Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Nespavost (J.R.Johanssonová)

Už zopárkrát sa mi stalo, že som v noci nemohol zaspať a iba sa prevaľoval z jednej strany na druhú celé hodiny. Vždy sa mi však zaspať podarilo a doprial som tým môjmu mozgu aspoň trochu oddychu. Parker ale také šťastie nemá a dennodenne v noci nespí. Hoci si to nevie dobre vysvetliť, každú noc sa stáva pozorovateľom snov tých, ktorým sa naposledy pozrel do očí. Je však jasné, že takto to nepôjde donekonečna a ľudská bytosť, ktorej je znemožnený spánok, na svete nevydrží dlho. V tom momente ale spozná mladú Miu a Parker prvýkrát zaspí. 

"Až doteraz som nepoznal v živote nič iné než strach a hrôzu. Celé roky som sa sám likvidoval."

Neznie to ako romantický príbeh, ktorý skončí happyendom? On, zmietaný nepríjemnou ťarchou, a ona princezná z rozprávky, ktorá čaká na svojho princa na bielom koni? Našťastie, Nespavosť takýmto príbehom ani zďaleka nie je. Mia sa Parkerovi vyhýba a považuje ho za šialeného. Má pocit, že ju prenasleduje a taktiež že je autorom výhražných emailov, ktoré dostáva do svojej schránky. Podarí sa ale Parkerovi prelomiť bariéru medzi ním a Miou a vysvetliť jej, ako to v skutočnosti je? Čo ak má Mia pravdu - a on je šialený psychopat, ktorý si nie je vedomý svojich činov? Jedno je však isté - čítanie Nespavosti som si neskutočne užil!

"Akoby môj mozog napol všetky svaly svojej predstavivosti a chcel do nich natlačiť všetko, čo sa tam vojde - len aby ma mohol mučiť."

Ak by som mal Nespavosť zaradiť podľa žánra, pravdepodobne by som ju "hodil" medzi psychologické romány. Síce nie je písaná príliš zložito, z viet je cítiť, že ide o niečo náročnejšie. Mňa však príbeh zaujal, keďže ma aj psychológia veľmi baví. Treba ale čítať pozorne a všímať si každý jeden detail. Na knihe sa mi páčila najmä jej nepredvídateľnosť - a z jednej zápletky sa postupne vytvorilo množstvo ďalších komplikácii, ktoré príbeh poriadne zamotali a vytvorili vynikajúce finále. Práve koniec na mňa zapôsobil najviac, pretože som čakal všeličo, no toto určite nie! Ostal som príjemne prekvapený a netušil som, že si ma kniha tak veľmi získa. Najmä kvôli tomu, že disponuje pomerne slabým hodnotením.  

"Vedel som, že nebudem žiť večne. Chcem pred smrťou 
spraviť ešte niečo, čo má naozaj cenu."

Parkera som si obľúbil a držal mu palce, pretože presvedčiť dievča býva veľmi ťažké - najmä keď má svoju pravdu, ktorú nemožno zmeniť. Ich vzťah sa vyvíja kostrbato, no páčilo sa mi, že autorka nás nezaťažila zbytočne veľkým počtom postáv, ktoré by čitateľa len bezdôvodne zmiatli. Takto sa budete môcť sústrediť na hlavnú dejovú líniu, ktorú autorka vytvorila veľmi dobre. Je pravda, že príbeh je tak trochu šialený a možno aj pritiahnutý za hlavu. Mne však neskutočne sadol a autorke som to zožral aj s navijakom. Je teda len na vás, či mu dáte šancu aj vy. 

"Nebol to sen. Vlastná myseľ a stala mojím najhorším nepriateľom. Skúšala na mňa morbídne triky a ja som ani nevedel, ako veľmi sa ich mám báť."

Nespavosť dozaista patrí medzi najlepšie knihy, ktoré som v poslednom období čítal. Je pravdou, že nie každého môže osloviť, avšak ten, kto miluje príbehy, v ktorých sa neustále niečo deje a ktoré hovoria o prinajmenšom zaujímavej téme, jej určite príde na svoje. Nespavosťou ale táto séria nekončí a môžme sa tešiť na ďalšie dva diely. Treba len dúfať, že sa ich dočkáme aj v preklade

Komentáre

 1. Ta kniha mě svou obálkou opravdu děsí. A pořád se přemlouvám k přečtení této knihy - tak snad brzo. :) Jinak moc pěkná recenze:)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ver, že tá originálna je ešte strašidelnejšia :D
   Hádam sa ti bude páčiť! Ďakujem :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit