Preskočiť na hlavný obsah

Aj ty rád skúšaš nové veci?

Predstavte si, že by každý deň vášho života vyzeral rovnako. Ráno by ste vstali, naraňajkovali sa, vykonali hygienickú potrebu a vyrazili do práce alebo školy, v ktorej by sa dialo vždy to isté. Urobili by ste to, čo sa od vás vyžaduje, zjedli obed, pokračovali v začatej práci a večer odišli späť domov. Sadli si za televíziu alebo k obľúbenej knihe a pred spaním si skontrolovali e-mail. Viete si predstaviť takýto život? Život, ktorý by bol bez spontánnosti a akejkoľvek radosti či prekvapení? Ja určite nie. Vždy som bol totiž zástancom skúšania nových vecí a vždy som musel byť medzi prvými, ktorí sa na niečom podieľali. Práve preto som sa snažil, aby som nežil monotónne - a aby bol po prebudení každý môj deň niečím výnimočný.  

Keď sa prejdete po kníhkupectve, uvidíte kôpky kníh s podobnou tematikou, v ktorej bohatý XY zachraňuje zúfalú XX, v ktorých upíri vládnu svetu (ak dokonca spomínaný svet neutrpel epidémiu či apokalypsu). Akoby autori nedokázali prísť s ničím novým, čo by už nebolo predtým povedané - a čo by zmobilizovalo celú mládež, aby po danej knihe siahla. Hovorí sa mi to veľmi ľahko, avšak pravdou je, že množstvo kníh je len inšpirovanou kópiou svojich predchodcov. A potom tu máme takých, ktorí idú proti davu. Takých, ktorí neschvaľujú hrdinu XY, ktorý žmurká po zúfalej XX, ktorá po ňom ihneď skočí. Existujú aj autori schopní vymyslieť niečo, o čom by sa vám ani nesnívalo - a hoci riskujú, že sa ich dielo stane brakom, v konečnom dôsledku svojím príbehom pobláznia celý svet.

Keď som prvýkrát počul o knihe s názvom Poučka o podstate predvídateľností Katherín, iba som prevrátil očami nad jej dlhým názvom. Vedel som len, že pochádza z pera Johna Greena, a tým pádom to bude pravdepodobne niečo zaujímavé. Predtým som od Johnyho čítal skôr smutné knihy a síce som vedel, že rozhodne nejde o obyčajného autora, nevedel som, že bude schopný niečoho na štýl "Katherín". Práve pri čítaní spomínanej knihy som si uvedomil jednu vec - a síce, že cestu k úspechu vám môže podstatne uľahčiť to, že zariskujete. Sú len dve možnosti. Buď vás verejnosť vyhlási za blázna alebo sa stanete novým Johnom Greenom.

Viacerí z vás pravdepodobne Poučku ešte nečítali - a v tomto momente stále nedokážem povedať, aké pocity vo mne kniha vyvolala. Na jednej strane som bol zaskočený autorovým nápadom, ktorý bol doslova senzačný, na tej druhej som len prevracal oči nad tým, čo to za hlúposť vymyslel. Možno nie každý bude knihu milovať a určite sa objaví aj zopár hejterov. Jedno je však jasné - Poučka spôsobí medzi čitateľmi poriadny rozruch. A o to Greenovi išlo. Vie, že obyčajnú story môže čítať iba deťom na dobrú noc. Pochopil, že jeho čitatelia budú milovať len príbeh, ktorý bude iný ako ostatné, neokukaný a možno aj trochu pritiahnutý za vlasy. Lebo vymyslieť rovnicu na to, ako sa človek zamiluje, ktorá obsahuje x premenných, umocnený diferenciál darcu kopačiek, odmocniny a všetky značky a šifry, ktoré nájdete v matematických príkladoch, veru každý autor nedokáže.  Greena nezaujíma, že v skutočnosti je to úplne inak - že XY stretne objekt XX, do ktorého sa zapozerá, spolu zažijú zopár nazvime to romantických chvíľ, založia si spolu rodinu a žijú spolu šťastne až do smrti. Green žije v úplne inom svete - a zdá sa, že sa mu to aj úspešne darí.

