Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Nespavost (J.R.Johanssonová)

Už zopárkrát sa mi stalo, že som v noci nemohol zaspať a iba sa prevaľoval z jednej strany na druhú celé hodiny. Vždy sa mi však zaspať podarilo a doprial som tým môjmu mozgu aspoň trochu oddychu. Parker ale také šťastie nemá a dennodenne v noci nespí. Hoci si to nevie dobre vysvetliť, každú noc sa stáva pozorovateľom snov tých, ktorým sa naposledy pozrel do očí. Je však jasné, že takto to nepôjde donekonečna a ľudská bytosť, ktorej je znemožnený spánok, na svete nevydrží dlho. V tom momente ale spozná mladú Miu a Parker prvýkrát zaspí. 

"Až doteraz som nepoznal v živote nič iné než strach a hrôzu. Celé roky som sa sám likvidoval."

Neznie to ako romantický príbeh, ktorý skončí happyendom? On, zmietaný nepríjemnou ťarchou, a ona princezná z rozprávky, ktorá čaká na svojho princa na bielom koni? Našťastie, Nespavosť takýmto príbehom ani zďaleka nie je. Mia sa Parkerovi vyhýba a považuje ho za šialeného. Má pocit, že ju prenasleduje a taktiež že je autorom výhražných emailov, ktoré dostáva do svojej schránky. Podarí sa ale Parkerovi prelomiť bariéru medzi ním a Miou a vysvetliť jej, ako to v skutočnosti je? Čo ak má Mia pravdu - a on je šialený psychopat, ktorý si nie je vedomý svojich činov? Jedno je však isté - čítanie Nespavosti som si neskutočne užil!

"Akoby môj mozog napol všetky svaly svojej predstavivosti a chcel do nich natlačiť všetko, čo sa tam vojde - len aby ma mohol mučiť."

Ak by som mal Nespavosť zaradiť podľa žánra, pravdepodobne by som ju "hodil" medzi psychologické romány. Síce nie je písaná príliš zložito, z viet je cítiť, že ide o niečo náročnejšie. Mňa však príbeh zaujal, keďže ma aj psychológia veľmi baví. Treba ale čítať pozorne a všímať si každý jeden detail. Na knihe sa mi páčila najmä jej nepredvídateľnosť - a z jednej zápletky sa postupne vytvorilo množstvo ďalších komplikácii, ktoré príbeh poriadne zamotali a vytvorili vynikajúce finále. Práve koniec na mňa zapôsobil najviac, pretože som čakal všeličo, no toto určite nie! Ostal som príjemne prekvapený a netušil som, že si ma kniha tak veľmi získa. Najmä kvôli tomu, že disponuje pomerne slabým hodnotením.  

"Vedel som, že nebudem žiť večne. Chcem pred smrťou 
spraviť ešte niečo, čo má naozaj cenu."

Parkera som si obľúbil a držal mu palce, pretože presvedčiť dievča býva veľmi ťažké - najmä keď má svoju pravdu, ktorú nemožno zmeniť. Ich vzťah sa vyvíja kostrbato, no páčilo sa mi, že autorka nás nezaťažila zbytočne veľkým počtom postáv, ktoré by čitateľa len bezdôvodne zmiatli. Takto sa budete môcť sústrediť na hlavnú dejovú líniu, ktorú autorka vytvorila veľmi dobre. Je pravda, že príbeh je tak trochu šialený a možno aj pritiahnutý za hlavu. Mne však neskutočne sadol a autorke som to zožral aj s navijakom. Je teda len na vás, či mu dáte šancu aj vy. 

"Nebol to sen. Vlastná myseľ a stala mojím najhorším nepriateľom. Skúšala na mňa morbídne triky a ja som ani nevedel, ako veľmi sa ich mám báť."

Nespavosť dozaista patrí medzi najlepšie knihy, ktoré som v poslednom období čítal. Je pravdou, že nie každého môže osloviť, avšak ten, kto miluje príbehy, v ktorých sa neustále niečo deje a ktoré hovoria o prinajmenšom zaujímavej téme, jej určite príde na svoje. Nespavosťou ale táto séria nekončí a môžme sa tešiť na ďalšie dva diely. Treba len dúfať, že sa ich dočkáme aj v preklade

Komentáre

 1. Ta kniha mě svou obálkou opravdu děsí. A pořád se přemlouvám k přečtení této knihy - tak snad brzo. :) Jinak moc pěkná recenze:)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ver, že tá originálna je ešte strašidelnejšia :D
   Hádam sa ti bude páčiť! Ďakujem :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže