Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Kráľovná Tearlingu (Erika Johansenová)

Kráľovná Tearlingu, všetkými vychvaľovaná novinka z produkcie vydavateľstva YOLi, konečne uzrela svetlo sveta. Ako si poradí neskúsená Kelsea s kráľovstvom, na ktorého trón má zasadnúť? Stačí jedna chyba a všetko bude stratené. Až teraz sa ukáže, komu môže Kelsea skutočne dôverovať.

Už samotný slogan tohto príbehu so sebou nesie slovné spojenie "dobrodružný príbeh". Keďže som v poslednej dobe čítal úplne iné knihy, bol som na Kráľovnú Tearlingu zvedavý. Veľmi zvedavý. Jednak ma zaujala obálka, ktorá vyzerá vynikajúco, a taktiež aj chvály a ohlasy čitateľov, vďaka ktorým som si chcel knihu prečítať čo najskôr. Erika Johansenová totiž prichádza s nie úplne obyčajným príbehom a už anotácia napovedá, že z Kráľovny Tearlingu sa môže stať nový fenomén. Môže, no nemusí. Hoci má tento príbeh nesmierne veľký potenciál, ktorého sa chopili aj filmové spoločnosti, myslím si, že bolo dielo až príliš preceňované a síce som si čítanie užil, očakával som o kúsok viac.

"Všetky kráľovstvá napokon zaniknú.
Myslím, že je lepšie zomrieť s čistým štítom."

Hoci dodnes neviem prečo, už od prvej chvíle mi tento príbeh v niečom pripomínal Odkaz dračích jazdcov. Pravdepodobne to bude hlavná hrdinka Kelsea, ktorá je postavená pred množstvo rozhodnutí, ktoré ovplyvnia životy všetkých ostatných charakterov. Kelseu som si ako hlavnú postavu obľúbil, avšak nebol jej venovaný taký priestor, aký by som očakával. Akoby autorka nedokázala dať na papier všetky námety a myšlienky, ktoré chce svojim čitateľom odovzdať. Rozhodne sa nesnažím povedať, že sa mi kniha nepáčila, no pri čítaní som narazil na množstvo pasáží, v ktorých sa ukázalo, že sa autorka ešte potrebuje rozpísať, aby boli jej knihy dokonalé. Kráľovná Tearlingu je ale trilógiou, takže určite to netreba vzdávať hneď po prvej časti.

Čo som na tomto románe ocenil, bola autorkina predstavivosť. Síce dejová línia, ktorá bola občas poriadne zamotaná, sem-tam stagnovala, to, ako Johansenová dokázala vykresliť postavy a jednotlivé situácie, bolo naozaj ohromujúce. Jej potenciál totiž spočíva najmä v opisoch. Akcia, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou dobrodružného príbehu, zas tvorila len minimálnu časť knihy. Viac svižnejších scén by dozaista odstránilo hluché miesta, na ktoré ste mohli v príbehu naraziť. Treba len dúfať, že sa v pokračovaní autorka poučí z vlastných chýb a popracuje na nedostatkoch, ktoré spravia z priemerného čítania výnimočný príbeh.

"Existujú len dve možnosti. Buď do týždňa zomrieš, alebo sa z teba stane najobávanejšia kráľovná v dejinách tohto kráľovstva. Nie je stredná cesta."

Ako som už spomínal, ide o dobrodružný príbeh, pri ktorom neraz použijete svoju predstavivosť a fantáziu. Práve preto sa veľmi teším na filmové spracovanie v hlavnej úlohe s Emmou Watson. Hoci som nebol z Kráľovny Tearlingu nadšený, potešil som sa, že sa ku mne táto kniha dostala.  Je pravdou, že autorka na seba ešte musí popracovať, jej nasledujúce dielo (ktoré mimochodom vyjde v júni tohto roka) však môže byť o poznanie kvalitnejšie. Nechajme sa prekvapiť! Minimálne ja si pokračovanie určite prečítam.

Knihu si môžete zakúpiť na tejto adrese. Za poskytnutie recenzného e-booku ďakujem vydavateľstvu IKAR. 

Komentáre

 1. U nás vyšla už před delší dobou a já pořád nejsem schopná si ji přečíst, i když to vypadá tak zajímavě. Mám hodně ráda Odkaz dračích jezdců, a jestli je to něco podobného, určitě budu nadšená.. Krásně napsaná recenze :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Možno to bol len môj subjektívny pohľad :) Myslím, že by si si mala knižku aj tak prečítať - ak ťa čo i len zaujala anotácia :) A ďakujem!

   Odstrániť
 2. Skvelá recenzia :) ! Najprv som premýšľala, že si ju prečítam, ale napokon som sa rozhodla pre iné knihy a som aj celkom rada. Áno.. určite si ju niekedy prečítam a film si nenechám ujsť, ale myslím, že teraz vo veľmi blízkej dobe ju čítať nebudem.. :) Keď sa k nej dostanem po dlhšej dobe, tak som zvedavá ako sa bude páčiť mne :D.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Toto ma hneď zaujalo, pripomína mi to knihu Výnimočná, možno témou, prostredím... A Emma Watson ma pritiahne do kina, to je jasné 8D Chcela by som si to prečítať 8)
  Pekná recenzia.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v