Samozrejme, John Green je extrémnym príkladom. Risk a skúšanie nových vecí jednoducho patria ku knihám. Je ale otázne, v akej miere. Niektorí chcú upútať tým, že zavraždia hlavnú postavu série (pripomína vám to niečo?), iným postačí aj na slnku trblietajúci sa plejboj, nad ktorým budú všetky čitateľky slintať, a potom je tu Green so svojou Poučkou. Zaujímalo by ma, čo si o tom myslíte vy. A v neposlednom rade - risknete to a prečítate si spomínané dielo? Možno sa aj z vás stane hrdina, ktorého bude uctievať celý svet. A možno aj nie. 

Komentáre

 1. Zaujímavý názor. Dobre si to poňal aj z pohľadu knihy či konvenčnosti kníh. Trošku mi vadí, že hovoríš o autoroch a o tom, či by nedokázali prísť s ničím novým. Podľa mňa je ťažké prísť s niečím unikátnym, obzvlášť preto, že podľa mňa boli vydané s hocijakou témou. Ale pekný článok :).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Samozrejme, existujú výnimky, ale takisto aj množstvo kníh na jedno kopyto, ktorých je stále viac a viac.. Je to škoda, lebo niekedy sú to naozaj talentovaní autori. :)

   Odstrániť
 2. Súhlasím ale aj absolútne nesúhlasím. Áno, keď sa preberáš listopiou rôznych romatických YA, polka z nich môže byť vážne len taká malá obmena toho istého ...
  Na druhú stranu, ak si nájdeš zoznam najčítanejších kníh sveta, rozdieli by boli priepastné ale kvalita rovnaká.
  V tomto to záleží od výberu. Napr. ja nejdem do knihy s málo čitateľmi alebo nižšie než 3,6 hviezdičky. Neberiem knihu, čo ofrflala blogerka, ktorej verím. Nepokračujem v čítaní knihy ak sa na prvých stranách ukáže, že to za to nestojí.
  Klientela pre takéto slaďáky s chybami ako grand canyon tu bola, je aj bude. Sú ľudia, ktorým sa také veci PÁČIA aj keď my to nechápeme a oni nechápu možno nás. Je ale už LEN NA ČITATEĽOVI akou cestou sa vyberie a nemá cenu ísť do knihy ak vieš, že nie je pre teba.
  Takže hej, literatúra upadá ale je zároveň na obrovskom vzostupe a rozmachu. Toľko talentov dostane príležitosť a je jasné, že nie všetci zažiaria no práve preto treba vybrať s rozvahou a čítať to čo za tuctovky nepovažuješ.

  A ten prvý odstave ... chápem čo myslíš ale znie mi to úplne ako jedna hrdinka z NewAdultky, ktorá mala predstavzatie, že nebude ako zvyšok lenivej americkej populácie a nikdy sa neusadí do rutiny. Ja svoj život možno netrávim skúšaním extrémov ale každý jeden deň prežívam niečo úplne nové a úžasné, aj keď len v blbej škole a 99% času chodím spať s pocitom, že som v živote šťastná, že je úžasné, že žijem, pretože je toho toľko k objavovaniu aj na obyčajných maličkostiach. Vec, ktorú svojim odstavcom hľadáš nie je nikde inde len v tebe - je to celé o perspektíve a ak človek chce, dokáže si užiť aj ten monotónny režim jesť, práca, jesť, spať pretože nikdy to nie je LEN o tom.

  Toť môj skromný ;) dlhší názor ...

  A knihu si raz určite prečítam. Green je trieda ale pre mňa hlavne Papierovými mestami a toto znie podobne skvelo. Takže riskovať je super no treba sa vždy včas zabrzdiť pred pádom do priepasti - či už pri čítaní alebo živote samotnom.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite súhlasím, že záleží na konkrétnej knihe. Mne sa zas veľakrát stane, že kniha, ktorú všetci ospevujú a má vysoké hodnotenie, ma až do takej miery nezaujme. Ale zas naopak román s nižším hodnotením ma vie dostať. :)
   Dúfam, že sa ti bude Poučka páčiť :)

   Odstrániť
 3. Ja stále váham, či to prečítať alebo nie :D Na jednej strane som čítala dve jeho knihy a nepáčili sa mi, ale na druhej stále dúfam, že ma raz nejaká kniha prinúti zbadať, čo na jeho knihách všetci vidia :D

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže