Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Štyri (Veronica Roth)

Už o viac než mesiac sa do našich kín dostane filmové spracovanie druhej časti série Divergencia. Práve v tom najlepšom čase, kedy je každý fanúšik Veronicy Roth nedočkavý, vychádza zbierka poviedok z pohľadu Tobiasa. Jednotlivé príbehy zobrazujú život Štyriho - od rozhodovacej ceremónie až po stretnutie s Tris, ktorá mu zmenila život.

Debut mladučkej Veronicy Roth ma uchvátil ešte pred samotným vydaním. Chvály na túto sériu zovšadial "pršali", a boom, ktorý táto publikácia zožala, sa podpísal na tom, že sa Divergencia stala jednou z obľúbených kníh dnešnej mládeže. A verte mi, to je už čo povedať. Pripravované vydanie zbierky poviedok ma teda veľmi potešilo - a s odstupom času môžem povedať, že moje očakávania splnilo. Síce pozorní čitatelia zistia, že jednotlivé poviedky neprichádzajú s ničím novým, kniha je rozhodne príjemným čítaním. 

    "Nech si vyberieš čokoľvek, všetci ostatní                                                                                   sa s tým časom zmieria. Len ty nie."

Aj keď to bolo dávno, čo som čítal samotnú Divergenciu, s určitosťou môžem povedať, že som si štýl, akým bola táto zbierka vyrozprávaná, obľúbil väčšmi než ten v klasickej sérii. Tobias mi prišiel sympatickejší než Tris, vedel som sa s ním stotožniť a začal som ho vnímať inak než v trilógii Divergencia. Aj keď by ste bez prečítania tejto zbierky dokázali žiť, fanúšikovia by to dozaista nemali riskovať. Pod pojmom zbierka si však netreba predstavovať pár stranovú knihu. Štyri sa môže popýšiť tristovkou strán (aj keď s veľkým riadkovaním), ktoré sa čítajú ľahko a plynulo. Celá atmosféra príbehu na mňa pôsobila pokojne a vyrovnane, bez hluchých miest, ktoré by ma pri čítaní zbytočne vyrušovali. Presne takto si predstavujem "doplnok" k výbornej sérii. 

"Najmúdrejší je tenkto vieže treba žiť bez strachu."

Knižka prichádza so štyrmi poviedkami - Utečenec, Kandidát, Syn a Zradca, z ktorých každá rozpráva o inej časti Tobiasovho života. V zbierke nechýbajú ani tri samostatné scénky z knihy Divergencia. Páčilo sa mi, že sa autorka verne pridržiavala námetu z pôvodnej série a že to s príbehmi neprehnala: poviedky nie sú krátke, ani príliš dlhé a pekne spolu vytvárajú celok. Kniha teda v tomto ohľade predčila moje očakávania. Ani som si to neuvedomil a prelistoval som sa na samotný koniec. Zdá sa vám to málo? Môžem vás ubezpečiť, si čítanie naplno užijete.

"Cítil som sa pri nej mocný. Dosť silný na to, aby som sa bránil."

Jediné, čo dokážem tejto zbierke poviedok vytknúť, je, že po dejovej stránke neprináša skoro nič nové. Na druhej strane sa však dozviete množstvo informácii o Tobiasovi a mnohým z vás sa s touto postavou podarí stotožniť. Z mojej strany čítanie Štyriho určite neľutujem a zbierku odporúčam aj vám! S blížiacou sa premiérou Rezistencie, ktorá zavíta do našich kín už 19.marca, je teda Štyri príjemným odškodným za dlhé čakanie na film. No čo, kto z vás má už teraz rezervovaný lístok do kina? 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart. Knihu nájdete za výhodnú cenu na tejto adrese

Komentáre

 1. velmi pekne napísané :) asi začnem robiť re-reading :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Rozhodne si ju plánujem kúpiť.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ach, ty už máš prečítanú Štyri a ja som len začala Divergenciu :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tak krásná recenze.. a já si knihu ještě pořád nepřečetla. Chci si ji pořídit, co nejdřív, ale vždy mi padne do oka nějaká jiná.. Ale koupit si ji jednou musím, abych doplnila sbírku a informace o Tobiasovi, který je úžasný :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem :)) Nemáš prečo váhať :) ja ti ju určite odporúčam :))

   Odstrániť
 5. Štyri práve čítam. A užívam si to, občas sa začítam a zabudnem vystúpiť tam kde potrebujem, ale čas mi uteká tak nejak inak. Divergencia je najlepšia dystopická YA séria, akú som čítala, a toto skrátenie si čakania na filmové spracovanie v podobe zbierok je geniálny ťah od Slovartu :). A presne ako píšeš, takto ma vyzerať doplnok k sérií.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Super recenzia. :) Celú sériu mám veľmi rada, takže vydanie tejto knihy poviedok ma veľmi potešilo. A ani mi nevadí, že dej bude ten istý, keď to budem vnímať z Tobiasovho hľadiska. Yay. :) A, samozrejme, do kina určite idem! :)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v