Čaká na nás množstvo vynikajúcich kníh (Forbidden; Zbohom, nevinnosť; Nebo je všade naokolo a veľa ďalších), ktoré si rozhodne nenechám ujsť. Hádam bude ďalší rok ešte lepší než ten predošlý... :-) Na záver by som sa vám chcel poďakovať za všetky návštevy, komentáre a priazeň. Užívajte si prázdniny a vstúpte do nového roka tou správnou nohou! :-)

3 komentáre:

 1. Hooverová je perfektná, to s tebou určite súhlasím! A Šťastná sedmička bola vážne výnimočná :): A budúci rok bude totálne perný! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Šťastnú sedmičku by som si chcela určite niekedy prečítať - len teraz nie je čas. Áno, Christine má pravdu. Maturitný ročník je veľmi náročný a je ťažké nájsť si aspoň malú chvíľku na čítanie :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. prečítaj si ju, určite nebudeš ľutovať... :) Uf, už teraz mám toho veľa. Hádam všetko dopadne, ako má :) Nejako bolo, nejako bude!! :)

   Odstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 21 rokov a študujem žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Knižné blogy (CZ&SK)

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.