Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Absolútna vojna (Alex Scarrow)

Niekto sa opäť zahráva s časom! Liam, Maddy a Sal sa musia pripraviť na štvrtú misiu v najdobrodružnejšej sci-fi sérii Jazdci časom. Čo si o tomto pokračovaní myslím ja?

Na nový diel mojej obľúbenej série Jazdci časom som sa naozaj tešil a keďže sa mi tretia časť páčila najväčšmi, tej štvrtej som sa nevedel dočkať. Na knihu sme si tentokrát opäť počkali dlhšie než by veľa z nás chcelo a po roku prichádza konečne vytúžená Absolútna vojna. Tej znovu nechýba dynamika, napätie či prepracovaná dejová línia. Ako by svet vyzeral bez amerického prezidenta Abrahama Lincolna? A aké následky by mala občianska vojna, keby trvala až dodnes? Ak chcú Jazdci časom opäť zachrániť ľudstvo, musia  sa vzoprieť všetkým prekážkam a prinútiť obe bojujúce strany vyhlásiť prímerie. 

"Všetci umierame, len čo sa narodíme. Iba niektorým sa to stane skôr ako ostatným."

Niekedy stačí naozaj málo na to, aby vás daná kniha upútala. Čo sa týka Jazdcov časom, o ich obálkach netreba veľa diskutovať. Musím ale povedať, že okrem obálok na mňa vynikajúci dojem urobil autorov štýl, ktorý sa nezmenil ani vo štvrtom pokračovaní. Alex Scarrow ma opäť zaujal už od prvej kapitoly a ja som si čítanie knihy nesmierne užíval. Väčšinou ma zaujme až druhá polovica príbehu, avšak v tomto prípade to bolo presne naopak. Vynikajúci úvod na mňa zapôsobil o niečo viac než finále knihy, ktoré mi pripadalo mierne chaoticky. Dojem z čítania však určite nepokazilo. 

Kniha je písaná podobným štýlom než jej predchodkyne a autor opäť stavil na pomerne krátke kapitoly. Môže sa vám preto veľmi ľahko stať, že sa ani nenazdáte a ocitnete sa v polovičke knihy - podobne ako sa to stalo mne. Veľkou autorovou prednosťou je totiž pútavosť štylistiky a minimum opisných častí, ktoré by príbeh spomaľovali. Čítanie si teda môže užiť široká škála čitateľov - od tých najmladších milovníkov fantasy literatúry až po dospelákov, ktorým nebude vadiť malá stretávka s minulosťou a americkou občianskou vojnou. Akoby sa autor každou časťou v písaní zdokonaľoval a naozaj si neviem predstaviť, ako bude vyzerať posledný, deviaty diel série.  

Pokračovanie Jazdcov časom si opäť získalo moje srdce a síce nepredčilo moje očakávania po predošlej časti, som rád, že som si knihu prečítal. Som presvedčený o tom, že si prečítam aj nasledujúci diel. Hoci má séria až spomínaných deväť častí, netreba sa báť, že by bol príbeh zbytočne natiahnutý. Autor má v každom pokračovaní čo povedať a jednotlivé knihy vytvárajú zmysluplný celok. Ak váhate, či si prečítať Absolútnu vojnu alebo sa nebodaj pustiť do tejto série, určite by ste nemali dlho čakať. Myslím, že ohlasy čitateľov hovoria za všetko. A kam nás zavedú Jazdci nabudúce? K bránam starovekého Ríma! Ostáva nám len dúfať, že sa tohto pokračovania dočkáme čoskoro aj v slovenčine. :-) 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart

Komentáre

  1. Prvé dve knihy som prečítala pomerne rýchlo, v trojke som sa zasekla, ale ako čítam tvoju recenziu, asi sa k nej vrátim a prečítam aj ostatné :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. to ma teší! :)) dúfam, že sa ti bude páčiť. Mne sa naopak trojka páčila najviac :) Možno ťa zaujme na druhý pokus, aj to sa mi viackrát stalo :)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v